Գագաթնաժողովին Հայաստանը պարտավոր էր օգտվել այն հանգամանքից, որ հրավիրյալների թվում բացակայում էր Ադրբեջանը, բայց չարեց․ միջազգայնագետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԴեկտեմբերի 9-10-ը, ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի նախընտրական խոստմանը համաձայն, Վաշինգտոնն անցկացրեց «Հանուն ժողովրդավարության գագաթնաժողով» տեսակոնֆերանսը։ Գագաթնաժողովի նպատակը ժողովրդավար երկրներին համախմբելն էր։
ԱՄՆ-ն առանձնացրել էր ժողովրդավարական 110 երկիր, որոնք մասնակցեցին գագաթնաժողովին։ Նրանց թվում նաև Հայաստանն էր։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը Հայաստանի մասնակցության հրավերը բացատրում է հետևյալով․ «Առանձնացվել են այն պետությունները որոնք ժողովրդավար չեն առհասարակ, իսկ մնացածին հրավիրել են մասնակցելու։ Բնական է, այստեղ կա նաև քաղաքական և աշխարհաքաղաքական մոտեցում։ Օրինակ՝ եթե հրավիրյալների մեջ կար Իսրայելը, հրավիրվեց նաև որևէ արաբական պետություն, իսկ ժողովրդավարության ամերիկյան չափանիշներին համապատասխանող արաբական պետություն դժվար է գտնել։
Ակնհայտ է, որ այստեղ քաղաքական որոշման անհրաժեշտություն է առաջ գալիս։ Պակիստանն ու Իրաքը նույնպես հրավիրված էին, քանի որ այս պետությունները համարվում են ԱՄՆ դաշնակից»։
Սարգսյանի խոսքով, այս ամենը հաշվի առնելով՝ կարելի է հասկանալ, թե որ պետությանը ինչ նպատակով են հրավիրել։
Միջազգայնագետի գնահատմամբ՝ գագաթնաժողովը նպատակ ուներ թե՛ համախմբելու ժողովրդավար երկրներին, և թե՛ մատնացույց անելու ոչ ժողովրդավարներին։
Ըստ նրա՝ թիրախում ԱՄՆ-ի համար առաջնային նշանակություն ունեցող մրցակիցներն էին՝ ի դեմս Ռուսաստանի, Չինաստանի, Իրանի, Իրաքի և այլն։
Նշենք, որ երկու գերտերություններ Ռուսաստանը և Չինաստանը մասնակցության հրավեր չեն ստացել և Վաշինգտոնում հավատարմագրված դեսպանների մակարդակով քննադատել են համաժողովի գաղափարը՝ National Interest ամերիկյան պարբերականում հրապարակելով համատեղ հոդված։
Ինչ վերաբերում է գագաթաժողովին Փաշինյանի ելույթին, ապա այն շատերի դժգոհության առիթ դարձավ։ Ելույթի ժամանակ, ըստ էության, չխոսվեց գերիների և ադրբեջանական ագրեսիայի մասին։
Սուրեն Սարգսյանի խոսքով՝ Հայաստանը պարտավոր էր օգտվել այն հանգամանքից, որ հրավիրյալների թվում բացակայում էր Ադրբեջանը։ Նրա խոսքով՝ մեր երկիրը ժողովրդավար երկրներին պետք է ներկայացներ այն իրավիճակը, որը ոչ ժողովրդավար Ադրբեջանը ստեղծել է ժողովրդավար Հայաստանի համար։
«Եթե մենք մեզ ներկայացնում ենք որպես ժողովրդավար պետություն, իսկ ԱՄՆ-ի վերաբերմունքը մեր հանդեպ կարծես թե այդպիսին է, ուրեմն պետք էր այդ առիթից օգտվել»,- ընդգծում է միջազգայնագետը։
