Արման Թաթոյանը գերիների խնդիրը ներկայացրել է ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամ Ադամ Շիֆին
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆի հետ քննարկմանը ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ներկայացրել է ադրբեջանական իշխանությունների, զինված ուժերի կողմից ՀՀ գյուղերի հարևանությամբ զինված հարձակումների, մարդու իրավունքների կոպիտ խախտմամբ ճանապարհների արգելափակումների իրավական հիմքերից զուրկ լինելու փաստերը։ Այս մասին Թաթոյանը գրել է իր ֆեյսբուքյան էջում։
Քննարկումը կազմակերպվել է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի արևմտյան տարածաշրջանի կողմից (The Armenian National Committee of America-Western Region ( ANCA Western Region), որին մասնակցել են նաև Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի Արևմտյան տարածաշրջանի (ANCA-WR) հանձնախմբի ղեկավար տիկին Նորա Հովսեփյանը ( Nora Hovsepian), Ժամանակավոր գործադիր տնօրեն Վերջինի Թուլումյանը ( Verginie Touloumian) և Կառավարության հարցերով համակարգող Ռուբեն Կարապետյանը:
Հայաստանի օմբուդսմանը ԱՄՆ կոնգրեսականին ներկայացրել է 2021թ. նոյեմբերի 16-ի ադրբեջանական ներխուժումը Հայաստանի ինքնիշխան տարածք Սյունիքում, որն ուղեկցվել է քաղաքացիական բնակավայրերի անմիջական հարևանությամբ ադրբեջանական ուժերի հարձակումներով՝ իրական վտանգի ենթարկելով խաղաղ բնակիչների կյանքի իրավունքն ու առողջությունը:
Պաշտպանը ներկայացրել է նաև ադրբեջանական ներխուժումներն ու մարդու իրավունքների խախտումները Գեղարքունիքում, Սյունիքում: Ադրբեջանական զինված ծառայողներն անօրինական տեղակայված են ՀՀ քաղաքների և գյուղերի միջև ճանապարհներին, որոնք վտանգում են մարդկանց կյանքն ու առողջությունը, խաթարել են մարդկանց բնականոն կյանքը։
Արման Թաթոյանն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայկական կողմի գերիների (այդ թվում՝ նոյեմբերի 16-ին գերեվարվածները) անհապաղ վերադարձին և արհեստական, իրավական հիմքերից զուրկ դատավարություններին՝ կարևորելով միջազգային ատյանների արձագանքը:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը շնորհակալություն է հայտնել կոնգրեսական Շիֆին մարդու իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ իր ակտիվ գործունեության համար։ Արման Թաթոյանն ընդգծել է, որ ադրբեջանական իշխանությունների կողմից հովանավորվող հայատյացությունն ամբողջ աշխարհում ապրող երկու ժողովուրդներին թշնամանքի մեջ պահելու նպատակային քաղաքականություն է, այն վտանգում է նաև այդ երկրների կայունությունն ու մարդու իրավունքների համակարգը։

Арман Татоян представил конгрессмену США Адаму Шиффу проблему пленных
Поддержи А1+!Уполномоченный по правам человека Армении Арман Татоян представил в беседе с конгрессменом США Адамом Шиффом факты, что власти Азербайджана, вооруженные нападения у сел РА, блокпосты с грубыми нарушениями прав человека не имеют под собой законных оснований.
Омбудсмен Армении Арман Татоян представил на обсуждение с конгрессменом США Адамом Шифом лишенные правовых основ факты вооруженных нападениях азербайджанских властей, вооруженных сил у сел Армении, блокировок дорог с грубым нарушением прав человека.
Обсуждение организовал Армянский национальный комитет Америки-Западного региона, в котором приняли участие председатель Армянского национального комитета Америки (ANCA-WR) Нора Овсепян и координатор по вопросам «Офиса Защитника прав человека РА» Рубен Карапетян. Об этом сообщает Аппарат защитника прав человека РА.
Омбудсмен Армении представил конгрессмену США азербайджанское вторжение 16 ноября 2021г. на суверенную территорию Армении в Сюнике, которое сопровождалось нападениями азербайджанских вооруженных сил в непосредственной близости от гражданских населенных пунктов, подвергая реальной опасности право и здоровье жизни мирных жителей. Защитник также рассказал об азербайджанских вторжениях и нарушениях прав человека в Гегаркунике и Сюнике.
Защитник прав человека отметил, что азербайджанские вооруженные силы незаконно размещаются на дорогах между городами и селами Республики Армения, что ставит под угрозу жизнь и здоровье людей, нарушает нормальную жизнь людей.
Арман Татоян коснулся также немедленного возвращения незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских пленных (в том числе пленных 16 ноября) и лишенных правовых основ искусственных судебных процессов, подчеркнув важность реакции международных инстанций.
Защитник прав человека РА поблагодарил конгрессмена Шиффа за активную работу в сфере защиты прав человека. Арман Татоян подчеркнул, что антиармянство, проводимое властями Азербайджана во всем мире, является целенаправленной политикой, направленной на сохранение вражды между двумя народами, а также ставит под угрозу стабильность этих стран и правозащитную систему.