Ի գիտություն տնտեսվարողների․ փոփոխություններ հոկտեմբերի 17-ից
ՀՀ ԲՆԱՊԱՀՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԸՆԴԵՐՔԻ ՏԵՍՉԱԿԱՆ ՄԱՐՄԻՆԸ  Հ Ի Շ Ե Ց Ն ՈՒ Մ Է  «ԲՆԱՊԱՀՊԱՆԱԿԱՆ ՎԵՐԱՀՍԿՈՂՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔԻ 29.1 ՀՈԴՎԱԾՈՎ ՆԱԽԱՏԵՍՎԱԾ ԿԱՐԳԱՎՈՐՈՒՄՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ
Հոկտեմբերի 17-ից Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինը «Բնապահպանական վերահսկողության մասին» օրենքի 29.1 հոդվածով նախատեսված լիազորությունների շրջանակում իրավունք է ստանում իրականացվող ստուգումների կամ դիտարկման շրջանակներում անհապաղ կասեցնել բնապահպանական օրենսդրության խախտումներով իրականացվող տնտեսվարողների գործողությունները կամ գործունեությունը։
Մասնավորապես.
ստուգվող սուբյեկտն առանց կենդանական կամ բուսական աշխարհի օբյեկտի օգտագործման իրավունքը հավաստող փաստաթղթի օգտագործում է կենդանական կամ բուսական աշխարհի օբյեկտ, այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետության բույսերի կամ կենդանիների կարմիր գրքում գրանցված տեսակ.
ստուգվող սուբյեկտն առանց լիցենզիայի գործածում է առաջին, երկրորդ կամ երրորդ դասի վտանգավորության աստիճան ունեցող վտանգավոր թափոններ.
ստուգվող սուբյեկտն իրականացնում է ջրօգտագործում՝ առանց օրենսդրությամբ սահմանված դեպքերում և կարգով ջրօգտագործման թույլտվություն ստանալու.
ստուգվող սուբյեկտն իրականացնում է ընդերքօգտագործում՝ առանց օրենսդրությամբ սահմանված դեպքերում և կարգով ընդերքօգտագործման իրավունք ձեռք բերելու.
առկա է շրջակա միջավայրի կամ ընդերքօգտագործման ոլորտի լիազոր մարմինների կողմից ստուգվող սուբյեկտի իրավունքը կասեցնող կամ դադարեցնող՝ ուժի մեջ մտած վարչական ակտ, սակայն ստուգվող սուբյեկտի կողմից փաստացի իրականացվում է գործունեություն.
ստուգվող սուբյեկտն իրականացնում է գործունեություն առանց շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության դրական եզրակացության, եթե օրենքով նախատեսված է, որ նախատեսվող գործունեությունը ենթակա է շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության.
ստուգվող սուբյեկտն իրականացնում է ջրօգտագործում էկոլոգիական թողքի հաշվին.
ստուգվող սուբյեկտն իրականացնում է ջրօգտագործում ռազմավարական ջրային պաշարի կամ ազգային ջրային պաշարի հաշվին՝ օրենքի խախտմամբ.
ստուգվող սուբյեկտն իրականացնում է անշարժ աղբյուրից աղտոտող նյութերի արտանետում՝ առանց օրենսդրությամբ սահմանված դեպքերում և կարգով անշարժ աղբյուրներից աղտոտող նյութեր մթնոլորտ արտանետման թույլտվությունների.
ստուգվող սուբյեկտն առանց որսի իրավունքը հավաստող փաստաթղթերի իրականացնում է սիրողական կամ արդյունագործական որս.
ստուգվող սուբյեկտը գործածում է Հայաստանի Հանրապետությունում արգելված քիմիական նյութեր կամ թունաքիմիկատներ:
ստուգվող սուբյեկտների գործողությունները կասեցվում են նաև բնապահպանական օրենսդրության այն խախտումների դեպքում, երբ դրանք անմիջական վնաս են հասցնում մարդու իրավունքներին և առողջությանը, պետության շահերին, ինչպես նաև շրջակա միջավայրին։

Запланированная на 5 апреля в Брюсселе встреча высокого уровня будет посвящена укреплению сотрудничества Армения-ЕС-США и не направлена и не может быть направлена против какой-либо третьей стороны.
Ереванский коньячный завод сделал заявление, что решение Министерства здравоохранения Беларуси о запрете ввоза продукции Коньячного завода ARARAT не имеет никакого отношения к их продукции.
Премьер-министр Никол Пашинян выступил с речью на третьем «Саммите за демократию», проводимом в онлайн формате. В этом году он проходит под председательством Республики Корея. Об этом сообщает Аппарат премьер-министра Армении.
С другой стороны, Степан Даниелян добавляет, что между Россией, Азербайджаном и Ираном существуют глубокие противоречия, которые «будут серьезно ощущаться в будущем».
Ucom в 2023 году показал высокий уровень роста в сфере фиксированной и мобильной связи
Премьер-министры Армении и Грузии Никол Пашинян и Ираклий Кобахидзе посетили новое здание посольства Грузии в Армении.
Премьер-министр Никол Пашинян принял прибывшего в Армению с официальным визитом премьер-министра Грузии Ираклия Кобахидзе.
Премьер-министр Никол Пашинян с рабочим визитом отбыл в Брюссель.
На каком основании должно происходить разграничение? Если оно будет проводиться по частям, то в какой части оно будет проводиться в данный момент?
28 марта 1991 года в Ереване демонтировали памятник Ленину. Вопрос о том, кто сменит советского лидера на этом почетном месте, повис в воздухе. На данный момент это место пустует.
Число пострадавших при стрельбе в «Крокус Сити холле» в Москве, которая произошла вечером в пятницу, 22 марта, увеличилось. Об этом сообщает Telegram-канал 112 со ссылкой на источник.
Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян 22 марта в Женеве встретится с главой парламента Азербайджана Сахибой Гафаровой.
В связи с проникновением мощного циклона со Средиземного моря, 22-23 марта в дневные и вечерние часы на всей территории Армении ожидаются осадки.
М. Айрапетян добавил, что третья мировая война началась, единственное беспокойство заключается в том, удастся ли ей быть безъядерной.
По его мнению, выселение азербайджанцев, даже блокада не были бы возможны, если б не было украинской войны.
На полях Саммита по ядерной энергетике премьер-министр Никол Пашинян провел встречу с председателем Европейского совета Шарлем Мишелем.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян встретился в Брюсселе с премьер-министром Бельгии Александром Де Кроо.