Գեղարքունիք ներխուժած ադրբեջանցիների ակտիվությունը շեշտակի է մեծացել․ ՄԻՊ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը Հայաստանի հետ սահմանին ադրբեջանական զինուժի դրսևորումների վերաբերյալ հայտարարություն է տարածել՝ նշելով․
ՀՀ Գեղարքունիքի մարզ ներխուժած ադրբեջանական զինված ուժերը կառուցել են մեծ ապաստարաններ, կուտակել են մեծ քանակությամբ վառելափայտ, բետոնապատել են իրենց դիրքեր տանող ճանապարհները:
Նրանց ակտիվությունը վերջին շրջանում շեշտակի է մեծացել։ Ավելին, շարունակում են նոր ճանապարհների կառուցումը, դիրքերում ավելացրել են զինծառայողների քանակն ու սպառազինությունը: Անընդհատ կատարում են դիրքային ամրացման և ինժեներական ակտիվ աշխատանքներ: Խոսքը ՀՀ ինքնիշխան տարածքում ադրբեջանական անօրինական տեղակայման ու հանցավոր արարքների մասին է:
Նրանք ֆիզիկապես ներկա են հենց այն հողատարածքներում, որոնք պատկանում են ՀՀ քաղաքացիներին՝ օրինական փաստաթղթերով հաստատված իրավունքներով: Այս տվյալները ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի, այդ թվում՝ Գեղարքունիքի մարզային ստորաբաժանման փաստահավաք աշխատանքների շրջանակում հաստատվել են հավաստի ապացույցներով ու մի քանի աղբյուրով ստուգված տվյալներով:
Սրանք ադրբեջանական այն դիրքերն են, որտեղից ադրբեջանական զինծառայողները ՀՀ քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ կատարում են ահաբեկչական հանցավոր արարքներ. պարբերաբար կրակում են Գեղարքունիքի Վերին Շորժա, Սոթք, Կութ և մյուս գյուղերի ու մասնավորապես՝ քաղաքացիական տների վրա, զանգվածաբար հրդեհում քաղաքացիական բնակիչների արոտավայրերն ու խոտհարքները:
Այս դիրքերի ծառայողներն են կատարել ՀՀ բնակիչների կենդանիների մեծաքանակ գողություններ:
Ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայությունը ՀՀ գյուղերի հարևանությամբ ու այն էլ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում բացահայտ հանցավոր բնույթի է, այն ինքնին ոտնահարում է գյուղերի բնակիչների կյանքի ու անվտանգ ապրելու, սեփականության, ընտանիքի եկամուտը վաստակելու և այլ կենսական իրավունքներ:
Նրանց ներկայությունը խաթարում է մարդկանց խաղաղ կյանքը: Ուստի, պետք է անհապաղ սկսվի ՀՀ սահմանների շուրջ անվտանգության ապառազմականացված գոտի ստեղծելու և ադրբեջանական զինված ծառայողներին ՀՀ գյուղերի հարևանությունից, համայնքների միջև ճանապարհներից անհապաղ հեռացնելու գործընթաց: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի այս առաջարկը տեղ է գտել միջազգային կոնկրետ փաստաթղթում՝ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) 2021թ. սեպտեմբերի 27-ի թիվ 2391 (2021) բանաձևում:
Այս մասին Մարդու իրավունքների պաշտպանը համապատասխան հաղորդումներ կուղարկի նաև միջազգային կառույցներին ու ՀՀ պետական մարմիններին, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին: Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական հանցավոր արարքների, մարդկանց իրավունքների կոպիտ խախտումների հիմքը, դրանց սնուցման աղբյուրը մեկն է. ադրբեջանական իշխանությունների հայատյաց ու թշնամանքի, էթնիկ զտումների ու ցեղասպան քաղաքականությունը:

Активность азербайджанцев, вторгшихся в Гегаркуник, резко возросла: Омбудсмен
Вооруженные силы Азербайджана, вторгшиеся в Гегаркуникскую область Армении, соорудили большие укрытия, запаслись большим количеством дров и забетонировали дороги, ведущие к их позициям. Об этом с тревогой сообщает Защитник прав человека РА Арман Татоян, подчеркивая, что в последнее время активность азербайджанцев резко возросла.
«Более того, они продолжают строить новые дороги, увеличивать количество военнослужащих и вооружений на своих позициях. Они постоянно проводят активные инженерные работы по укреплению позиций», - сказал Татоян, подчеркнув, что речь идет о незаконном размещении ВС Азербайджана на суверенной территории Республики Армения и о преступных действиях.
Защитник прав человека сообщает, что они физически находятся на тех землях, которые по правам, установленными правовыми документами, принадлежат гражданам Республики Армения.
Это достоверные доказательства и данные, подтвержденные несколькими источниками:   сотрудниками Офиса Защитника прав человека РА и Регионального отделения Гегаркуника.
«Это те азербайджанские позиции, с которых азербайджанские военнослужащие совершают террористические преступления против мирного населения Армении. Они в Гегаркунике регулярно обстреливают села Верин Шоржа, Сотк, Кут, в том числе и жилые дома, поджигают пастбища и луга мирных жителей. Совершены многочисленные кражи скота жителей Республики Армения», - говорится в сообщении, распространенном Арманом Татояном.
Присутствие азербайджанских Вооруженных сил в окрестностях сел Республики Армения и на суверенной территории Республики Армения носит откровенно преступный характер, само по себе нарушает жизненно важные права жителей на жизнь и безопасность, на имущество и семейный доход. Их присутствие нарушает мирную жизнь людей.
Арман Татоян подчеркивает, что процесс создания демилитаризованной зоны безопасности вокруг границ РА и удаления азербайджанских военнослужащих от сел РА и с межобщинных дорог должен начаться немедленно.
Это предложение Защитника прав человека РА включено в специальный международный документ, в Резолюцию Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ), постановление № 2391 (2021) от 27 сентября  2021 года. Защитник прав человека соответствующие отчеты по этому поводу направит в международные организации, государственные органы Республики Армения и в Организации гражданского общества.
По словам Защитника прав человека, очевидно, что в основе преступных действий Азербайджана, грубых нарушений прав человека - один источник. Это политика антиармянства и враждебности властей Азербайджана, этнических чисток и геноцида.