Հայաստանի եւ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարների միջև իմ միջնորդությամբ հհաստատվել է ուղիղ կապ․ Շառլ Միշելի հայտարարությունը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՆախագահ Շառլ Միշելի հայտարարությունը նախագահ Իլհամ Ալիևի և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ եռակողմ հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ
Եվրոպական միության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հյուրընկալել է Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևին և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում զարգացող իրավիճակը և երկու երկրների հետ ԵՄ հարաբերությունների հետագա քայլերը քննարկելու նպատակով։
Նախագահ Միշելը երկու ղեկավարներին հայտնել է ԵՄ-ի հանձնառության հավաստիքը՝ սերտորեն համագործակցելու Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ հակամարտությանը հաղթահարման, համագործակցության և վստահության մթնոլորտի ստեղծման ուղղությամբ՝ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման նպատակով, որն ի վերջո ամրագրվում է համապարփակ խաղաղության համաձայնագրի հիմքում։ Բոլոր երեք առաջնորդների ընդհանուր նպատակն է կառուցել անվտանգ, կայուն և բարգավաճող Հարավային Կովկաս՝ ի շահ տարածաշրջանում ապրող բոլոր մարդկանց:
Վարչապետ Փաշինյանը և նախագահ Ալիևը վերահաստատել են, որ երկու՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների շրջանակներում ստանձնած առանցքային պարտավորությունները հարգվելու են, և 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ին Սոչիում ձեռքբերված փոխըմբռնումները պետք է հիմք ծառայեցվեն։
Նախագահ Միշելը բարձր է գնահատել՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին վերջին զինված բախումներից հետո լարվածության թուլացումն ապահովելու համար երկու ղեկավարների ձեռնարկած քայլերը։ Մասնավորապես, երկու երկրների պաշտպանության նախարարների միջև նախագահ Միշելի միջնորդությամբ հաջողությամբ հաստատվել է ուղիղ կապ։ Այս մեխանիզմը կարող է ծառայել ապագա միջադեպերի կանխարգելմանը և դրական ազդեցություն ունենալ՝ նպաստելով տեղում լարվածության թուլացմանը:
Նախագահ Միշելն ընդգծել է, որ առանցքային մարդասիրական խնդիրների լուծումը վճռորոշ է։ Նա ողջունել է վերջերս Ադրբեջանի կողմից տասը հայ պահվող անձանց ազատ արձակումը և Հայաստանի կողմից՝ մնացած բոլոր տարածքների ականապատման քարտեզների հանձնումը: Նա կոչ է արել լիարժեք և արագ լուծման գալ բոլոր մարդասիրական խնդիրների՝ մյուս պահվող անձանց ազատ արձակման, անհայտ կորածների ճակատագրին անդրադարձի շուրջ՝ միաժամանակ ճանաչելով, որ երկու կողմի մարդասիրական վարմունքը խթանում վստահության մթնոլորտ և նպաստավոր միջավայր ստեղծում խաղաղության ուղղությամբ առաջընթացի և հաշտության համար:
ԵՄ-ն կշարունակի աջակցել ականազերծման մարդասիրական ջանքերին, այդ թվում՝ տրամադրելով փորձագիտական խորհրդատվություն և օգնություն հակամարտության ազդակիր բնակչությանը, վերականգնմանն ու վերակառուցմանը: ԵՄ-ն նաև կշարունակի աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վստահության ամրապնդման միջոցառումներին։
Ղեկավարներն անդրադարձել են ԵՄ-ի և երկու երկրների միջև առկա և հեռանկարային առևտրատնտեսական գործընկերությանը:
Նրանք նաև քննարկել են վստահության զարգացման, խաղաղ գոյակցությանը նպաստելու և տարածաշրջանում տնտեսական համագործակցության ամրապնդման նպատակով տնտեսական խորհրդատվական հարթակ գործարկելու ԵՄ-ի մտադրությունը:
Նախագահ Ալիևը և վարչապետ Փաշինյանը պայմանավորվածություն են ձեռքբերել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման շուրջ բանակցությունների ծրագրված մեկնարկի համատեքստում անհրաժեշտ կլինի հետագա շոշափելի քայլեր ձեռնարկել՝ բանակցությունների համար բարենպաստ մթնոլորտ ապահովելու նպատակով տեղում լարվածությունը նվազեցնելու ուղղությամբ։
Նախագահ Միշելը և՛ Երևանին, և՛ Բաքվին կոչ է արել բարեխղճորեն ակտիվ ներգրավվել և աշխատել դեէսկալացիայի ուղղությամբ: Նա ընդգծել է, որ ուժերի համապատասխան հեռավորության ապահովումը միջադեպերի կանխարգելման էական տարր է։ ԵՄ-ն հասանելի կդարձնի փորձագիտական առաքելություն և խորհրդատվական խումբ՝ աջակցելու սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման հարցերին՝ երկու երկրներին տրամադրելով տեխնիկական աջակցություն:
Նախագահ Միշելը նաև ընդգծել է Հարավային Կովկասի երկրների, մասնավորապես՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կապի ենթակառուցվածքների վերականգնման կարևորությունը՝ միևնույն ժամանակ լիարժեք հարգանք դրսևորելով բոլոր երկրների ինքնիշխանություն նկատմամբ։
Համաձայնություն է ձեռքբերվել՝ շարունակելու երկաթուղային գծերի վերականգնումը՝ սահմանային և մաքսային հսկողության համապատասխան պայմանավորվածությունների պայամաններում և փոխադարձության սկզբունքի հիման վրա։ ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել միակցվածության կապերի զարգացմանը՝ իր Տնտեսական և ներդրումային ծրագրին համապատասխան: Առաջարկվող տնտեսական խորհրդատվական հարթակը նույնպես կարող է նպաստել այս գործընթացին:

Восстановление коммуникаций между РА и Азербайджаном должно быть с уважением суверенитета всех стран: Заявление Шарля Мишеля
Президент Европейского Совета Шарль Мишель выступил с заявлением по итогам встречи Премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в Брюсселе, состоявшейся 14 декабря и продлившейся несколько часов. Шарль Мишель обсуждения назвал значимыми.
