265736406_956186838349494_1946005238793478111_n
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով գտնվում է Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետությունում՝ մասնակցելու Շարմ Էլ Շեյխում դեկտեմբերի 13-ին մեկնարկող Կոռուպցիայի դեմ պայքարի ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի անդամ երկրների համաժողովի 9-րդ նստաշրջանի 5-օրյա աշխատանքներին՝ հայտնում են դատախազությունից։
Համաժողովի ընթացքում քննարկվելու են անդամ երկրների կողմից Կոռուպցիայի դեմ պայքարի կոնվենցիայի կատարման ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցները, դրա ընթացքում ի հայտ եկած հիմնական խնդիրները:
Մասնավորապես՝ թիրախային հարցերից են Համաժողովի կողմից ընդունված համապատասխան հռչակագրերի համաձայն անդամ երկրների կողմից կոռուպցիայի կանխարգելման պրոֆիլակտիկ աշխատանքների իրականացումը, կոռուպցիայի միջոցով ստացված ապօրինի եկամուտների, ակտիվների վերադարձման մեխանիզմների կատարելագործումը և այս ոլորտում միջազգային առաջադեմ փորձը, կոռուպցիայի կանխարգելման, հակակոռուպցիոն պայքարի հետ կապված ընդհանուր մարտահրավերները և դրանց հաղթահարման միջոցները, նշված բոլոր ոլորտներում միջազգային համագործակցությունը և դրա շրջանակներում անդամ երկրների միջև իրավական փոխօգնության կառուցակարգերի զարգացումը, ինչպես նաև այլ խնդիրներ:
ՀՀ գլխավոր դատախազը հանդես կգա ելույթով` ներկայացնելով Հայաստանում հակակոռուպցիոն համալիր՝ ինչպես օրենսդրական, այնպես էլ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների նպատակներն ու ընթացքը, անդրազգային կոռուպցիայի, փողերի լվացման և ապօրինի շրջանառության ոլորտում միջազգային համագործակցության ընդլայնման ՀՀ դատախազության տեսլականը: Աշխատանքային այցի և համաժողովին մասնակցության շրջանակներում նախատեսված են ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ երկկողմ ձևաչափով մի շարք հանդիպումներ:

265736406_956186838349494_1946005238793478111_n
Делегация во главе с генеральным прокурором Армении Артуром Давтяном с рабочим визитом в Арабской Республике Египет находится для участия в 5-дневной работе 9-й сессии конференции стран-членов Конвенции ООН по борьбе с коррупцией, которая начнется в Шарм-эль-Шейхе 13 декабря.
В ходе форума будут обсуждены меры, предпринятые странами-членами в направлении выполнения Конвенции по борьбе с коррупцией и основные проблемы, возникшие в ходе ее выполнения.
В частности, целевыми вопросами являются осуществление профилактических работ по предотвращению коррупции странами-членами в соответствии с соответствующими декларациями, принятыми конференцией, совершенствование механизмов возврата полученных посредством коррупции незаконных доходов, активов и передовой международный опыт в этой сфере, общие вызовы, связанные с предупреждением коррупции, антикоррупционной борьбой и средства их преодоления, международное сотрудничество во всех указанных сферах и развитие в рамках этого механизмов правовой взаимопомощи, а также другие проблемы.
Отмечается, что генпрокурор Армении выступит с речью, представив цели и ход антикоррупционного комплекса в Армении, как законодательных, так и институциональных реформ, видение прокуратуры Армении о расширении международного сотрудничества в сфере транснациональной коррупции, отмывания денег и незаконного оборота.
В рамках рабочего визита и участия в конференции запланирован и ряд двусторонних встреч генерального прокурора Армении.