Նունե Սարգսյանն այցելել է Կատարի ազգային գրադարան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ Կատարի Պետություն աշխատանքային այցի ընթացքում նախագահի տիկինը՝ Նունե Սարգսյանը, այցելել է Կատարի ազգային գրադարան, որը Կատարի հիմնադրամի խոշորագույն, ինչպես նաև հետազոտական, համալսարանական և հանրային հաստատություններից մեկն է: Կատարի ազգային գրադարանի գրապահոցներում պահվում է շուրջ 800 հազար գիրք, գրադարանն ունի նաև ավելի քան 500 հազար էլեկտրոնային գրքեր, պարբերականներ:
Տիկին Սարգսյանը գրադարանի ղեկավարության, Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանի և Մատենադարանի գիտական քարտուղար Վահե Թորոսյանի ուղեկցությամբ շրջել է գրադարանում, ծանոթացել այնտեղ պահվող գրականությանը, հրատարակություններին, ինչպես նաև գրադարանում գործող՝ Ժառանգության թանգարանի ցուցանմուշներին, որոնք բացառիկ գրքեր են, ձեռագրեր, քարտեզներ, արաբական ու իսլամական մշակույթը ներկայացնող այլ արժեքավոր նյութեր։ Տիկին Սարգսյանը գրադարանի ղեկավարության հետ զրուցել է Հայաստանի գիտակրթական հաստատությունների հետ համագործակցության մասին, մասնավորապես նշել, որ Հայաստանի պատմության պետական թանգարանի և Մատենադարանի հետ փոխգործակցությունը արժեքավոր և ուսանելի կարող է լինել, հատկապես գրականությունը թվայնացնելու, մատչելի դարձնելու և, ընդհանրապես, գրադարանային մշակույթը զարգացնելու առումով:

Нуне Саркисян посетила Национальную библиотеку Катара (видео)
В ходе рабочего визита президента Республики Армения Армена Саркисяна в Государство Катар супруга президента Нуне Саркисян посетила Национальную библиотеку Катара, которая является и одним из крупнейших исследовательских, университетских и общественных учреждений Фонда Катара.
Об этом сообщает Аппарат президента Армении, отметив, что в книгохранилищах Национальной библиотеки Катара хранится около 800 000 книг, библиотека имеет более 500 000 электронных книг и периодических изданий.
Госпожа Саркисян в сопровождении руководства библиотеки, директора Музея истории Армении Давида Погосяна и научного секретаря Матенадарана Ваге Торосяна обошла библиотеку, ознакомилась с хранящейся там литературой, а также с экспонатами Музея наследия библиотеки, которые являются раритетными книгами, рукописями, картами и другими носителями, представляющими арабскую и исламскую культуру.
Госпожа Саркисян беседовала с руководством библиотеки о сотрудничестве с научно-образовательными учреждениями Армении, в частности, отметила, что взаимодействие с Государственным музеем истории Армении и Матенадараном может быть довольно ценным, особенно в плане оцифровки, доступности литературы и развития библиотечной культуры в целом.