Արարատ Միրզոյանը շնորհավորանքներ է ստացել Ստանիսլավ Զասի, Մարիա Բուրիչի ու այլոց կողմից
Նորանշանակ նախարար Արարատ Միրզոյանը շնորհավորական ուղերձներ է ստանում միջազգային գործընկերներից՝ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ: Այս մասին տեղեկացնում են ԱԳ նախարարությունից։
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասն իր շնորհավորական ուղերձում համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը նշանակալի ներդրում կունենա ՀԱՊԿ անդամ պետությունների միջև դաշնակցային հարաբերությունների հետագա ամրապնդման, միջազգային և տարածաշրջանային հարթակներում աշխատանքների համակարգման մակարդակի բարձրացման գործում։
Եվրոպայի խորհրդի (ԵԽ) գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը նշել է, որ Արարատ Միրզոյանի՝ ԱԺ նախագահի պաշտոնում կուտակած փորձը շատ կարևոր է լինելու ԵԽ հետ հետագա համագործակցության զարգացման համար։ Նա նաև վստահեցրել է, որ ԵԽ-ն մշտապես պատրաստ է աջակցել Հայաստանին այս բարդ ժամանակահատվածում՝ հաղթահարելու առկա մարտահրավերները։
Ղազախստանի Հանրապետության փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Մուխտար Թլեուբերդին իր ուղերձում գոհունակությամբ նշել է Հայաստանի և Ղազախստանի միջև առկա քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը ու համոզմունք հայտնել, որ հետագայում նոր խթան կհաղորդվի ԵԱՏՄ շրջանակներում համագործակցությանը և հայ-ղազախական երկկողմ կապերի արդյունավետ զարգացմանը։
Բելառուսի Հանրապետության ԱԳ նախարար Վլադիմիր Մակեյը Արարատ Միրզոյանին ուղղված ուղերձում վստահություն է հայտնել, որ երկու երկրների միջև հարաբերություններն արդյունավետորեն կզարգանան, և տարբեր ոլորտներում համատեղ նախագծերի բարեհաջող իրականացումը կբխի Հայաստանի և Բելառուսի շահերից ու կնպաստի երկու ժողովուրդների մերձեցմանը։
Բուլղարիայի Հանրապետության ԱԳ նախարար Սվետլան Ստոևը համոզմունք է հայտնել, որ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև ակտիվ կապերն ու արդյունավետ հարաբերությունները կշարունակեն նպաստել երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցությանը՝ ի շահ երկու բարեկամ ժողովուրդների։
Սլովակիայի Հանրապետության արտաքին և եվրոպական հարցերի նախարար Իվան Կորչոկը նշում է, որ Արարատ Միրզոյանի հարուստ քաղաքական փորձը կնպաստի ոչ միայն ՀՀ արտաքին քաղաքական շահերի առաջմղմանը, այլև Հայաստանի ու Սլովակիայի միջև հարաբերությունների համակողմանի զարգացմանը:
Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտաքին գործերի և սփյուռքի նախարար դոկտոր Ֆայսալ Մեքդադը հաջողություններ է մաղթել Արարատ Միրզոյանին իր պատասխանատու առաքելությունում և վերահաստատել սիրիական կողմի պատրաստակամությունը՝ ամրապնդելու երկու երկրների միջև պատմական բարեկամական հարաբերություններն ու ընդլայնելու համագործակցությունը՝ ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերում։
Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սամեհ Շուքրին հույս է հայտնել, որ Հայաստանի և Եգիպտոսի բարեկամական հարաբերությունները կշարունակեն ծառայել որպես ամուր հիմք՝ ընդհանուր հետաքրքրության բոլոր հարցերում համագործակցության շարունակման և ամրապնդման համար:
Քուվեյթի Պետության արտաքին գործերի նախարար և նախարարների խորհրդի հարցերով պետական նախարար շեյխ, դոկտոր Ահմեդ Նասսեր Ալ-Մուհամմեդ Ալ-Սաբահը ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին ուղղված իր շնորհավորական ուղերձում պատրաստակամություն է հայտնել համատեղ ջանքերի միջոցով առավել զարգացնել տարբեր ոլորտներում երկկողմ հարաբերությունները։
ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովի գլխավոր քարտուղար Դմիտրի Կոբիցկին Արարատ Միրզոյանին շնորհավորել է ՀՀ ԱԳ նախարարի պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ, մաղթել ամենայն բարիք և արդյունավետ աշխատանք։

Арарат Мирзоян получил поздравления от Станислава Зася, Марии Бурич и др.
Поддержи А1+!Новоназначенный министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян принимает поздравительные послания по случаю вступления в должность министра иностранных дел Республики Армения.
Генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась в поздравительном послании выразил уверенность, что Республика Армения внесет значительный вклад в дальнейшее укрепление союзнических отношений между странами-участницами ОДКБ и повышение уровня координации на региональных площадках и международной арене.
Генеральный секретарь Совета Европы (СЕ) Мария Пейчинович Бурич отметила, что опыт Арарата Мирзояна на посту председателя НС будет очень важен для дальнейшего развития сотрудничества с Советом Европы. Она также заверила, что Совет Европы всегда готов помочь Армении, чтобы в этот непростой период помочь ей преодолеть существующие вызовы.
В своем послании заместитель премьер-министра, Министр иностранных дел Республики Казахстан Мухтар Тлеуберди с удовлетворением отметил высокий уровень политического диалога между Арменией и Казахстаном и выразил уверенность, что в будущем будет дан новый импульс сотрудничеству в рамках ЕАЭС и эффективному развитию армяно-казахстанских двусторонних отношений.
В своем послании Арарату Мирзояну министр иностранных дел Республики Беларусь Владимир Макей выразил уверенность в том, что отношения между двумя странами будут развиваться эффективно, успешная реализация совместных проектов в различных сферах будет в интересах Армении и Беларуси и будет способствовать сближению двух народов.
Министр иностранных дел Республики Болгария Светлан Стоев выразил уверенность, что активные контакты и эффективные отношения между министерствами иностранных дел будут и впредь способствовать развитию сотрудничества между двумя странами в различных областях - на благо двух дружественных народов.
Министр иностранных и европейских дел Словакии Иван Корчок отмечает, что богатый политический опыт Арарата Мирзояна будет способствовать не только продвижению внешнеполитических интересов Армении, но и всестороннему развитию отношений между Арменией и Словакией.
Министр иностранных дел Сирийской Арабской Республики доктор Фейсал Микдад пожелал успехов Арарату Мирзояну в его ответственной миссии и подтвердил готовность сирийской стороны укреплять исторические дружеские отношения между двумя странами и расширять сотрудничество по вопросам, представляющим общий интерес.
Министр иностранных дел Арабской Республики Египет Самех Шукри выразил надежду, что дружественные отношения между Арменией и Египтом и впредь будут служить прочной основой для продолжения сотрудничества по всем вопросам, представляющим общий интерес.
Министр иностранных дел Государства Кувейт и госминистр по вопросам совета министров шейх Ахмед Насер аль-Мухаммад ас-Сабах в поздравительном послании выразил готовность совместными усилиями и дальше развивать двусторонние отношения в различных областях.
Генеральный секретарь — руководитель Секретариата Совета Межпарламентской Ассамблеи СНГ Дмитрий Кобицкий поздравил Арарата Мирзояна со вступлением в должность министра иностранных дел Республики Армения и пожелал ему успешной и плодотворной работы.