Իսկ թե իր ելույթի ժամանակ Փաշինյանի ներկայացրած բարեփոխումները որքանով են համապատասխանում իրականությանը, Սարգսյանը թողնում է ընթերցողների դատին։ Նրա խոսքով, սակայն, աշխարհի բոլոր պետությունների ղեկավարների ելույթներն իրար նման էին։ Բոլոր էլ փորձում էին ցույց տալ, որ ժողովրդավարության մեջ ունեն ձեռքբերումներ։
Փաշինյանի ելույթում կար մի հատված, որն ամենաշատը քննարկվեց։ Փաշինյանն ընդգծեց՝ Հայաստանը հույս ունի, որ ժողովրդավարության ամրապնդման գործում միայնակ չէ։
Միջազգայնագետի խոսքով՝ վարչապետի այս ձևակերպման բուն նպատակն այն էր, որ դրա տակ տարբեր մեկնաբանություններ լինեն, սակայն ամերիկյան լրատվամիջոցներում, կարծես, նման մենաբանություններ չեղան։
Անդրադառնալով գագաթնաժողովին Թուրքիային չհրավիրելուն, Սարգսյանը նշեց՝ պատճառը Էրդողանի արտաքին քաղաքականությունն է և թուրքական կառավարման համակարգը որը մոտենում է ավտորիտարիզմի․ ԱՄՆ-ն նաև դժգոհ է թուրք-ռուսական խորացող հարաբերություններից։
«Այստեղ ակնհայտ է, որ դժգոհությունը ոչ թէ Թուրքիայի նկատմամբ է, որը ԱՄՆ-ի ընկալմամբ ռազմավարական դաշնակից է, որն այս պահին հեռացել է, բայց ինչ-որ մի պահի կվերադառնա։ Չմոռանանք նաև Բայդենի այն պնդումը, որ իրենք պետք է անպայման աշխատեն նաև թուրքական ընդդիմության հետ։ Սա նույնպես նշանակում է, որ այս ամենի նպատակը նաև հենց Էրդողանին ապտակելն է, այլ ոչ թե Թուրքիային»,-ընդգծում է Սուրեն Սարգսյանը։
Միջազգայնագետը իր գրառման մեջ խոսել էր Հայաստանի իշխանությունների հակաթուրքական գործընթացներից հրաժարվելու քայլերի մասին։ Արդյո՞ք դա հնարավոր է պայմանավորել «3+3»-ին մեր մասնակցությամբ և Հայաստանի առաջ դրված նախապայմանով, բանախոսը հերքում է։ Նա ընդգծում է՝ այդպիսի պլատֆորմները շատ են որտեղ կան և Հայաստանը և Թուրքիան։ Օրինակ՝ ՄԱԿ-ը, ԵԱՀԿ-ն։ Նույն ԵԱՀԿ-ում Թուրքիան մեծ ներգրավվածություն և ազդեցություն ունի։
«Դա չի նշանակում թե մենք չպետք է հակակշռենք Թուրքիային և չպետք է հլու հլազանդ ենթարկվենք Թուրքիային և նրա արտաքին քաղաքականության գծին։ Այնպես որ, ես չեմ կարծում, որ «3+3»-ում լինելով՝ մենք չենք կարող թուրքական գործոնը զսպելու գործողություններ իրականացնել մեր երկրում կամ տարածաշրջանում»,-նշում է բանախոսը։
Սուրեն Սարգսյանը պարզաբանում է՝ առհասարակ «3+3»-ը թուրքական գաղափար չէ։ Այն 90-ականների սկզբին տարբեր փորձագետների և տարբեր պետությունների ղեկավարների կողմից առաջ է քաշվել որպես տարածաշրջանային համագործակցության ձևավորման էլեմենտ։ Սա նոր գաղափար չէ, և չի պատկանում Թուրքիային՝ ընդգծում է միջազգայնագետը։

Армения обязана была воспользоваться тем обстоятельством, что среди приглашённых не было Азербайджана, но она этого не сделала: международник
9-10-го декабря, президент США Джо Байден, согласно предвыборному обещанию, провёл в Вашингтоне видеоконференцию «Саммит за демократию». Цель саммита – сплочение демократических стран.
