2023 թվականին Հայաստանը կունենա Առաջին կարգի արագ արձագանքման բժշկական թիմ (տեսանյութ)
Արտակարգ իրավիճակների և Առողջապահության նախարարությունների սերտ համագործակցության, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության և Վրաստանի «Արբեյտեր-Սամարիտեր-Բանդ» միջազգային հասարակական կազմակերպության աջակցությամբ Հայաստանում մեկնարկում է Առաջին կարգի արագ արձագանքման բժշկական թիմի ձևավորման գործընթացը: Ծրագրի շրջանակում վերապատրաստվող բժշկական թիմը համապատասխան որակավորում կստանա 2023թ.-ին:
Արագ արձագանքման թիմի ստեղծման պաշտոնական մեկնարկին մասնակցել են արտակարգ իրավիճակների նախարար Անդրանիկ Փիլոյանը, առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, Վրաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարար Դմիտրիե Տոդորովիչը, Հայաստանում ԱՀԿ տարածաշրջանային տնօրենի հատուկ ներկայացուցիչ Օլեգ Ստորոժենկոն, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը:
Հանդիպմանը քննարկվել են Առաջին կարգի արագ արձագանքման բժշկական թիմի ստեղծմանը վերաբերող հարցեր՝ հայեցակարգն ու ճանապարհային քարտեզը, շահագրգիռ կողմերի գործառույթներն ու պարտականությունները:
Միջոցառման ավարտին Հայաստանում Առաջին կարգի արագ արձագանքման բժշկական թիմի հայեցակարգի ձևավորումը հաստատվել է հուշագրի կնքմամբ:

В 2023 году в Армении будет Первоклассная медицинская бригада быстрого реагирования (видео)
Поддержи А1+!В сотрудничестве министерства по чрезвычайным ситуациям и министерства здравоохранения при поддержке Всемирной организации здравоохранения и международной неправительственной организации Arbeiter-Samariter-Bund Georgia в Армении стартует процесс формирования Первоклассной медицинской бригады быстрого реагирования. Бригада медиков, проходящая обучение в рамках программы, получит соответствующую квалификацию в 2023 году.
В официальном старте мероприятия приняли участие министр по чрезвычайным ситуациям Андраник Пилоян, министр здравоохранения Анаит Аванесян, министр по чрезвычайным ситуациям Грузии Дмитрий Тодорович, специальный представитель регионального директора ВОЗ в Армении Олег Стороженко, глава делегации ЕС в Армении Андреа Викторин.
На встрече были обсуждены вопросы, связанные с формированием первоклассной медицинской бригады быстрого реагирования: концепция и дорожная карта, функции и обязанности заинтересованных сторон.