Տարածաշրջանային հարցերի լուծման Մոսկվայի և Երևանի գործակցությունը կնպաստեն հայ-ռուսական բարեկամության ամրապնդմանը․Լավրովը՝ Միրզոյանին
Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արարատ Միրզոյանին՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։մասնավորապես, ասել է.
«Հարգելի՛ Արարատ Սամվելի,
Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ:
Բարձր եմ գնահատում ՀՀ ԱԺ նախագահի պաշտոնում Ձեր ունեցած ներդրումը հայ-ռուսական արդյունավետ միջխորհրդարանական կապերի զարգացման գործում։ Ակնկալում եմ երկու արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև սերտ, բազմաբովանդակ համագործակցության հետագա առաջմղումը, ինչը բխում է Ռուսաստանի և Հայաստանի ժողովուրդների առանցքային շահերից։
Հավատում եմ, որ տարածաշրջանային հարցերի լուծման գործում Մոսկվայի և Երևանի արդյունավետ համագործակցությունը, բազմակողմ հարթակներում դիրքորոշումների համաձայնեցվածությունը և եվրասիական ինտեգրացիոն նախագծերի անշեղ իրագործումը հետագայում ևս կնպաստեն մեր հարաբերությունների դաշնակցային ոգու և հայ-ռուսական բարեկամության ամրապնդմանը:

Сотрудничество Москвы и Еревана в решении региональных вопросов будет способствовать дальнейшему укреплению армяно-российской дружбы: Лавров - Мирзояну
Министр иностранных дел России Сергей Лавров направил Арарату Мирзояну поздравительное послание в связи с его назначением министром иностранных дел.
Поздравительное послание главы МИД России гласит:
«Уважаемый Арарат Самвелович, сердечно поздравляю вас с назначением министром иностранных дел Республики Армения.
Высоко ценю Ваш вклад в развитие эффективных армяно-российских межпарламентских отношений в качестве Председателя НС РА. Надеюсь на дальнейшее развитие тесного, многогранного сотрудничества между двумя министерствами иностранных дел, что отвечает ключевым интересам народов России и Армении.
Верю, что эффективное сотрудничество Москвы и Еревана в решении региональных вопросов, согласование позиций на многосторонних платформах, неуклонная реализация евразийских интеграционных проектов будут способствовать дальнейшему укреплению союзнического духа наших отношений и армяно-российской дружбы.