Հակոբ Արշակյանը մասնակցել է ՀԱՊԿ ԽՎ-ի կազմավորման 15-ամյակի առթիվ կազմակերպված առցանց քննարկմանը
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովում (ՀԱՊԿ ԽՎ) ԱԺ պատվիրակության անդամ Հակոբ Արշակյանը դեկտեմբերի 1-ին մասնակցել է ՀԱՊԿ ԽՎ-ի կազմավորման 15-ամյակի առթիվ կազմակերպված առցանց կլոր սեղան-քննարկմանը:
Ողջույնի խոսքում ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է, որ վերջին տարիների մարտահրավերներն ու սպառնալիքները վկայում են ջանքերի համախմբման անհրաժեշտության մասին՝ անվտանգության ապահովման եւ գլոբալ մարտահրավերներին հաջող արձագանքելու համար:
ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է հոբելյանական միջոցառումներին. ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովը նշում է 15-ամյակը, հաջորդ տարի նշվելու է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի 30-ամյակը եւ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության 20-ամյակը: «Այս ընթացքում կազմակերպությունն ամրապնդել է իր կարգավիճակը՝ որպես բազմաֆունկցիոնալ տարածաշրջանային միջազգային կազմակերպություն»,-ասել է Հակոբ Արշակյանը:
ԱԺ նախագահի տեղակալն անդրադարձել է կազմակերպությունում մեր երկրի նախագահության առաջնահերթություններին՝ ուղղված կառույցի ներուժի մեծացմանը՝ հանուն հավաքական անվտանգության ապահովման եւ համաչափ զարգացման:
Ըստ խորհրդարանի փոխնախագահի՝ անհրաժեշտ է կատարելագործել ճգնաժամային իրավիճակներին արձագանքման մեխանիզմները: Այս համատեքստում, ըստ նրա, կարեւոր են ճգնաժամային իրավիճակների մոնիտորինգի, կանխատեսման եւ նախազգուշացման մեխանիզմները:
«Մենք անհրաժեշտ ենք համարում ՀԱՊԿ երկրների միջեւ ռազմական համագործակցության ձեւավորումը՝ կոլեկտիվ անվտանգության ուժերի մարտական պատրաստվածության, համախմբվածության եւ շարժունակության բարձրացման համար: Մեր ջանքերն ուղղված են լինելու խնդիրների մշակմանը եւ առաջարկների արդիականացմանն ու կատարելագործմանը` ուղղված ահաբեկչության եւ ծայրահեղականության դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացմանը, տեղեկատվական անվտանգությանը, թմրամիջոցների դեմ պայքարին եւ անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարին»,-շեշտել է Հակոբ Արշակյանը:
Նա խոսել է խորհրդարանական դիվանագիտության կարեւոր դերակատարության մասին եւ հավելել, որ կշարունակվեն մշակվել քայլեր՝ ուղղված միջազգային խորհրդարանական համագործակցության ընդլայնմանը:
«Միջազգային խորհրդարանական հարթակներում մենք՝ որպես գործընկերներ, մեր պատվիրակությունների մասնակցությամբ պետք է համախմբված եւ համակարգված դիրքորոշում ցուցաբերենք դաշնակիցների՝ ՀԱՊԿ անդամ երկրների շահերը շոշափող հարցերի շուրջ»,-համոզմունք է հայտնել Հակոբ Արշակյանը:
ԱԺ նախագահի տեղակալի խոսքով՝ անհրաժեշտ է միջոցներ մշակել միջազգային անվտանգության ոլորտում ծագող մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին դիմակայելու, ինչպես նաեւ արտաքին քաղաքականության եւ անվտանգության ոլորտում խորհրդարանական շարունակական փոխգործակցության ապահովման համար: «Համաշխարհային եւ տարածաշրջանային խնդիրների լուծման հարցում Հայաստանը բաց է համագործակցության համար՝ իրավահավասարության, փոխադարձ հարգանքի եւ շահերը հաշվի առնելու սկզբունքներով»,-ընդգծել է Հակոբ Արշակյանը:

Акоп Аршакян принял участие в онлайн-обсуждении, организованном по случаю 15-летия формирования ПА ОДКБ
Заместитель председателя Национального Собрания Армении, член делегации НС Армении в Парламентской ассамблее Организации Договора о коллективной безопасности (ПА ОДКБ) Акоп Аршакян 1 декабря принял участие в онлайн-круглом столе, организованном по случаю 15-летия ПА ОДКБ.
В своем приветственном слове вице-спикер НС Армении Акоп Аршакян подчеркнул, что вызовы и угрозы последних лет свидетельствуют о необходимости объединения усилий для обеспечения безопасности и успешного реагирования на глобальные вызовы.
Заместитель председателя НС коснулся юбилейных мероприятий: Парламентская ассамблея ОДКБ отмечает свое 15-летие, в следующем году будет отмечаться 30-летие Договора о коллективной безопасности и 20-летие Организации Договора о коллективной безопасности. «За это время организация укрепила свой статус многофункциональной региональной международной организации», - сказал Акоп Аршакян.
Вице-спикер НС коснулся приоритетов председательства Армении в организации, направленных на повышение потенциала структуры для обеспечения коллективной безопасности и сбалансированного развития.
По словам вице-спикера парламента, необходимо совершенствовать механизмы реагирования на кризисные ситуации. В этом контексте, по его словам, важны механизмы мониторинга, прогнозирования и предупреждения кризисных ситуаций.
«Считаем необходимым формирование военного сотрудничества между государствами-членами ОДКБ с целью повышения боевой готовности, сплоченности и мобильности сил коллективной безопасности. Наши усилия будут направлены на разработку задач, модернизацию и совершенствование предложений, направленных на повышение эффективности информационной безопасности и борьбы с терроризмом, экстремизмом, наркотрафиком и нелегальной миграцией», - сказал Акоп Аршакян.
Он рассказал о важной роли парламентской дипломатии и добавил, что будут предприняты шаги для расширения международного парламентского сотрудничества.
«Как партнеры мы на международных парламентских площадках с участием наших делегаций должны показать единую и согласованную позицию по вопросам, затрагивающим интересы союзников, стран-участниц ОДКБ», - сказал Акоп Аршакян.
По словам заместителя председателя НС, необходимо принять меры по противодействию вызовам и угрозам, возникающим в сфере международной безопасности, а также обеспечить постоянное парламентское сотрудничество в сфере внешней политики и безопасности. «Армения открыта для сотрудничества в решении глобальных и региональных проблем на принципах равноправия, взаимного уважения и учета интересов», - подчеркнул Акоп Аршакян.