246350189_1279814769122131_2202038321088145596_n
Հոկտեմբերի 22-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Նորվեգիայի Թագավորության նորանշանակ դեսպան Հելենե Սանդ Անդրեսենին: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԽ գրասենյակը։
Հանդիպման սկզբում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել երկկողմ օրակարգին առնչվող հարցերի շուրջ և պատրաստակամություն հայտնել այդ օրակարգն առավել ընդլայնելու և համագործակցության ներուժը լիարժեք իրացնելու ուղղությամբ:
Դեսպան Հելենե Սանդ Անդրեսենը մասնավորապես ընդգծել է, որ ժողովրդավարական արժեքները, մարդու իրավունքներն, օրենքի գերակայությունը, կրթությունը և էներգետիկ անվտանգությունն այն ոլորտներն են, որոնց շրջանակներում կարող են առավել զարգանալ հայ-նորվեգական հարաբերությունները:
Կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանը վերաբերող հարցերի:
ԱԽ քարտուղարը շեշտել է ապաշրջափակման կարևորությունը՝ տարածաշրջանում անվտանգային միջավայր ձևավորելու հրամայականում: Երկուստեք կարևորել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման գործընթացում:

Секретарь СБ на встрече с послом Норвегии в РА подчеркнул необходимость разблокирования
Поддержи А1+!22 октября секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян принял посла Королевства Норвегии Хелен Санд Андресен.
В начале встречи собеседники обменялись мнениями по вопросам двусторонней повестки, выразили готовность к дальнейшему расширению этой повестки и полной реализации потенциала сотрудничества.
Посол Хелен Санд Андресен особо подчеркнула, что демократические ценности, права человека, верховенство закона, образование, энергетическая безопасность - это те сферы, в которых армяно-норвежские отношения могут развиваться и дальше.
Стороны затронули вопросы региональной безопасности и стабильности. Генеральный секретарь Совета безопасности подчеркнул необходимость разблокирования коммуникаций и создания обстановки безопасности в регионе.
Также обсудили роль сопредседателей Минской группы ОБСЕ в процессе всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта.