52dfb5d4-7d27-4e0b-99e8-8bd5e62d3183
Դեկտեմբերի 2-ին՝ ժամը 10:30-ի սահմաններում, Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա համայնքի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից ադրբեջանական կողմը կրակահերթեր է արձակել, որոնք տևել են 10-15 րոպե։ Կիրառվել են հիմնականում հրաձգային զինատեսակներ։ Այս մասին հայտնում է ԱՀ ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
Ստացված պարզաբանումների համաձայն՝ կրակահերթերը լսվել են համայնքի բնակելի հատվածում, իսկ կիրառված զենքի գնդակներն անցել են բնակիչների այգիների միջով։
Կրակահերթերի հետևանքով մարդկային և նյութական վնաս պատճառելու դեպքեր չեն արձանագրվել։
Ադրբեջանական կողմը, խախտելով եռակողմ հայտարարությամբ հաստատված հրադադարի ռեժիմը և բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, շարունակում է Արցախի ժողովրդի իրավունքների դեմ իր հանցավոր գործողությունները՝ ոտնձգելով առաջին հերթին խաղաղ բնակչության կյանքի իրավունքի և հոգեբանական ու ֆիզիկական անձեռնմխելիության դեմ։
Հրադադարի հաստատումից հետո բազմիցս հայտարարել ենք, որ նման հանցավոր գործողություններով ադրբեջանական կողմը նպատակ է հետապնդում ահաբեկելու
Արցախում ապրող մարդկանց և վախի ու հուսալքության մթնոլորտ ձևավորելու միջոցով հասնելու Արցախի հայաթափմանը։
Ադրբեջանական կողմի հանցավոր գործողությունները զսպելու և դրանց կրկնությունը բացառելու, ինչպես նաև բնակիչների անվտանգության և իրավունքների պաշտպանության համար շարունակում է խիստ անհրաժեշտություն մնալ ադրբեջանական զինված հենակետերի անհապաղ հեռացումը Արցախի խաղաղ բնակավայրերի հարևանությունից և հրադադարի խախտման դեպքերի անաչառ հետաքննության մեխանիզմների ներդրումը։

52dfb5d4-7d27-4e0b-99e8-8bd5e62d3183
Азербайджанские военнослужащие открыли огонь по позициям в направлении Кармир Шука: Омбудсмен Арцаха
2 декабря около 10:30 азербайджанская сторона обстреляла позиции, расположенные в направлении общины Кармир Шука Мартунинского района Республики Арцах. Огонь велся в течение 10-15 минут. В основном использовалось стрелковое оружие. Об этом сообщил Омбудсмен Республики Арцах Гегам Степанян.
Он отметил, что согласно полученным данным, выстрелы были слышны в жилой части поселка, пули доходили до садов жителей.
Человеческих жертв нет, не причинен и материальный ущерб.
«Азербайджанская сторона, нарушая соглашение о прекращении огня, установленное трехсторонним заявлением, и договоренности, достигнутые на высоком уровне, продолжает свои преступные действия против народа Арцаха, нарушая, прежде всего, его право на жизнь и право на психологическую и физическую неприкосновенность гражданского населения. После установления режима прекращения огня мы неоднократно заявляли, что подобными преступными действиями азербайджанская сторона стремится запугать людей, проживающих в Арцахе, добиться выселения армян из Арцаха путем создания атмосферы страха и отчаяния.
«Для пресечения преступных действий азербайджанской стороны, исключения их повторения, а также для защиты права населения и его безопасности актуальным остается немедленное удаление азербайджанских вооруженных баз из окрестностей мирных населенных пунктов Арцаха, введение механизмов беспристрастного расследования нарушений режима прекращения огня», - написал Гегам Степанян.