249251122_267024195433112_1883938450019652286_n
Երկար ու դժվարին պայքարով հնարավոր է լինելու հասնել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորմանը․ Բեգլարյան
Հոկտեմբերի 23—ին ԱՄՆ Ֆրեզնո քաղաքում մասնակցել եմ Ամերիկայի հայ ավետարանչական ընկերակցության ամենամյա ժողովին ու բարեգործական ճաշկերույթին և հանդես եկել հատուկ ուղերձով: Այս մաիսն գրառում է կատարել Արցախի Պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը։
Նա մասնավորապես նշել է․
«Բարձր եմ գնահատել ընկերակցության տասնամյակների բարեգործական գործունեությունը Արցախում՝ այն համարելով պահանջված ու արդյունավետ հատկապես սոցիալական ու կրթական ոլորտներում: Հանգամանալից ներկայացրել եմ Արցախի ներկա քաղաքական ու մարդասիրական կացությունը, ինչպես նաև ապագային միտված մոտեցումներն ու ծրագրերը:
Ընդգծել եմ Սփյուռքի ծանրակշիռ դերը Արցախի անցյալում՝ համոզմունք հայտնելով, որ ապագա վերականգնման ու զարգացման ուղղությամբ ևս շարունակվելու են համայն հայության միասնական ջանքերը: Սփյուռքից ակնկալիքները ոչ այնքան նյութական են, այլև՝ մարդկային կապիտալի տեսքով, որը կարող է հայրենիքի երկարաժամկետ զարգացման ու զորացման համար լրջագույն հնարավորություններ ստեղծել:
Արցախի ժողովուրդը հաստատակամ է իր սեփական հայրենիքում ապրելու և արարելու հարցում, թեև երկար ու դժվարին պայքարով, սակայն հնարավոր է լինելու հասնել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորմանը և Արցախի անկախության միջազգային ճանաչմանը:
Ամերիկայի հայ ավետարանչական ընկերակցության գործադիր տնօրեն Զավեն Խանչյանն իր ելույթում շեշտադրել է, որ իրենք ընդլայնելու են Արցախում իրականացվող ծրագրերը և հավաքագրված զգալի գումարն ուղղելու են հատկապես սոցիալական ու կրթական կարիքների բավարարմանը»:

249251122_267024195433112_1883938450019652286_n
Путём долгой и трудной борьбы возможно достичь окончательного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта: Бегларян
23 октября государственный министр Республики Арцах Артак Бегларян участвовал в ежегодном собрании и благотворительном ужине Армянской евангелической ассоциации Америки, проходящем во Фресно, США, и выступил с особым посланием.
Артак Бегларян высоко оценил благотворительную деятельность ассоциации, которую она вела в Арцахе на протяжении десятилетий. Назвал ее востребованной и эффективной, особенно в социальной и образовательной сферах. Артак Бегларян подробно представил текущую политическую и гуманитарную ситуацию в Арцахе, а также программы, ориентированные на будущее.
Госминистр подчеркнул значимую роль диаспоры в Арцахе, выразив уверенность, что совместные усилия всех армян в деле восстановления и развития Арцаха и в будущем будут продолжены. Он подчеркнул, что от диаспоры они ожидают не столько материальной помощи, сколько в виде человеческого капитала, который может создать серьезные возможности для долгосрочного развития и укрепления Родины.
Артак Бегларян подчеркнул, что народ Арцаха полон решимости жить и созидать на своей родине, отметив, что, несмотря на долгую и трудную борьбу, окончательное урегулирование карабахского конфликта и международное признание независимости Арцаха - возможно.
Отмечается, что исполнительный директор армянской Евангелистской ассоциации Америки Завен Ханчян в своем выступлении подчеркнул, что они расширят реализуемые в Арцахе программы и направят собранную ими сумму на удовлетворение социальных и образовательных нужд в Арцахе.