Ադրբեջանը պետք է ազատ արձակի հայ գերիներին, «նրանք ապօրինի են պահվում». իտալացի 26 խորհրդարանականների կոչը
Քսանվեց իտալացի խորհրդարանականներ կոչ են ստորագրել Դրագիի կառավարությանը, որպեսզի այն ճնշում գործադրի Ադրբեջանի վրա՝ ռազմագերիներին և երկրում պահվող հայ քաղաքացիական անձանց ազատ արձակելու համար։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է «Ասկանյուզ» գործակալությունը։
«Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից մեկ տարի անց Լեռնային Ղարաբաղում և Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմաններին տիրող իրավիճակը մնում է լարված՝ ադրբեջանական զորքերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք ներխուժումների և հրադադարը չպահպանելու պատճառով»,- բացատրում են կոչն ստորագրած պատգամավորերը՝ շծետելով, որ այսօր էլ Ադրբեջանի բանտերում անօրինական կերպով պահվում են մեծաքանակ հայ ռազմագերիներ, և բազմաթիվ հեղինակավոր աղբյուրներից հայտնի է դառնում, որ Ադրբեջանի հսկողության տակ անցած տարածքներում վտանգված է հայկական քրիսոտոնեական պատմամշակութային ժառանգությունը։
Ըստ իտալացի խորհրդարանականների՝ բացի այդ, Ադրբեջանը Թուրքիայի բացահայտ օժանդակությամբ սպառնում է ուժի կիրառմամբ, Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված ինքնիշխան տարածքով երկու երկրները միավորող արտատարածքային մի «միջանցքի» ստեղծմամբ: «Այս ամենը չնայած այն բանին, որ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, որը վերջ դրեց պատերազմին, նախատեսում է տարածաշրջանում հաղորդակցության և տրանսպորտային ողջ ցանցի ապաշրջափակում: Ավելին, համաձայն ստացված տեղեկատվության, Հաագայի Միջազգային Դատարանը (ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարան - ԱՄԴ) դատավճիռ է կայացրել, որով Ադրբեջանից պահանջում է երաշխավորել ռազմագերիների իրավունքները, կանխել հայ ազգաբնակչության դեմ ռասայական ատելության հրահրումը և դատապարտել հայկական պատմական և մշակութային ժառանգության նկատմամբ վանդալիզմը»,- նշված է փաստաթղթում:
Իտալացի 26 խորհրդարանականներն ակնկալում են, որ Կառավարությունն Արևելյան Գործընկերության շրջանակներում Եվրոպական Միություն-Ադրբեջան հարաբերություններում որպես նախապայման առաջադրի նշված երկրում Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմի հետևանքով և դրան հաջորդած ժամանակաշրջանում վերցված ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց ազատ արձակումը, սադրիչ և ռազմատենչ հռետորաբանությունից հրաժարումը՝ ի նպաստ կառուցողական հենքի վրա խաղաղ բանակցություններում անկեղծ ներգրավվածության՝ լուծելու համար առկախված խնդիրները՝ ի շահ Կովկասի ողջ տարածաշրջանում անվտանգության և բարգավաճման:
Կոչը ստորագրած խորհրդարանականներն են՝ Էնրիկո Աիմի, Պաոլա Բինետի, Ստեֆանո Բորգեզի, Անդրեա Կանջինի, Մասսիմիլիանո Կապիտանիո, Էմիլիո Կարելլի, Լաուրա Կավանդոլի, Ջուլիո Չենտեմերո, Յարի Կոլլա, Վիտո Կոմենչինի, Անդրեա Դել Մաստրո դելլե Վեդովե, Ռոբերտո Պաոլո Ֆերրարի, Պաոլո Ֆորմենտինի, Նիկոլո Ինվիդիա, Ալվիզե Մանիերո, Ելենա Մուրելլի, Միկելե Նիտտի, Ջուզեպպինա Օկկիոներո, Անդրեա Օրսինի, Ալեսսանդրո Պագանո, Տուլլիո Պատասսինի, Ֆլավիա Պիկկոլի Նարդելլի, Կատիա Պոլիդորի, Ալբերտո Ռիբոլլա, ՄատեոՍալվինի, Օրիետտա Վանին։

Азербайджан должен освободить армянских пленных, «они содержатся незаконно»: призыв 26 итальянских парламентариев
Двадцать шесть итальянских парламентариев подписали призыв к правительству Драги оказать давление на Азербайджан с целью освобождения армянских военнопленных и мирных жителей. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Askanews.
«Спустя год после подписания трехстороннего заявления от 9 ноября ситуация в Нагорном Карабахе и на армяно-азербайджанской границе остается напряженной из-за вторжения азербайджанских войск на суверенную территорию Республики Армения и несоблюдения режима прекращения огня», - пояснили депутаты, подчеркнув, что даже сегодня большое количество армянских военнопленных незаконно удерживаются в азербайджанских тюрьмах, и из многих авторитетных источников известно, что армянское христианское историческое и культурное наследие находится под угрозой на территориях, оказавшихся под контролем Азербайджана.
По словам итальянских парламентариев, кроме того, Азербайджан при открытой поддержке Турции угрожает применить силу для создания экстерриториального «коридора», объединяющего две страны через международно признанную суверенную территорию Республики Армения.
«Все это происходит вопреки тому, что положившим конец войне трехсторонним заявлением от 9 ноября предусматривается разблокировка всей коммуникационной и транспортной сети в регионе. Более того, согласно полученной информации, Международный суд в Гааге вынес вердикт, требуя от Азербайджана гарантировать права военнопленных, предотвратить разжигание расовой ненависти в отношении армянского населения и осудил вандализм в отношении армянского исторического и культурного наследия», - отмечается в документе.
26 итальянских парламентариев ожидают, что правительство Италии в качестве предварительного условия в отношениях между ЕС и Азербайджаном в рамках Восточного партнерства выдвинет освобождение удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и мирных жителей, а также отказ от провокационной и воинственной риторики на благо мирных переговоров на конструктивной основе для решения нерешенных вопросов во имя безопасности и процветания во всем Кавказском регионе.