Ստորագրվել է Հայաստան- ԵՄ Ընդհանուր ավիացիոն համաձայնագիրը (տեսանյութ)
ԱԳՆ-ի տեղեկացմամբ՝ այսօր՝ նոյեմբերի 15-ին Բրյուսելում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Օլիվեր Վարհեին ու ԵՄ խորհրդում նախագահող Սլովենիայի ԱԳ պետքարտուղար Ստանիսլավ Ռասչանը ստորագրել են ՀՀ֊ԵՄ Ընդհանուր ավիացիոն համաձայնագիրը։
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, ասել է. «Հարգելի՛ տիկնայք և պարոնայք, Սիրելի՛ գործընկերներ, Այսօր Ընդհանուր ավիացիոն համաձայնագրի ստորագրումը ևս մեկ կարևոր նշաձող է Եվրամիության և նրա 27 անդամ երկրների հետ մեր հարաբերություններում։
Ցանկանում եմ իմ անկեղծ երախտագիտությունը հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր այսօրվա իրադարձությունը իրականություն են դարձրել. Եվրոպական հանձնաժողովում, Խորհրդում և Սլովենիայի նախագահությունում մեր գործընկերներին, Հայաստանում բոլոր համապատասխան պատկան մարմիններին և Բրյուսելում մեր դիվանագիտական առաքելությանը։ Մոտ ապագայում սույն Համաձայնագրի վավերացումն ու ուժի մեջ մտնելը նոր հնարավորություններ կստեղծի Հայաստանում ավիացիոն ոլորտի զարգացման համար՝ դյուրացնելով Հայաստանի քաղաքացիների կապը եվրոպական այլ երկրների հետ։
ԵՄ ընդհանուր ավիացիոն գոտուն՝ ավիացիոն ծառայությունների միասնական շուկային միանալը կնպաստի ԵՄ ավիացիոն ստանդարտների ընդունմանը, ավիացիոն կանոնների կիրառմանը և կզարգացնի հետագա համագործակցությունը ավիացիոն անվտանգության ոլորտում: Այս ամենից կշահեն ազգային ավիաընկերությունները և, իհարկե, անհատ ճանապարհորդները։
Համոզված եմ, որ Համաձայնագիրը կարևոր նշանակություն կունենա առևտրի, զբոսաշրջության, ներդրումների և, ընդհանուր առմամբ՝ տնտեսական ու սոցիալական զարգացման խթանման համար, ինչպես նաև կխթանի մարդկանց միջև շփումները և կապահովի ավելի մեծ շարժունակության հնարավորություններ:

Подписано Соглашение об общем авиационном пространстве Армения-ЕС (видео)
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, комиссар ЕС по вопросам расширения и политике соседства Оливер Вархели и председательствующий в Совете ЕС госсекретарь МИД Словении Станислав Рашчан 15 ноября подписали Соглашения об общем авиационном пространстве Армения-ЕС.
Арарат Мирзоян на церемонии подписания выступил с речью, в которой, в частности, отметил:
«Ваши Превосходительства,
Уважаемые дамы и господа,
Подписание общего авиационного соглашения - еще одна важная веха в наших отношениях с Европейским союзом и его 27 государствами-членами.
Хочу выразить свою искреннюю признательность всем, кто сделал сегодняшнее событие действительностью: коллегам из Европейской комиссии, нашим партнерам в Совете и председательству Словении, всем соответствующим органам Армении и нашей миссии здесь, в Брюсселе.
Ратификация и вступление в силу этого Соглашения в ближайшем будущем откроет новые возможности для развития авиационного сектора в Армении, облегчая гражданам Армении сообщение с другими европейскими странами.
Присоединение к единому авиационному пространству ЕС и единому рынку авиационных услуг будет способствовать принятию авиационных стандартов ЕС, внедрению авиационных правил, а также будет способствовать дальнейшему развитию сотрудничества в области авиационной безопасности. Это, в свою очередь, пойдет на пользу национальным авиакомпаниям и, конечно же, индивидуальным путешественникам.
Убежден, что Соглашение сыграет важную роль в продвижении торговли, туризма, инвестиций и экономического и социального развития в целом, а также в расширении контактов между людьми и предоставит более широкие возможности для большей мобильности.