UntitledՑՑՑ Design_0
Ադրբեջանցիները հրաժարվում են բացել Գորիս-Կապան ճանապարհի մի հատվածը, բանակցությունները առավոտ կշարունակվեն. ՄԻՊ
Ադրբեջանական 50 կամ ավելի զինված ծառայողներ 3 ժամից ավելի փակել են Սյունիքի մարզի Գորիսից Կապան տանող միջպետական ճանապարհը՝ Դավիթ Բեկ գյուղին մոտ: Հրաժարվում են բացել:
Այս արարքները հանցավոր են, սահմանափակել են մարդկանց, ողջ քաղաքացիական բնակչության, այդ թվում՝ երեխաներ, կանայք, տարեցներ, ազատ տեղաշարժը: Այս ամենը հավաստող ահազանգեր ենք ստանում քաղաքացիական բնակիչներից, ստուգել ենք ամբողջը:
Այդքան զգուշացնում եմ այս վտանգի մասին ու ասում եմ, թե պետությունը ինչ պետք է անի ու հրատապ անի. ադրբեջանական զինված ծառայողների ներկայությունը ՀՀ Սյունքի համայնքների միջև ճանապարհներին հանցավոր է և վերջ: Դա ինքին խախտում է մարդկանց կյանքի, ազատ տեղաշարժման և միջազգայնորեն երաշխավորված այլ կենսական իրավունքներ:
Փաստերից ինձ համար ակնհայտ է, որ սա նախապես պլանավորված բացահայտ հանցագործություն է ՀՀ քաղաքացիական բնակչության դեմ:
Տեղյակ եմ, որ ՌԴ սահմանապահ ծառայողները, ՀՀ սահմանապահները նույնպես տեղում վարել են ճանապարհը բացելու բանակցություններ, և քաղաքացիկան մեքենաները դուրս են բերվել:

UntitledՑՑՑ Design_0
Более трех часов, как 50 или более азербайджанских военнослужащих заблокировали межгосударственную дорогу из Гориса в Капан
Более трех часов, как 50 или более азербайджанских военнослужащих заблокировали межгосударственную дорогу из Гориса в Капан Сюникской области возле села Давид Бек. Они отказываются ее открывать.
Эти действия преступны, ограничивают свободное передвижение людей, всего гражданского населения, включая детей, женщин, пожилых. Мы получаем подтверждающие все это тревожные сообщения от мирных жителей, нами все было проверено.
Я столько предупреждаю об этой опасности и говорю что государство должно делать и делать это срочно. Присутствие азербайджанских вооруженных сил на дорогах между населенными пунктами Сюника Республики Армения является преступным и точка. Это само по себе нарушает право людей на жизнь, свободное передвижение и другие жизненно важные права, которые международно гарантированы.
Из фактов для меня очевидно, что это заранее спланированное открытое преступление против мирного населения Республики Армения.
Мне известно, что пограничники Российской Федерации, пограничники Республики Армения также на месте вели переговоры об открытии дороги, и гражданские автомобили были вывезены.
Согласно проверенным данным, переговоры продолжатся утром. Пока они продолжают отказываться открывать дорогу.
Рано утром специальные сообщения об этом инциденте будут отправлены в соответствующие международные органы.