Հայաստանի և Բելառուսի ԱԳ նախարարների հանդիպումը (տեսանյութ)
Հոկտեմբերի 15-ին ԱՊՀ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստին մասնակցելու նպատակով Մինսկում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Բելառուսի ԱԳ նախարար Վլադիմիր Մակեյի հետ:
Հայաստանի ու Բելառուսի ԱԳ նախարարները մանրամասն անդրադարձել են հայ-բելառուսական համագործակցության օրակարգին` ինչպես երկկողմ, այնպես էլ` բազմակողմ ձևաչափերի, այդ թվում՝ ՀԱՊԿ, ԵԱՏՄ, ԱՊՀ շրջանակներում։ Հարաբերությունների հետագա զարգացման առումով երկուստեք կարևորվել է բարձր և բարձրագույն մակարդակներում փոխայցելությունների իրականացումը։
Նախարարները գոհունակություն են հայտնել վերջերս երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարությունների միջև Մինսկում անցկացված քաղաքական խորհրդակցությունների արդյունքների կապակցությամբ։ Երկուստեք ընդգծվել է տնտեսական կապերի ու ապրանքաշրջանառության ծավալների ընդլայնմանն ուղղված քայլերի անհրաժեշտությունը, և այդ համատեքստում կարևորվել Տնտեuական համագործակցության հարցերով հայ-բելառուuական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի դերը: Որպես հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղություններ առանձնացվել են բարձր ու տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, գյուղատնտեսությունը, սննդի արդյունաբերությունը և այլն։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո տևական և համապարփակ կարգավորման կարևորությունը։

Встреча глав МИД Армении и Беларуси (видео)
15 октября министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, находящийся в Минске для участия в заседании Совета министров иностранных дел СНГ, встретился с министром иностранных дел Беларуси Владимиром Макеем.
Об этом сообщили в МИД Армении, отметив, что министры подробно обсудили повестку армяно-белорусского сотрудничества как в двустороннем, так и многостороннем форматах, в том числе в рамках ОДКБ, ЕАЭС, СНГ.
В плане дальнейшего развития отношений обе стороны отметили значение взаимных визитов на высоком и высшем уровнях.
Министры выразили удовлетворение итогами проведенных недавно в Минске политических консультаций между Министерствами иностранных дел двух стран.
Была подчеркнута необходимость шагов, направленных на расширение экономических связей и объема товарооборота. В этом контексте была отмечена роль совместной Армяно-белорусской межправительственной комиссии по вопросам экономического сотрудничества.