ՀՀ ԱԳ նախարարը հեռախոսազրույց է ունեցել Կիպրոսի ԱԳ նախարարի հետ
Նոյեմբերի 18-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Կիպրոսի ԱԳ նախարար Նիկոս Խրիստոդուլիդեսի հետ:
Արարատ Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել վերջին օրերին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սանձազերծված ռազմական գործողությունների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը:
Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հերթական ագրեսիան ընթացիկ տարվա մայիսի 12-ից Գեղարքունիքի և Սյունիքի մարզերի ուղղությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի ներթափանցման շարունակությունն է: Նա շեշտել է տարածաշրջանային կայունությունը վտանգող ադրբեջանական սադրիչ գործողություններին հստակ և հասցեական արձագանքի կարևորությունը:
Զրույցի ընթացքում ընդգծվել է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ և համապարփակ կարգավորման անհրաժեշտությունը:
Հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար խնդիրների քննարկման ընթացքում կարևորվել է Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց հայրենադարձումը, ինչպես նաև միջազգային հումանիտար կազմակերպությունների՝ Արցախ անխոչընդոտ մուտքի ապահովումը:

Глава МИД РА провёл телефонный разговор с главой МИД Кипра
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 18 ноября провел телефонный разговор с министром иностранных дел Кипра Никосом Христодулидисом.
Арарат Мирзоян проинформировал своего коллегу о ситуации, сложившейся в результате недавних боевых действий азербайджанских вооруженных сил против суверенной территории Республики Армения.
Министр Мирзоян отметил, что очередная агрессия против территориальной целостности Республики Армения является продолжением проникновения азербайджанских вооруженных сил в направлении Гегаркуникской и Сюникской областей с 12 мая текущего года. Он подчеркнул необходимость четкой и адресной реакции на провокационные действия Азербайджана, угрожающие региональной стабильности.
В ходе беседы также была подчеркнута необходимость мирного и всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках мандата сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
В ходе обсуждения актуальных гуманитарных вопросов были подчеркнута важность репатриации армянских военнопленных, заложников и других лиц, незаконно удерживаемых в Азербайджане, а также обеспечения беспрепятственного доступа международных гуманитарных организаций в Арцах.