ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանն ընդունել է ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ջոն Գալլագերին
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում  Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Գալլագերին: Հանդիպմանը ներկա են եղել նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և Հայաստանում «Բրիտանական խորհուրդ» կազմակերպության տնօրեն Արևիկ Սարիբեկյանը:
Դեսպանը շնորհավորել է նախարարին  նոր կառավարության ձևավորման համար`  նշելով, որ կարևորում է համագործակցության շարունակությունը կրթության, գիտության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի ոլորտներում:
ԿԳՄՍ նախարարն իր հերթին արդյունավետ աշխատանք է մաղթել դեսպանին` ի շահ երկու պետությունների բարեկամական կապերի զարգացման:
Անդրադառնալով ոլորտային համագործակցությանը` Վահրամ Դումանյանը առանձնակի կարևորել է  ԿԳՄՍ նախարարության արդյունավետ համագործակցությունը Բրիտանական խորհրդի հետ, որն այս տարի նշում է Հայաստանում գործունեության 20 ամյակը: Որպես համագործակցության հաջողված օրինակ` նախարարը նշել է Հայաստանի մարզերում անգլերենի 16 ակումբների բացումը, ինչը անգլերենի ուսուցիչների կարողությունների հզորացման նոր հնարավորություն է, և դիտարկվում է որպես աջակցություն  ոլորտի բարեփոխումներին:  «Նմանօրինակ ծրագրերը մեծապես նպաստում են ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացների արդյունավետության բարձրացմանը»,- նշել է Վահրամ Դումանյանը:
Միջբուհական համագործակցության համատեքստում նախարարը խոսել է 2018 թվականին մեկնարկած «Ստեղծարար միտք» (Creative Spark) ծրագրի մասին, որը նպատակ ունի խթանել բարձրագույն կրթության ոլորտի բարեփոխումները և նպաստել ձեռնարկատիրական հմտությունների զարգացմանը: Հաշվի առնելով «Ստեղծարար միտք» ծրագրի առանձնահատկությունը և հնարավորությունները` նախարարն առաջարկել է ընդլայնել միջբուհական համագործակցությունը` դիտարկելով նաև փորձի փոխանակման  հնարավորությունները: Հայկական կողմը մասնավորապես հետաքրքրված  է բարձրագույն կրթության ոլորտում բրիտանական փորձով՝ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների համար սահմանված կատարողականի արդյունքային ցուցիչների (KPI) լավագույն մոդելներ,  բյուջետային ծախսերի արդյունավետության մեթոդական մոտեցումներ և վերապատրաստման դասընթացների կազմակերպում:
ԿԳՄՍ նախարարը նաև կարևորել է գիտակրթական համատեղ ծրագրերի իրականացումը և գիտնականների միջև ուղիղ կապերի հաստատումը, որոնք կարող են նպաստել   գիտության ոլորտում համագործակցության նոր հնարավորությունների ստեղծմանը:
Հայաստանում Բրիտանական խորհրդն աջակցություն է ցուցաբերել նաև մշակույթի ոլորտի ռազմավարության մշակման աշխատանքներին՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով մշակույթի ներառականության խնդիրներին: Նախարար Վահրամ Դումանյանը, բարձր գնահատելով կատարված աշխատանքը, առաջարկել է ընդլայնել ծրագրերը` կազմակերպելով հայ-բրիտանական մշակույթի օրեր, արվեստի  փառատոններ և ցուցահանդեսներ:  Համագործակցության ընդլայնման մյուս ուղղությունները, նախարարի առաջարկությամբ, կարող են լինել մարզիչների և մարզիկների փոխանակման, սպորտային բժշկության, երիտասարդների զբոսաշրջության զարգացման համատեղ ծրագրերը: Համագործակցության նոր ծրագրերն համակարգված իրականացնելու նպատակով` ԿԳՄՍ նախարարն առաջարկել է մշակել փոխըմբռնման հուշագիր:
ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը Մեծ Բրիտանիայի դեսպանի ուշադրությունը հրավիրել է 2020 թվականի պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանության խնդրի վրա: Նա հույս է հայտնել, որ գործընկեր երկրների, այդ թվում` նաև Միացյալ Թագավորության կողմից իրավիճակի արձանագրումների արդյունքում Ադրբեջանը զերծ կմնա իրենց հսկողության ներքո հայտնված շուրջ 4000 հայկական պատմական մշակութային հուշարձանները ոչնչացնելուց և դրանց ծագումը աղավաղելուց:
Դեսպան Ջոն Գալլագերին այս առնչությամբ նշել է, որ հայ մշակութային ժառանգության պահպանման խնդիրը Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը պահում է ուշադրության կենտրոնում` հարցը քննարկելով  ադրբեջանական կողմի հետ, ինչպես նաև կարևերով  կայուն և տևական խաղաղության հաստատումը տրածաշրջանում:
Հանդիպման ընթացքում ծավալված երկխոսության ընթացքում ԿԳՄՍ նախարարն անդրադարձել է ՀՀ-ում ընթացքող կրթական բարեփոխումներին` նշելով, որ դրանք ընդգկում են կրթության բոլոր աստիճանները`  նախադպրոցական համակարգից մինչև բարձրագույն կրթության և  գիտություն: Կողմերը քննարկել են համագործակցության ընդլայնման  հնարավորություններին առնչվող հարցեր, անդրադարձ է եղել Համաշխարհային կրթական ֆորումին Հայաստանի ներկայացուցիչների մասնակցությանը:

