Նախարար Գնել Սանոսյանը ճանաչողական այց է կատարել Հայկական ատոմային էլեկտրակայան
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը օգոստոսի 19-ին Արմավիրի մարզ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում ճանաչողական այց է կատարել Հայկական ատոմային էլեկտրակայան։
Այցի ընթացքում նախարարին ուղեկցել են ՏԿԵ նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանը, Արմավիրի մարզպետ Համբարձում Մաթևոսյանը, «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը, գլխավոր տնօրենի տեղակալ-ՀԱԷԿ-ի տնօրեն Մովսես Վարդանյանը։
ՏԿԵ նախարարը շրջայց է կատարել ատոմակայանի տարածքում, տուրբինային արտադրամասում, ծանոթացել է ՀԱԷԿ-ի հիմնական տեխնիկական հատկանիշներին և սարքավորումներին, եղել է էներգաբլոկի կառավարման վահանակում, որտեղ ծանոթացել է ՀԱԷԿ-ի կառավարման և անվտանգության ապահովման համակարգերին, հետևել է անձնակազմի աշխատանքին։
ՀԱԷԿ-ի տուրբինային արտադրամասի մեքենասրահում նախարար Գնել Սանոսյանին մասնավորապես ներկայացվել են ատոմակայանի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման և կայանի արդիականացման ծրագրի շրջանակներում պլանային նախազգուշական վերանորոգման (ՊՆՎ-2021, 141 օր տևողությամբ) աշխատանքների ընթացքը, հիմնանորոգվող և նորացվող համակարգերն ու սարքավորումները։
ՏԿԵ նախարարն այնուհետև հանդիպել է ՀԱԷԿ-ի ղեկավար աշխատակազմի հետ։ Կայանի աշխատակիցներին բարդ և պատասխանատու աշխատանքի համար շնորհակալություն հայտնելով՝ նախարար Սանոսյանը կարևորել է ՀԱԷԿ-ում առկա լուրջ մասնագիտական ներուժն ու կարողությունները և համոզմունք է հայտնել, որ ատոմակայանի արդիականացման նպատակով կատարվող վերանորոգումների այս կարևոր փուլում յուրաքանչյուր աշխատակից ջանք չի խնայի աշխատանքները պատշաճ իրականացնելու և նախատեսված ժամկետներում ավարտելու համար։ ՀԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը, շնորհակալություն հայտնելով նախարար Սանոսյանին կատարած այցի համար, վստահեցրել է, որ ատոմակայանի արհեստավարժ մասնագետները նախատեսված ժամանակին և արդյունավետ կիրականացնեն իրենց առջև դրված կարևոր խնդիրները։
Էդուարդ Մարտիրոսյանն ընդգծել է նաև, որ Հայկական ատոմային էլեկտրակայանը, հանրապետության համար կարևորագույն ռազմավարական հիմնարկ և տնտեսության քարշիչ ուժը լինելով, մեծ դեր ունի նաև Արմավիրի մարզի աշխատանքային զբաղվածության ապահովման առումով։ Այցի ավարտին ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը, ընդգծելով ոլորտի ինստիտուցիոնալ հիշողության շարունակականության կարևորությունը, ՀԱԷԿ-ի փորձառու մասնագետներին հորդորել է իրենց երկարամյա աշխատանքի արդյունքում կուտակած գիտելիքներն ու փորձը փոխանցել երիտասարդ գործընկերներին։ «Մեր երկիրը հետպատերազմյան այս փուլում բարդ իրականության մեջ է, և յուրաքանչյուրս մեր աշխատանքը վերանայելու, դրան նորովի վերաբերվելու կարիք ունենք՝ անկախ նրանից, թե ինչքան ժամանակ ենք աշխատում տվյալ պաշտոնում։ Անհրաժեշտ է տեսնել, թե էլ ինչ է պետք անել, որ մեր աշխատանքն է՛լ ավելի արդյունավետ դարձնենք, մեր պետության ու տնտեսության համար ավելի շատ օգտակար աշխատանք կատարենք, քանի որ յուրաքանչյուրիս ներդրած ջանքից է շատ բան կախված»,- հավելել է Գնել Սանոսյանը։

Министр Гнел Саносян нанёс ознакомительный визит в Армянскую АЭС
Министр территориального управления и инфраструктуры Гнел Саносян  в рамках рабочего визита в Армавирскую область посетил 19 августа Армянскую АЭС.
В ходе визита министра сопровождали заместитель министра информационных технологий Акоп Варданян, губернатор Армавира Амбарцум Матевосян, генеральный директор ЗАО «ААЭС» Эдуард Мартиросян, заместитель генерального директора - Директор ААЭС Мовсес Варданян.
Министр осмотрел территорию ААЭС, турбинный цех, ознакомился с основными техническими особенностями АЭС, оборудованием, посетил пульт управления энергоблоком, где ознакомился с системами управления и безопасности ААЭС, следил за работой персонала.
В машинном зале турбинного цеха ААЭС министру Гнелу Саносяну, в частности, был представлен ход работ по плановому предупредительному ремонту (ПНВ-2021, 141 день) в рамках программы продления срока эксплуатации 2-го энергоблока ААЭС и модернизации станции.
Затем Гнел Саносян встретился с руководством ААЭС. Выразив благодарность коллективу станции за напряженный и ответственный труд, министр подчеркнул серьезный профессиональный потенциал и возможности ААЭС и выразил уверенность, что на этом важном этапе модернизации ААЭС каждый сотрудник не пожалеет сил для своевременного завершения работы.
Генеральный директор ААЭС Эдуард Мартиросян, поблагодарив министра Саносяна за визит, заверил, что профессиональные специалисты АЭС вовремя и эффективно выполнят поставленные перед ними важные задачи.
Эдуард Мартиросян подчеркнул, что Армянская АЭС, являясь важнейшим стратегическим учреждением для республики, являясь движущей силой экономики, также играет большую роль в обеспечении занятости в Армавирской области.
В завершение визита министр ТУИ Гнел Саносян, подчеркнув важность продолжения институциональной памяти сектора, призвал опытных специалистов ААЭС передать знания и опыт, накопленные в результате их многолетней работы, молодым коллегам.
«Наша страна на этом послевоенном этапе находится в сложной реальности, каждому из нас необходимо пересмотреть свою работу, отнестись к ней по-новому, независимо от того, как долго мы работаем на этой должности. Необходимо увидеть, что еще нужно сделать, чтобы наша работа была еще более эффективной, чтобы наша работа приносила больше пользы нашему государству и экономике, так как многое зависит от усилий каждого из нас», - добавил Гнел Саносян.