ԵԱՏՄ-ի տնտեսությունը վերականգնվում է․Միշուստին
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) տնտեսությունն աստիճանաբար վերականգնվում Է համատեղ գործողությունների շնորհիվ կորոնավիրուսի համավարակի ֆոնին: Այդ մասին հայտնել Է ՌԴ-ի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը ԵԱՏՄ-ի երկրների միջկառավարական խորհրդի նիստում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Համավարակի շրջանը ցույց տվեց, որ մեր Միությունն ունակ Է օպերատիվ եւ ճկուն ադապտացվելու տարբեր մարտահրավերների եւ փոփոխությունների: Համատեղ գործողությունների շնորհիվ ԵԱՏՄ-ի տնտեսությունն աստիճանաբար վերականգնվում Է: Մակրոտնտեսական ցուցանիշներն ամբողջությամբ վերցված վատ չեն, առաջին կիսամյակի արդյունքներով գյուղատնտեսական արտադրանքի թողարկումն ավելացել Է 0,6 տոկոսով, արդյունաբերական արտադության ծավալները՝ 4,4 տոկոսով, մշակող արդյունաբերության արտադրությունը՝ 6,5 տոկոսով»,- ասել Է Միշուստինը:
Վարչապետը ԵԱՏՄ-ի երկրներին կոչ Է արել աշխատելու իրենց տնտեսությունների թվայնացումն արագացնելու վրա: «Ինտեգրացումը խորացնել կօգնի նաեւ «հնգյակի» միասնական թվային տարածության ստեղծումը, մենք պետք Է պայմաններ ստեղծենք մեր տնտեսությունների արագ «թվի» անցման համար, ներդնենք առաջավոր տեխնոլոգիաներ եւ պրակտիկաներ»,- ասել Է նա: «Արդեն կան որոշ արդյունքներ. հուլիսի սկզբից գործարկվել Է առանց սահմանների աշխատանքի որոնման միասնականացված համակարգի առաջին համատեղ ծրագիրը: Օգտագործելով ծառայությունը՝ կարելի գտնել հարմար թափուր տեղ կամ անձնակազմ ընտրել ամբողջ Միության տարածքում: Դա այն բանի օրինակն Է, թե ինչպես են արդի որոշումները նոր հնարավորություններ բացում ամբողջ ճյուղի՝ տվյալ դեպքում աշխատանքի ընդհանուր շուկայի՝ որպես Միությման հիմնական արժեքի զարգացման համար»,- հավելել Է Ռուսաստանի վարչապետը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Экономика ЕАЭС восстанавливается: Мишустин
Экономика стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС) постепенно восстанавливается на фоне пандемии коронавируса благодаря совместным действиям. Как передает Арменпресс, об этом сообщил премьер-министр РФ Михаил Мишустин на заседании межправительственного совета стран ЕАЭС.
«Период пандемии продемонстрировал, что наш союз способен оперативно и гибко адаптироваться к различным вызовам и изменениям. Благодаря совместным действиям экономика ЕАЭС постепенно восстанавливается. Макроэкономические показатели в целом неплохие, по итогам первого полугодия выпуск сельхозпродукции увеличился на 0,6%, объемы промышленного производства - на 4,4%, производство обрабатывающей промышленности - на 6,5%», - сказал Мишустин.
Премьер призвал страны ЕАЭС работать над ускорением цифровизации своих экономик. «Углубить интеграцию поможет и создание единого цифрового пространства "пятерки", мы должны формировать условия для ускоренного перехода наших экономик в "цифру", внедрять передовые технологии и практики», - сказал он.
«Уже есть некоторые результаты: с начала июля запущен первый совместный проект унифицированной системы поиска работы без границ. Используя сервис, можно найти подходящую вакансию или подобрать персонал на территории всего союза. Это пример того, как современные решения открывают новые возможности для развития целой отрасли, в данном случае общего рынка труда как основной ценности союза», - добавил российский премьер.