Փարիզի սրտում գտնվող հատվածներից մեկն անվանակոչվել է Հայաստանի անունով՝ «Esplanade d'Arménie» (տեսանյութ)
Երեկ երեկոյան Փարիզի քաղաքային խորհուրդն ընդունեց կարևոր որոշում՝ հերթական անգամ արձանագրելով Փարիզի և Հայաստանի միջև անխախտ բարեկամությունը և հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների ամրությունը։ Քաղաքային խորհուրդի միաձայն որոշմամբ Փարիզի սրտում գտնվող հատվածներից մեկը՝ Ալմայի և Էնվալիդների կամուրջների միջև ընկած և Սենա գետին հարող ընդարձակ տարածքը, անվանակոչվեց Հայաստանի անունով՝ ստանալով Հայաստանի էսպլանադ հնչեղ անվանումը («Esplanade d'Arménie»)։
Հայաստանի էսպլանադը կընդգրկվի Փարիզի հասցեների պաշտոնական ռեգիստրում և իր ընդարձակ տարածքի մեջ կներառի նաև դեռևս 2004 թվականին բացված Կոմիտաս Վարդապետի արձանը և 2009 թվականին բացված Երևանի այգին։
Շնորհակալություն ենք հայտնում Փարիզի քաղաքային խորհուրդին՝ քաղաքապետ Անն Հիդալգոյի գլխավորությամբ, այս կարևոր նախաձեռնության ու ընդունված որոշման համար, ինչպես նաև փոխքաղաքապետ Առնո Նգաչային՝ որոշման նախագիծը հեղինակելու համար։
Փարիզի խորհուրդի այս խորհրդանշական նիստին հրավիրված էր ներկա գտնվելու նաև Ֆրանսիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանը։

Один из участков, находящихся в центре Парижа, назван в честь Армении - «Esplanade d'Arménie» (видео)
14 октября Городской совет Парижа единогласно принял решение участок в центре Парижа, расположенный между мостами Альма и Инвалидов, прилегающий к реке Сене, назвать в честь Армении, дав ему имя «Esplanade d'Arménie». Об этом сообщает посольство Армении во Франции.
«Важное решение, вновь доказывающее нерушимую дружбу между Парижем и Арменией и силу армяно-французских привилегированных отношений. Эспланада Армении будет внесена в официальный реестр адресов Парижа. «Мы благодарим городской совет Парижа во главе с мэром Анн Идальго за эту важную инициативу и решение, а также заместителя мэра Арно Нгача за подготовку проекта решения», - говорится в сообщении посольства.
Посол Республики Армения во Франции Асмик Толмаджян также была приглашена на это  заседание Городского совета Парижа.