Քաղաքացիները՝ Ամանորյա տոնական օրերը կրճատելու մասին (տեսանյութ)
Այսօր խորհրդարանի հերթական նիստում քննարկվող նախագծերից էր ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի կողմից ներկայացված ««ՀՀ տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը։
Նախագծով առաջարկվում է կրճատել Ամանորի եւ Ծննդյան տոների համար սահմանված ոչ աշխատանքային օրերը: Ըստ առաջարկի՝ Ամանորի եւ Ծննդյան տոները նշելու համար պետք է ոչ աշխատանքային օր սահմանել դեկտեմբերի 31-ից՝ հունվարի 1-ը, ներառյալ նաեւ հունվարի 6-ը:
Նախարար Քերոբյանը կարծում է, որ 7-օրյա հանգստից հետո տնտեսական աշխուժությունը որոշ չափով թուլանում է, եւ դժվար է լինում այն կրկին վերականգնել:
«Այս նախագծի ընդունումը շատ կարեւոր է աշխատանքի նկատմամբ վերաբերմունքն ընդգծելու տեսանկյունից»,-ասել է նա:
Իսկ, թե ինչպես են արձագանքում վերոհիշյալ առաջարկին Երևանի բնակիչները, փորձել ենք պարզել համաքաղաքացիների շրջանում անցկացված հարցումներում։

Граждане о сокращении Новогодних праздничных дней (видео)
Одним из проектов, обсуждаемых сегодня на очередном заседании парламента, был проект закона «О внесении поправок в Закон РА “О праздниках и днях поминовения”», представленный министром экономики РА Вааном Керобяном.
Проект предлагает сократить нерабочие дни, установленные для Нового года и Рождества. Согласно предложению, для отмечания Нового года и Рождества нужно установить нерабочие дни с 31-го декабря по 1-е января, включая также 6-е января.
Министр Керобян считает, что после 7-дневного отдыха экономическая активность в некоторой мере ослабевает, и бывает трудно её восстановить.
«Принятие этого проекта очень важно с точки зрения подчёркивания отношения к труду», - сказал он.
А как реагируют на вышеупомянутое предложение жители Еревана, мы попытались выяснить посредством проведённого опроса.