Օրացույց․ 22-ը հոկտեմբերի․ Դավիթ Շահնազարյանը մեղադրում է Ռոբերտ Քոչարյանի իշխանությանը (տեսանյութ)
1994-ի այս օրերին Հայաստանյան իրականության մաս է դառնում հայկական անձնագիրը: Առաջին ստացողները 16 տարեկան երեխաներն են: Անձնագրի լեզուն հայերենն ու անգլերենն են: Այս անձնագրով Հայաստանի քաղաքացին իրավունք ունի մեկնել աշխարհի ցանկացած երկիր, լուսանկարը գունավոր է, որի տակ հատուկ կոդ կա, որով համակարգիչը ճանաչում է անձնագրի տիրոջը։
1997-ի այս օրը նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն ընդունում է ԵԽԽՎ իրավական եւ մարդու իրավունքների հանձնաժողովի պատվիրակությանը: Եվրոպացիներին նախագահը տեղեկացնում է, որ Հայաստանում մեկ միլիոն չքավոր մարդ կա: Փոխարենը նախագահը նկատում է, որ Հայաստանի ներքաղաքական վիճակը կայուն է: Հայկական բանակը մարդու իրավունքների ամենաանպաշտպան ոլորտն է:
Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեն 1997-ի այս օրը հայտարարում է, որ Պաշտպանության նախարարությունը տաբու է դրել խաղաղ ժամանակ զոհված զինծառայողների թվի եւ տվյալների վրա: Այդ ժամանակ տեղի ունեցած սպանությունների մասին բանակի ղեկավարության ամենատարածված ձեւակերպումն, ըստ կոմիտեի, «ձեր տղան ինքնասպան է եղել» արտահայտությունն է:
21-րդ դար կուսակցության նախագահ Դավիթ Շահնազարյանը Ռոբերտ Քոչարյանի իշխանությանը մեղադրում է արտաքին քաղաքական հայեցակարգ չունենալու մեջ: Ըստ Շահնազարյանի, ավելի լավ է ունենալ ոչ ճիշտ հայեցակարգ, քան ընդհանրապես չունենալ։
1998-ի հոկտեմբերի 22-ին Ռոբերտ Քոչարյանն ընդունում է Երկրապահ պատգամավորական խմբին եւ հայտարարում, որ նրանք խորհրդարանում կառավարության հենարանն են:
1998-ի այս օրերին «Նաիրիտ» գործարանը դադարեցնում է աշխատանքը «հիմնական վերանորոգման» անվան տակ: Գործարանի արտադրանքը դեռ պահանջարկ ունի, սակայն այն նույնիսկ իր աշխատողների աշխատավարձը չի կարողանում տալ, փոխարենն առաջարկում են գորգեր, գարեջուր եւ հագուստ։
1998-ի հոկտեմբերի 22-ին վթար է տեղի ունենում Երեւանի «Էրեբունի» օդանավակայանում: Թռիչքի մեկնարկին Երեւան-Կրասնոդար չվերթի ՅԱԿ-40 ինքնաթիռը 120 մետր ընթանալուց հետո բախվել է թռիչքուղու վրա պատահաբար հայտնված ՈՒԱԶ մակնիշի ռազմական մեքենային: Վթարի արդյունքում մեքենայի մեջ գտնվող 9 զինծառայողներից երկուսը զոհվում են տեղում, երկուսը՝ հիվանդանոցի ճանապարհին: «Փարոս» համակարգում ամենաբարձր միավորներ ունեցող անապահովներին 2001-ի այս օրերին ՄԱԿ-ի պարենային ծրագրով բաժանվում է 25 կիլոգրամ ալյուր եւ երկու լիտր ձեթ: Չստացողները դժգոհ են՝ ինչո՞վ ենք ավելի ապահով անապահովներից։
2001-ի հոկտեմբերի 22-ին Կենտրոն եւ Նորք Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանում լսվում է կենսաթոշակի անցած զինծառայողների բողոքն ընդդեմ Կառավարության: Պատճառն այն է, որ օրենքի ուժով 30-ից 60 տոկոսով կրճատել է իրենց կենսաթոշակները: Սա, ըստ հայցվոր կողմի, հակասության մեջ է «Զինծառայողների եւ նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական ապահովության մասին» օրենքի հետ: Դատարանը մերժում է բողոքը։
2002-ի հոկտեմբերի 22-ին Երեւանի կենտրոնում նռնակի պայթյունից վիրավորվում է լրագրող Մարկ Գրիգորյանը: Վերջինս հիվանդանոցում հիշում է, որ պայթել է ոչ թե նռնակ, այլ` սպիտակ շիշ: Պայթյունից հետո տուժողը ինչ-որ տարօրինակ հոտ է առել: Հիվանդանոցից հայտնում են, որ լրագրողի կյանքին վտանգ չի սպառնում:
2007-ի հոկտեմբերի 22-ի առավոտյան Հայաստանում շեշտակի բարձրանում են շաքարավազի գները՝ կիլոգրամը 250 դրամից դառնում է 400 դրամ: Խանութների վաճառողներն ասում են, որ նախորդ օրվա գիշերն իրենք տեղյակ չէին, որ այսօր շաքարավազի գները բարձրանալու են:
2009-ի հոկտեմբերի 22-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը մերժում է այն մեղադրանքը, թե ինքը խախտել է օրենքը եւ ներգրավել քաղաքականության մեջ: Հարությունյանը նոր է վերադարձել Սերժ Սարգսյանի սփյուռքյան շրջագայությունից։ 2010-ի այս օրը Ազգային Ժողովն իր նիստերը գումարում է վերանորոգված դահլիճում: Բացմանը ներկա Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնում, որ նոր դահլիճում կլինեն քննադատադություններ:

Календарь. 22 октября: Давид Шахназарян обвиняет власти Роберта Кочаряна (видео)
В эти дни 1994-го частью армянской действительности становится армянский паспорт. Первыми получили 16-летние дети. Язык паспорта – армянский и английский. С этим паспортом гражданин Армении имеет право отправиться в любую страну мира, фотография цветная, под которой есть особый код, по которому компьютер опознает владельца паспорта.
В этот день 1997 года президент Левон Тер-Петросян принимает делегацию Комиссии по правовым вопросам и по вопросам прав человека ПАСЕ.  Президент европейцев сообщает, что в Армении миллион нищих людей. Вместо этого президент отмечает, что внутриполитическая ситуация Армении стабильная. Армянская армия – самая защищенная сфера прав человека.
Хельсинкский комитет Армении в этот день 1997 года заявляет, что Министерство обороны наложило табу на число и данные военнослужащих, погибших в мирное время. Самой распространенной формулировкой руководства армии о тогдашних убийствах, согласно комитету, было выражение “ваш сын покончил с собой”.
В эти дни 1998 года завод «Наирит» прекращает работу, что было названо «капитальным ремонтом». Продукция завода пока еще пользуется спросом, однако он не может даже выплатить зарплату своих сотрудников, вместо нее предлагает ковры, пиво и одежду.
22-го октября 1998 года в ереванском аэропорту «Эребуни» происходит авария. В начале полета самолет ЯК-40 авиарейса Ереван-Краснодар, пройдя 120 метров, столкнулся со случайно оказавшимся на взлетной полосе военным автомобилем марки УАЗ. В результате аварии двое из 9 военнослужащих, находившихся в автомобиле, погибают сразу, еще двое – по дороге в больницу.
Неимущим с самыми высокими баллами в системе «Парос» в эти дни 2001 года по продовольственной программе ООН раздают 25 килограммов муки и два литра растительного масла. Не получившие недовольны: чем мы более имущие, чем неимущие?
22-го октября 2001 года в суде первой инстанции общин Кентрон и Норк-Мараш проходит слушание жалобы вышедших на пенсию военнослужащих против Правительства. Причина в том, что силой закона их пенсия была сокращена от 30-и до 60%. Это, по мнению стороны истца, противоречие с законом «О социальном обеспечении военнослужащих и членов их семьи». Суд отклоняет жалобу.
Утром 22-го октября 2007 года в Армении значительно повышаются цены на сахарный песок: килограмм вместо прежних 250 драмов стоит 400 драмом. Продавцы магазинов говорят, что ночью предыдущего дня они не знали, что сегодня повысятся цены на сахарный песок.
22-го октября 2009 года председатель Конституционного суда Гагик Арутюнян отклоняет обвинение в том, что он нарушил закон и вовлекся в политику. Арутюнян только что вернулся из турне Сержа Саркисяна по диаспоре.