США выделил 110 демократических стран, которые приняли участие в саммите. В их числе и Армению.
В беседе «А1+» специалист по международным отношениям Сурен Саркисян объясняет приглашение Армении к участию следующим образом: «Были выделены государства, которые вообще не являются демократическими, а остальные пригласили участвовать. Разумеется, здесь есть и политический, и геополитический подход. Например, если среди приглашённых был Израиль, пригласили и арабское государство, а найти арабское государство, соответствующее американским критериям демократии, сложно.
Очевидно, что здесь возникает необходимость политического решения. Пакистан и Ирак также были приглашены, так как эти государства считаются союзниками США».
По словам Саркисяна, учитывая всё это, можно понять, какое государство с какой целью было приглашено.
По оценке международника, саммит преследовать цель и сплочения демократических стран, и указание на недемократические.
По его словам, целями были первостепенные для США соперники в лице России, Китая, Ирана, Ирака и т. д.
Отметим, что две сверхдержавы Россия и Китай не получили приглашения и на уровне аккредитированных в Вашингтоне послов раскритиковали идею форума, опубликовав совместную статью в американском издании National Interest.
Что касается выступления Пашиняна на саммите, оно стало поводом для недовольства многих. Во время выступления, по сути, не говорилось о пленных и об азербайджанской агрессии.
По словам Сурена Саркисяна, Армения обязана была воспользоваться тем обстоятельством, что среди приглашённых отсутствовал Азербайджан. По его словам, наша страна должна была представить демократическим странам ту ситуацию, которую создал недемократический Азербайджан для демократической Армении.
«Если  мы представляем себя в качестве демократического государства, а отношение США к нам, похоже, таково, значит, нужно было воспользоваться этим поводом», - подчёркивает международник.
А насколько представленные во время выступления Пашиняна реформы соответствуют действительности – Саркисян оставляет на суд читателей. По его словам, однако, выступления глав всех государств мира были похожи друг на друга. Все пытались показать, что у них есть достижения в демократии.
В выступлении Пашиняна был отрывок, который обсуждался больше всего. Пашинян подчеркнул: Армения надеется, что она не одинока в укреплении демократии.
По словам специалиста по международным отношениям, целью этой формулировки премьера было то, чтобы это вызвало различные комментарии, однако в американских СМИ, кажется, подобных комментариев не было.
Затронув то, что Турция не была приглашена на саммит, Саркисян отметил, что причина во внешней политике Турции и турецкой системе правления, которая приближается к авторитаризму; США также недовольны углубляющимися турецко-российскими отношениями.
«Здесь очевидно, что недовольство не по отношению к Турции, которую США воспринимает в качестве стратегического союзника, который в настоящий момент удалился, но в какой-то момент вернётся. Не будем забывать утверждение Байдена, что они должны обязательно работать и с турецкой оппозицией. Это также означает, что цель всего этого – дать пощёчину именно Эрдогану, а не Турции», - подчёркивает Сурен Саркисян.
Международник в своей записи говорил и о шагах властей Армении по отказу  от антитурецких процессов. Наш собеседник не считает, что это можно обусловить нашим участием в «3+3» и поставленным перед Арменией предусловием. Он подчёркивает: есть множество платформ, где есть и Армения, и Турция. Например, ООН, ОБСЕ. В той же ОБСЕ у Турции большая вовлечённость и влияние.
«Это не означает, что мы не должны быть противовесом Турции и должны покорно подчиняться Турции и её внешнеполитической линии. Так что не думаю, что будучи в «3+3», мы не можем осуществлять действия по сдерживанию турецкого фактора в нашей стране или регионе», - отмечает спикер.
Сурен Саркисян поясняет: в целом «3+3» - это не турецкая идея. Она была выдвинута в начале 90-х различными экспертами и главами различных государств в качестве элемента формирования регионального сотрудничества. Это не новая идея, и она не принадлежит Турции, подчёркивает эксперт.