Министр ОНКС Ваграм Думанян принял посла Великобритании в РА Джона Галлахера
Поддержи А1+!20 августа министр образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян принял Чрезвычайного и полномочного посла Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Республике Армения Джона Галлахера. Во встрече принял участие заместитель министра ОНКС Артур Мартиросян и директор Британского Совета (British Council) в Армении Аревик Сарибекян.
Посол поздравил министра с формированием нового правительства, отметив, что он считает важным продолжение сотрудничества в сферах образования, науки, культуры, молодежи и других сфер. спортивный.
В свою очередь Министр ОНКС пожелал послу плодотворной работы в развитии дружественных связей наших государств.
Касаясь отраслевого сотрудничества, Ваграм Думанян особо отметил эффективное сотрудничество Министерства образования и науки с British Council, который в этом году отмечает 20-летие своей деятельности в Армении. В качестве успешного примера сотрудничества министр назвал открытие 16 клубов английского языка в регионах Армении, что является новой возможностью для усиления потенциала учителей английского языка и рассматривается как содействие реформам отрасли.
«Такие программы во многом способствуют повышению эффективности курсов повышения квалификации учителей», - сказал Ваграм Думанян.
В контексте межвузовского сотрудничества министр рассказал о запущенной в 2018 году программе «Креативная искра» (Creative Spark), которая направлена на стимулирование реформ в сфере высшего образования, содействие развитию предпринимательских навыков.
Учитывая особенности и возможности программы Creative Spark, министр предложил расширить межвузовское сотрудничество, учитывая также возможности для обмена опытом. Армянскую сторону особенно интересуют британский опыт в области высшего образования, лучшие модели показателей эффективности (KPI) для высших учебных заведений, методологические подходы к эффективности бюджетных расходов, организация учебных курсов.
Министр образования и науки также подчеркнул важность реализации совместных научно-образовательных программ, установления прямых контактов между учеными, что может способствовать созданию новых возможностей для сотрудничества в области науки.
British Council в Армении также поддержал разработку культурной стратегии с особым упором на вопросы инклюзивности культуры.
Министр Ваграм Думанян, высоко оценив проделанную работу, предложил расширить программы за счет организации дней армяно-британской культуры, художественных выставок и фестивалей. Другими направлениями расширения сотрудничества, по предложению министра, могут быть совместные программы обмена тренерами и спортсменами, спортивная медицина, развитие молодежного туризма.
Для планомерной реализации новых программ сотрудничества министр образования и науки предложил разработать Меморандум о взаимопонимании.
Министр образования и науки Ваграм Думанян обратил внимание посла Великобритании на вопрос сохранения армянского историко-культурного наследия, ныне перешедших под контроль Азербайджана - во время войны 2020 года. Он выразил надежду, что в результате констатации в странах-партнерах положения дел, в том числе в Великобритании, Азербайджан воздержится от уничтожения около 4000 армянских культурно-исторических памятников или искажения их происхождения, истории и культуры памятников, находящихся под их контролем. В этой связи посол Джон Галлахер отметил, что в центре внимания правительства Великобритании находится вопрос сохранения армянского культурного наследия, обсуждение этого вопроса с азербайджанской стороной, а также установление прочного мира в регионе.
В ходе диалога во время встречи министр образования и науки коснулся текущих образовательных реформ в Республике Армения, отметив, что они охватывают все уровни образования, от дошкольной системы до науки высшего образования.
Стороны обсудили вопросы, связанные с расширением сотрудничества, коснулись также участия представителей Армении во Всемирном образовательном форуме.