Եթե ՀԱՊԿ-ն ամբողջությամբ բավարարեր մեր դիմումը, նոյեմբերի 16-ը չէր լինի․ Վահագն Ալեքսանյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Մենք վստահ էինք, որ այդ հոդվածն ամբողջությամբ բավարարելուց հետո Ադրբեջանը զերծ կմնար նոյեմբերի 16-ի էսկալացիայից։ Նոյեմբերի 16-ը չէր լինի, գուցե Գեղարքունիքի և Սև լճի հատվածից էլ ետ կգնային»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից մայիսի 12-ին Հայաստանի սահմանը խախտելու պատճառով ՀԱՊԿ-ի արձագանքին։
Ինչ վերաբերում է նոյեմբերի 16-ի հարձակմանը, Վ․Ալեքսանյանն ասում է, որ ՀԱՊԿ-ի և ՌԴ-ի արձագանքը չի կարող մեզ գոհացնել։
«Պետք է անընդհատ աշխատել։ Այնքան, մինչև նրանց արձագանքը մեզ բավարարի։ Մենք այլ ճանապարհ, քան դա՝ չունենք»,- հավելեց նա։
Անդրադառնալով տեղեկությանը, թե նոյեմբերի 16-ի հարձակումը կասեցրել է հայկական զինուժը, իսկ ռուսական ստոևրաբաժանումները տեղ են հասել միայն դրանից հետո, պատգամավորն ասաց․
«Ես կարող եմ ասել, որ ադրբեջանական զինվորների հնարավոր առաջխաղացումը կանգնացրել են մեր զինվորները, շատերն՝ իրենց կյանքի գնով։ Բայց դրանից հետո հրադադարը հաստատվել է ռուսական կողմի միջնորդությամբ»։
Ինչ վերաբերում է ընդդիմության պայքարին, Վ․Ալեքսանյանն ասաց, թե նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն իրենց չի մտահոգում․
«Հայաստանում նա չի կարող որևէ մեկին մտահոգել։ Նրա գնահատականը հայ ժողովուրդը տվել է և տալու է դեռ երկար»,- ասաց նա։

Если б ОДКБ полностью удовлетворила наше заявление, 16-го ноября не было бы: Ваагн Алексанян (видео)
«Мы были уверены, что после полного удовлетворения этой статьи Азербайджан воздержался бы от эскалации 16-го ноября. 16-го ноября не было бы, возможно, они отступили бы в Гегарукнике и на участке Чёрного озера», - сказал в беседе с «А1+» депутат от фракции «Гражданский договор» Ваагн Алексянн, обратившись к реакции ОДКБ на нарушение Азербайджаном границы Армении 12-го мая.
Что касается нападения 16-го ноября, В. Алексанян говорит, что реакция ОДКБ и РФ не может нас удовлетворить.
«Нужно постоянно работать. До тех пор, пока их реакция нас удовлетворит. Другого пути, кроме этого, у нас нет», - добавил он.
Обратившись к информации о том, что нападение 16-го ноября пресекли армянские вооружённые силы, а российские подразделения прибыли только после этого, депутат сказал:
«Я могу сказать, что возможное продвижение азербайджанских солдат остановили наши солдаты, многие – ценой своей жизни. Но после этого прекращение огня было достигнуто при посредничестве российской стороны».
Что касается борьбы оппозиции, В. Алексанян сказал, что бывший президент Роберт Кочарян их не беспокоит:
«Он не может беспокоить кого-либо в Армении. Армянский народ дал ему  оценку и будет давать ещё долгое время», - сказал он.