Ռուբեն Ռուբինյանն ընդունել է ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին
ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանն ընդունել է Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը հոկտեմբերի 8-ին ընդունել է Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին: Այս մասին հայտնում են Ազգային ժողովից։
Դեսպանը շնորհավորել է Ռուբեն Ռուբինյանին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ եւ վստահեցրել, որ կշարունակի ջանքեր գործադրել երկու երկրների դաշնակցային հարաբերությունների ընդլայնման ուղղությամբ: Զրուցակիցները կարեւորել են հայ-ռուսական բարեկամական հարաբերությունների զարգացումը, խոսել միջխորհրդարանական հարթակներում փոխգործակցության խորացումից:
Այս համատեքստում Ռուբեն Ռուբինյանը դրական է համարել ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի՝ օրերս ՌԴ կատարած այցի ընթացքում միջխորհրդարանական պատվիրակությունների համակարգված աշխատանքի վերաբերյալ պայմանավորվածությունը: Կողմերը կարեւորել են Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ կապերի դինամիկ զարգացումը բոլոր ոլորտներում եւ վստահություն հայտնել, որ երկու կողմերն էլ հետաքրքրված են համագործակցության ընդլայնմամբ եւ սերտացմամբ:
Դրա վառ վկայությունն է նաեւ այն, որ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը խորհրդարանի ղեկավարի պաշտոնում առաջին անգամ այցելել է հենց Ռուսաստանի Դաշնություն: Մտքեր են փոխանակվել տնտեսության, ատոմային էներգետիկայի ոլորտներում փոխշահավետ կապերի զարգացմանն առնչվող հարցերի շուրջ:

Рубен Рубинян принял посла РФ Сергея Копыркина
Вице-спикер Национального Собрания Армении Рубен Рубинян 8 октября принял Чрезвычайного и Полномочного посла Российской Федерации в Армении Сергея Копыркина.
Посол, поздравив Р.Рубиняна с избранием вице-спикером НС, заверил, что и впредь будет прилагать усилия для расширения союзнических отношений между двумя странами.
Собеседники особо отметили развитие армяно-российских дружественных связей, коснулись углубления взаимодействия на межпарламентских площадках. В этом контексте Р.Рубинян положительно оценил договоренность о согласованной работе межпарламентских делегаций в ходе недавнего визита председателя НС А.Симоняна в РФ.
Стороны подчеркнули динамичное развитие отношений между Арменией и Россией во всех сферах и выразили уверенность, что обе страны заинтересованы в расширении и укреплении сотрудничества. Ярким свидетельством тому является то, что Председатель НС А.Симонян впервые в качестве спикера парламента посетил именно Российскую Федерацию.
Состоялся обмен мнениями по вопросам развития взаимовыгодных связей в сферах экономики и атомной энергетики.