Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը սահմանեց «Վեոլիա Ջուր» ՓԲԸ-ի կողմից բաժանորդներին խմելու ջրի մատակարարման և ջրահեռացման (կեղտաջրերի մաքրման) ծառայությունների մատուցման սակագները: 2022 թվականի համար սոցիալապես անապահով բաժանորդների համար սակագինը կմնա անփոփոխ՝ 180 դրամ, իսկ մյուս բաժանորդների համար՝ 200,47 դրամ:
Հիշեցնենք, որ 2021 թվականի օգոստոսի 9-ին «Վեոլիա Ջուր» ընկերությունը Հանձնաժողով է ներկայացրել խմելու ջրի մատակարարման և ջրահեռացման (կեղտաջրերի մաքրման) ծառայությունների մատուցման 2022 թվականի սակագների վերանայման (ճշգրտման) հայտ: Հանձնաժողովը ծառայությունների սակագների հաշվարկներում ներառվող մանրածախ ջրամատակարարման փաստացի ծավալների ճշգրտման նպատակով Հայաստանի Հանրապետության ջրային կոմիտեի, «Վեոլիա Ջուր» ընկերության և սպառողների շահերը պաշտպանող հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ 2021 թվականի սեպտեմբերի 1-ից մինչև նոյեմբերի 1-ը նախաձեռնել էր մոնիթորինգ, որի արդյունքում հաշվարկված լրացուցիչ մանրածախ ջրամատակարարման ծավալը կազմել է 2 137 566 խորանարդ մետր։
Զուգահեռաբար՝ սոցիալապես անապահով համարվող ընտանիքների համար հնարավորինս նվազ սակագներ սահմանելու նպատակով ընդունվել է ՀՀ կառավարության 2021 թվականի նոյեմբերի 18-ի №1880-Ն որոշումը: Վարձակալության պայմանագրի մնացած 10 տարիների ընթացքում խմելու ջրի մատակարարման և ջրահեռացման (կեղտաջրերի մաքրման) ծառայությունների մատուցման սակագների կտրուկ տատանումները չեզոքացնելու և սպառողների համար հնարավորինս կայուն սակագնային քաղաքականություն ապահովելու նպատակով «Վեոլիա Օ-Կոմպանի Ժեներալ Դեզ Օ», «Վեոլիա Ջուր» ընկերությունների և ՀՀ կառավարության (ի դեմս Ջրային կոմիտեի) միջև 2021 թվականի նոյեմբերի 10-ին ստորագրվել է №24 համաձայնագիրը, որի հիման վրա համապատասխան փոփոխություններ են կատարվել «Վեոլիա Ջուր» ընկերության լիցենզիայի պայմաններում։

Тариф на воду изменился
Комиссия по регулированию общественных услуг Республики Армения установила тарифы на оказание ЗАО «Веолия Джур» услуг водоснабжения, водоотведения (очистки сточных вод). В Комиссии по регулированию общественных услуг сообщили, что в 2022 году тариф для социально незащищенных абонентов останется неизменным - 180 драмов, а для остальных абонентов он повысится до 200,47 драмов, увеличившись на 20,47 драмов.
9 августа 2021 года компания «Веолия Джур» подала в Комиссию запрос на пересмотр (корректировку) тарифов на услуги водоснабжения, водоотведения (очистки сточных вод) на 2022 год. С 1 сентября по 1 ноября 2021 года Комиссия при участии представителей Водного комитета Республики Армения, компании «Веолия Джур» и общественных организаций по защите прав потребителей инициировала мониторинг для уточнения фактических объемов розничного водоснабжения и включенных в расчет тарифов на услуги объемом в 2 137 566 куб/м.
Параллельно, для установления минимальных тарифов для социально необеспеченных семей, было принято решение правительства РА №1880-н от 18 ноября 2021 года. 10 ноября 2021 года между компанией «Веолия Джур» и правительством РА (в лице Водного комитета) было подписано соглашение №24, на основании которого в условия лицензии компании были внесены соответствующие изменения.