245667750_892425111649413_1477353038800657454_n
Համաձայն ՀՀ վարչապետի որոշման՝ կրթության ոլորտում հայ-վրացական համագործակցության աշխատանքային խմբի հերթական հանդիպմանը մասնակցելու նպատակով ՀՀ պատվիրակությունը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանի գլխավորությամբ, մեկնել է Վրաստան (Թբիլիսի):
Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Վրաստանի կրթության և գիտության նախարարության միջև կնքվել է փոխըմբռնման հուշագիր: Ստորագրող կողմերն էին ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և Վրաստանի կրթության և գիտության նախարարի առաջին տեղակալ Եկատերինե Դգեբուաձեն:
Ըստ հուշագրի՝ համագործակցությունը կընդլայնվի մի քանի ուղղությամբ. կողմերը կնպաստեն երկու երկրների ուսուցիչների վերապատրաստման և գնահատման համակարգերի կատարելագործման նպատակով փորձի փոխանակմանը, ԿԳՄՍ նախարարության ենթակայությամբ գործող գնահատման և թեստավորման կենտրոնն աջակցություն կցուցաբերի 100 հարցերից բաղկացած առաջադրանքների բանկի մշակմանը՝ նախատեսված Վրաստանի դպրոցներում աշխատող հայոց լեզվի և գրականության ուսուցիչների մասնագիտական որակավորման քննության համար:
Կողմերը քննարկել են դպրոցական սննդի ապահովման գործընթացում փորձի փոխանակմանը, ինչպես նաև Կրթության զարգացման և նորարարության ազգային կենտրոնի գործունեությանն առչնվող հարցեր, կրթական բարեփոխումների առանձնահատկությունները և այլն: Հայկական պատվիրակությունը հանդես է եկել կրթական ոլորտին վերաբերող մի շարք զեկույցներով, մասնավորապես՝ «Պետական ​​հանրակրթական ծրագրերի արդիականացում` միջազգայնորեն ընդունված չափանիշներին` STEM կրթություն», «Միջին դպրոցի ուսուցիչների մասնագիտական ​​զարգացում. դասավանդման և ատեստավորման նոր մոտեցումներ», «Հեռավար ուսուցում և ՏՏ կիրառումը դպրոցներում», «Դպրոցական սննդի ծրագրի իրականացումը», «Ուսուցիչների վերապատրաստման համատեղ ծրագրի իրականացում, դպրոցներում հայերենի և վրացերենի ուսուցում», «Համատեղ կրթամշակութային արտադպրոցական ծրագրերի իրականացում», «Միջպետական համագործակցության շրջանակում տրամադրվող կրթաթոշակներ» և այլն:
Այցի շրջանակում հայկական պատվիրակությունն այցելել է Թբիլիսիի թիվ 103 դպրոց, որտեղ գործում են հայկական դասարաններ: ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը ողջունել է աշակերտներին, մանկավարժներին, հետաքրքրվել նրանց հուզող հարցերով և ընթացիկ խնդիրներով:

245667750_892425111649413_1477353038800657454_n
Согласно решению премьер-министра Армении, армянская делегация во главе с заместителем министра образования и науки Артуром Мартиросяном была в Грузию (Тбилиси) для участия в очередном заседании рабочей группы армяно-грузинского сотрудничества в сфере образования.
Между Министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и Министерством образования и науки Грузии подписан Меморандум о взаимопонимании. Его подписали заместитель министра образования и науки Артур Мартиросян и первый заместитель министра образования и науки Грузии Екатерина Дгебуадзе», - сообщили в Министерстве ОНКС РА.
Согласно меморандуму, сотрудничество будет расширено по нескольким направлениям. Стороны будут способствовать обмену опытом по совершенствованию систем обучения учителей обеих стран, Центр оценки и тестирования Министерства ОНКС окажет содействие в разработке банка заданий, состоящего из 100 вопросов, предназначенных для тестирования по профессиональной квалификации учителей армянского языка и литературы, работающих в школах Грузии.
Стороны обсудили вопросы, связанные с обменом опытом в процессе обеспечения школьным питанием, а также деятельность Национального центра развития и инноваций образования, особенности образовательных реформ и др. Члены армянской делегации выступили со следующими докладами:   «Модернизация государственных общеобразовательных программ, доведение до международно признанных стандартов - STEM-образование», «Повышение квалификации учителей общеобразовательных школ. Новые подходы к обучению и сертификации», «Дистанционное обучение, применение информационных технологий в школах», «Реализация программы школьного питания», «Реализация совместной программы подготовки учителей, преподавание армянского и грузинского языков в школах», «Внедрение совместных образовательных и культурных внеклассных занятий», «Стипендии в области межгосударственного сотрудничества».
Армянская делегация также посетила школу № 103 в Тбилиси, где действуют армянские классы. Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Артур Мартиросян приветствовал учащихся и преподавателей, говорил с ними об их проблемах и волнующих вопросах.