Ավստրիան անհանգստացած է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանին նոր բռնության սրմամբ. կանցլերի ուղերձը
Ավստրիայի կանցլեր Սեբաստիան Կուրցը շնորհավորական ուղերձ է հղել Նիկոլ Փաշինյանին՝ ՀՀ վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ:
Ուղերձում ասված է. «Ձերդ Գերազանցություն, պարոն վարչապետ, Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ։ 2021թ․սեպտեմբերի 21-ին Հայաստանը տոնում է իր անկախության 30-ամյակը։ Այս տարիների ընթացքում մեր երկրների միջև հարաբերությունները շարունակաբար խորացել և ընդլայնվել են։ Ուրախ եմ, որ Ավստրիական զարգացման գործակալությունը մեծապես ակտիվացրել է իր ներգրավվածությունը վերջին տարիների ընթացքում։
Ներկայում Հայաստանը Ավստրիայի համար կենտրոնական երկրների շարքում է զարգացման քաղաքականության համատեքստում։ Այս ամռանը ԱԶԳ-ն լիարժեք գրասենյակ է բացել Հայաստանում։ Ակնկալում եմ երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացում նաև տնտեսական ոլորտում։ Դուք վերստին ստանձնում եք վարչապետի պաշտոնը բարդ ժամանակներում։ Covid-19 համավարակը և նախորդ տարի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության սրումը ծանր մարտահրավերներ էին Հայաստանի համար։
Ավստրիան անհանգստացած է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանին նոր բռնության սրմամբ, որը շարունակում է կյանքեր խլել։ Ցանկանում եմ հավաստիացնել, որ Ավստրիան շարունակելու է առավելագույնս աջակցել վստահության կառուցմանը տարածաշրջանում, ինչպես նշել է ԱԳ նախարար Շալլենբերգը ԵՄ մանդատով Հայաստան կատարած այցի շրջանակում։ Մաղթում եմ Ձեզ առողջություն և հաջողություն Ձեր պարտականություններն իրականացնելիս»։

Австрия обеспокоена обострением насилия на границе между Арменией и Азербайджаном: послание канцлера
Канцлер Австрии Себастьян Курц направил поздравительное послание Николу Пашиняну по случаю назначения на пост премьер-министра Республики Армения. В послании говорится:
«Ваше Превосходительство, уважаемый господин премьер-министр,
Сердечно поздравляю Вас с переизбранием на пост премьер-министра Республики Армения.
21 сентября 2021 года Армения отмечает 30-летие своей независимости. За эти годы отношения между нашими странами постоянно углублялись и расширялись. Я рад, что Австрийское агентство развития значительно активизировало свое участие в последние годы. В настоящее время Армения входит в число центральных для Австрии стран в контексте политики развития. Этим летом Агентство открыло полноценный офис в Армении. Рассчитываю на дальнейшее развитие двусторонних отношений и в экономической сфере.
Вы повторно вступаете в должность премьер-министра в тяжелые времена. Пандемия Covid-19 и эскалация нагорно-карабахского конфликта в прошлом году стали серьезным испытанием для Армении. Австрия обеспокоена эскалацией нового насилия на границе между Арменией и Азербайджаном, которое продолжает уносить жизни.
Хочу заверить, что Австрия и впредь будет максимально поддерживать укрепление доверия в регионе, как отметил министр иностранных дел Шалленберг во время своего визита в Армению по мандату ЕС.