Արարատ Միրզոյանը Կարմիր խաչի պատվիրակության ղեկավարի հետ քննարկել է ռազմագերիների հարցը
Սեպտեմբերի 29-ին ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդունել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոյին՝ հայտնում են ԱԳ նախարարությունից։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և ԿՄԽԿ միջև Արցախում ստեղծված հումանիտար խնդիրների հասցեագրման ուղղությամբ համագործակցության և կազմակերպության կողմից կատարվող աշխատանքների շուրջ։
ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների անհապաղ և անվերապահ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը: Ընդգծվել է, որ Ադրբեջանը հերքում է փաստագրված մեծ թվով ռազմագերիների՝ իր մոտ պատանդառության մեջ գտնվելու փաստը, ինչը լուրջ հիմքեր է ստեղծում Ադրբեջանի կողմից գերիների հանդեպ իրականացված ծանր հանցագործությունների, ներառյալ՝ բռնի անհետացումների կասկածի վերաբերյալ։
Արարատ Միրզոյանը նշել է նաև, որ Արցախում միջազգային կազմակերպությունների կողմից հումանիտար առաքելության իրականացման համար արհեստական խոչընդոտներ չպետք է ստեղծվեն և հարցը չպետք է քաղաքականացվի։

Арарат Мирзоян обсудил вопрос военнопленных с руководителем делегации Международного комитета Красного Креста
29 сентября министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян принял главу делегации Международного комитета Красного Креста (МККК) Тьерри Рибо. МИД РА сообщает, что в ходе встречи собеседники обменялись мнениями относительно сотрудничества между Арменией и МККК в направлении адресации гуманитарных проблем, созданных в Арцахе, и проводимых организацией работ.
Глава МИД РА подчеркнул необходимость немедленного и безоговорочного возвращения всех армянских военнопленных и гражданских заложников, находящихся в Азербайджане.
Было подчеркнуто, что Азербайджан отрицает факт удержания большого количества военнопленных, что создает серьезные основания для подозрений в совершении Азербайджаном серьезных преступлений против пленников, включая и их насильственное исчезновение.
Арарат Мирзоян также отметил, что не следует создавать искусственные препятствия для реализации в Арцахе гуманитарной миссии международных организаций, и не следует политизировать этот вопрос.