Բայդենը հույս ունի, որ հաջորդ անգամ դեմ առ դեմ հանդիպում կունենա Պուտինի հետ
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռավար զրույցի ընթացքում հույս է հայտնել, որ հաջորդ անգամ դեմ առ դեմ հանդիպում կունենա Ռուսաստանի նախագահի հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ այդ մասին են վկայում Բայդենի և Պուտինի՝ տեսակամուրջի ձևաչափով ընթացող բանակցությունների սկզբնամասի տեսակադրերը: Տեղեկությունը հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ողջունում եմ Ձեզ, պարոն նախագահ», - դիմելով իր ամերիկացի գործընկերոջը՝ ասել է Վլադիմիր Պուտինը:
Ի պատասխան Ջո Բայդենը ասել է. «Բարի օր: Ուրախ եմ Ձեզ նորից տեսնելու»:
Միմյանց ողջունելուց հետո առաջնորդները սկսել են զրույցը: Առաջինը խոսել է Բայդենը:
«Ցավոք, միմյանց չտեսանք «Մեծ քսանյակի» հանդիպման ժամանակ, բայց հույս ունեմ, որ հաջորդ անգամ կհանդիպենք դեմ առ դեմ», - ասել է ԱՄՆ նախագահը:
Վլադիմիր Պուտինը հավանությամբ է պատասխանել Ջո Բայդենի առաջարկին:
Դրանից հետո բանակցությունները շարունակվել են փակ ռեժիմով՝ ինչպես հայտարարվել էր նախապես:
ՏԱՍՍ-ը հայտնում է, որ Ռուսաստանի նախագահը կապի է դուրս եկել ԱՄՆ նախագահի հետ Սոչիի Բոչարով Ռուչեյ նստավայրից:
Կրեմլը և Սպիտակ տունը նախապես տեղեկացրել էին, որ Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների նախագահները դեկտեմբերի 7-ին հեռավար բանակցություններ են անցկացնելու պաշտպանված տեսակապի միջոցով: Այսօրվա տեսակամուրջը Վլադիմիր Պուտինի և Ջո Բայդենի հինգերորդ շփումն է՝ Ջո Բայդենի՝ ԱՄՆ նախագահ դառնալուց հետո: ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը ասել է, որ Պուտինի և Բայդենի շփումը կարող է բավական երկար տևել: Ըստ նրա՝ խոսակցությունը կտևի այնքան, որքան պետք է. նմանատիպ բանակցությունները հստակ «թայմինգ» չեն ունենում:

Байден выразил надежду на очную встречу с Путиным в будущем
Президент США Джо Байден выразил надежду на очную встречу с президентом РФ Владимиром Путиным в будущем. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом свидетельствуют видеокадры с начала переговоров глав государств, которые проходят во вторник по видеосвязи.
"Приветствую вас, господин президент", - обратился российский лидер к американскому коллеге, улыбнувшись и приподняв руку. "Добрый день! Рад вас видеть опять", - ответил Байден и также сделал приветственный взмах руками.
Поздоровавшись, лидеры приступили к беседе. Первым слово взял Байден. "К сожалению, не пришлось увидеться на встрече "Большой двадцатки" [в Риме в конце октября], но, надеюсь, в следующий раз мы сможем встретиться лицом к лицу", - сказал президент США. Путин ответил утвердительно.
Дальше переговоры проходят за закрытыми дверями. Оба лидера сидят в одиночку за столом. Перевод осуществляется последовательный. Путин вышел на связь с президентом США из сочинской резиденции Бочаров Ручей. Перед рабочим столом президента РФ, на котором разложены бумаги и ручки, установлен большой телевизионный экран.