Председатель ЕС Шарль Мишель заявил о готовности Евросоюза тесно работать с Арменией и Азербайджаном в направлении преодоления существующих проблем, создания атмосферы сотрудничества и доверия с целью установления прочного мира в регионе, который, в конце концов, будет основан на всеобъемлющем соглашении о мире.
Он отметил, что все стороны разделяют подход, согласно которому безопасный, стабильный и процветающий Южный Кавказ должен быть построен во благо народов региона.
«Премьер-министр Пашинян и Президент Алиев подтвердили, что ключевые обязательства, взятые в рамках двух трехсторонних заявлений от 9 ноября 2020 г. и 11 января 2021 г., должны соблюдаться, и они укрепятся достигнутым в Сочи 26 ноября 2021  взаимопониманием.
Шарль Мишель высоко оценил шаги по обеспечению ослабления напряженности после последних вооруженных столкновений на границе Армении и Азербайджана, предпринятые двумя руководителями. Стороны признали, что при содействии президента Мишеля между министрами обороны двух стран успешно была установлена прямая связь. «Этот механизм может служить для предотвращения будущих инцидентов и иметь положительное влияние на снижение напряженности», - сообщается в заявлении президента ЕС.
Председатель ЕС Шарль Мишель подчеркнул, что решение ключевых гуманитарных проблем имеет решающее значение. Он приветствовал возвращение 10 пленных армян Азербайджаном 4 декабря и передачу карт минных полей Арменией. Он призвал к полному и скорейшему урегулированию всех гуманитарных вопросов, таких, как освобождение пленных и выяснение судьбы без вести пропавших, признавая при этом, что гуманитарные жесты обеих сторон способствуют установлению атмосферы доверия, мира и примирения. «ЕС будет продолжать поддерживать усилия по гуманитарному разминированию, включая предоставление экспертных консультаций, помощь пострадавшему от конфликта населению, а также восстановление. ЕС также будет продолжать поддерживать меры по укреплению доверия между Арменией и Азербайджаном», - говорится в заявлении Шарля Мишеля.
Премьер-министр Армении, председатель Европейского совета и Президент Азербайджана также обсудили торгово-экономическое партнерство между двумя странами Европейского Союза на данный момент и в перспективе. Было подчеркнуто намерение ЕС запустить платформу экономических консультаций для укрепления доверия, содействия мирному сосуществованию и укрепления экономического сотрудничества в регионе.
Главы государств сошлись во мнении, что в контексте планируемого начала переговоров о демаркации государственной границы между Арменией и Азербайджаном необходимо будет предпринять дальнейшие ощутимые шаги для снижения напряженности на местах и обеспечения благоприятной атмосферы. Президент Мишель призвал Ереван и Баку принять активное участие и добросовестно работать над снижением напряженности. Он подчеркнул, что обеспечение соответствующей дистанции между силами является важным элементом предотвращения инцидентов. ЕС предоставит экспертную миссию/консультативную группу для оказания помощи в вопросах делимитации и демаркации, оказывая техническую помощь обеим странам.
Президент ЕС Шарль Мишель подчеркнул важность восстановления коммуникационной инфраструктуры между Азербайджаном и Арменией, а также на всем Южном Кавказе, обеспечивая полное уважение суверенитета всех стран. Достигнута договоренность о продолжении восстановления железнодорожных путей с соответствующими соглашениями о погранично-таможенном контроле на взаимной основе. ЕС готов поддержать развитие коммуникаций в соответствии со своими экономическими и инвестиционными программами. Предлагаемая платформа экономических консультаций также может поддержать этот процесс. Руководители договорились следить за результатами встречи.