Կառավարությունը նախընտրեց Սևանը դարձնել կեղտոտ ջրամբար, ոչ թե հրաշալի լիճ․ բնապահպան
Կառավարությունը մշտապես որպես Սևանա լճից ջրառի հիմնավորում ներկայացնում է Արարատյան դաշտում առկա ոռոգման խնդիրը, սակայն չնայած ջրի բացթողումներին, մարզում ամեն տարի առկա են ոռոգման խնդիրներ՝ գյուղերում ոռոգման ջուր չկա։ «Ա1+»-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց «Թռչնասերների կենտրոն» ՀԿ նախագահ, բնապահպան Սիլվա Ադամյանը։
Նա հարց հնչեցրեց՝ եթե մարդկանց չի հասնում այդ ջուրը, ապա ո՞ւր է գնում։ Թեման հատկապես արդիական էր երեկ Ազգային ժողովի ընդունած օրինագծից հետո, որով 2021թ․ ոռոգման շրջանի համար Սևանա լճից ջրի բացթողնման առավելագույն քանակը սահմանվեց 245 մլն մետր խորանարդ, նախկին 170 մլն-ի փոխարեն։
«2017թ․ մենք փորձեցինք մոնիթորինգ անել մի քանի գյուղերում ու պարզեցինք, որ ոչինչ չի փոխվել։ Մարդիկ Արմավիրի մարզում իրենց սոխի պարկերով ճանապարհ էին փակել՝ ցույց տալով նաև, թե ինչպես է բերքը փչանում։ Հիմա պատմությունը կրկնվում է», - ասաց Սիլվա Ադամյանը։
Ջուրը գնում է նաև էներգետիկ պահանջների համար՝ դեպի Սևան-Հրազդան կասկադ, նշեց նա, ու ջրի մեծ մասը օգտագործվում է հենց այդ նպատակով։ Տարիներ առաջ իրենք մոնիթորինգ են արել նաև հասկանալու համար, թե Սևան-Հրազդան կասկադը ինչ ջրային ռեսուրսներով է աշխատում․ «Այն մասնագետները, որ մեզ հետ աշխատում էին, ապացուցեցին, որ այդ ջուրը Սևանից դուրս եկող ջուրն է։ Քանի որ հիմա Ատոմակայանի աշխատանքը կանգնեցված է վերազինման պատճառաբանությամբ, կա էլեկտրաէներգիայի խնդիր, կարծում եմ՝ ավելի շատ դա է պատճառը, որ մեր պետական այրերը փորձում են նախկին կառավարության ծրագրերն իրականացնել՝ ավելի շատ ջուր բաց թողնելով»։
Ջուր բաց թողնելու որոշումից առաջ, բնապահպանի խոսքով, մի շարք գիտնականներ դիմել էին Կառավարությանը՝ հարց ուղղելով․ «Հարգելի՛ Կառավարություն, դուք ուզո՞ւմ եք ունենալ հրաշալի Սևան ազգային պարկ՝ իր ամբողջ էկոհամակարգով, թե՞ ուզում եք ունենալ կեղտոտ մի ջրամբար, որտեղից որակազրկված ջուրը կնախատեսվի միայն ձեր նշած կարիքների համար»։ Կառավարությունում էլ, Սիլվա Ադամյանի խոսքով, փաստորեն կողմնորոշվեցին՝ մեզ Սևանա լիճ պետք չէ, այլ պետք է ջրամբար։
Նա նշեց՝ ջուրը բաց են թողնում և վերջ, սակայն լճի կողքին կանգնելիս տիղմի հոտ է գալիս, ծաղկման գործընթաց է գնում, գիտնականներն ահազանգում են, որ լիճը կարգի է պետք բերել՝ բացի ջրի մակարդակի բարձրացումից․ «Մենք կորցնում ենք լիճը, արդեն վերջնակետին ենք հասել։ Սրան նպաստում են նաև կլիմայական փոփոխությունները։ Երբ բնապահպաններն ահազանգում էին, նրանց ասում էին՝ դուք կոնկրետ ոլորտի՝ ջրի մասնագետ չեք, մի խոսեք, բայց այդպես չի։ Մենք տեսնում ենք, թե ինչ է կատարվում»։
Սիլվա Ադամյանի խոսքով՝ Սևանում առկա խնդիրներն առանց այդ էլ շատ են, ու այս նախագծից հետո, ծաղկման գործընթացներին զուգահեռ, վիճակը ծայրահեղ է դառնալու։

Правительство предпочло сделать из Севана грязный водоём, а не прекрасное озеро: эколог
Поддержи А1+!В качестве обоснования забора воды из озера Севан правительство всегда приводит проблему оросительной воды в Араратской области, однако несмотря на выпуск воды, в области ежегодно присутствует проблема орошения – в сёлах нет оросительной воды. В беседе с «А1+» подобную точку зрения выразила председатель НПО «Центр орнитофилов», эколог Сильва Адамян.
Она спросила: если эта вода не доходит до людей, куда она девается? Эта тема стала особенно актуальной после законопроекта, принятого вчера Национальным собранием, согласно которому максимальное количество выпуска воды из озера Севан для оросительного сезона 2021г. установлено 245 млн кубометров, вместо прежних 170 млн кубометров.
«В 2017г. мы попытались провести мониторинг в нескольких сёлах и выяснили, что ничего не изменилось. Люди в Армавирской области перекрыли дорогу своими мешками с луком, чтобы показать, как портится урожай. Сейчас история повторяется», - сказала Сильва Адамян.
Вода идёт и на энергетические нужды- в направлении каскада Севан-Раздан, отметила она, и большая часть воды используется именно с этой целью. Несколько нет назад они провели мониторинг, чтобы понять, какими водными ресурсами работает Севан-Раздан: «Специалисты, которые с нами работали, доказали, что это – вытекающая из Севана вода. Поскольку сейчас работа Атомной станции остановлена, мотивируя переоснащением, есть проблема с электроэнергией, думаю, проблема больше в этом, что наши государственные мужи пытаются проводить программы прежнего правительства, выпуская больше воды».
До того, как было принято решение о выпуске воды, по словам эколога, ряд учёных обратились к Правительству с вопросом: «Уважаемое Правительство, вы хотите иметь прекрасный национальный парк Севан – со всей его экосистемой, или хотите иметь грязный водоём, откуда потерявшая качество вода будет предусмотрена только для указанных вами целей». В правительстве, по словам Сильве Адамян, фактически сориентировались – нам не нужно озеро Севан, нам нужен водоём.
Она отметила: воду выпускают и всё, однако когда стоишь у озера, пахнет тиной, идёт процесс цветения, учёные бьют тревогу, что озеро нужно привести в порядок, кроме повышения уровня воды: «Мы теряем озеро, уже дошли до предела. Этому способствуют и климатические изменения. Когда экологи били тревогу, им говорили: вы не являетесь специалистами в конкретной отрасли – по воде, не говорите, но это не так. Мы видим, что происходит».
По словам Сильвы Адамян, на Севане и так много проблем, и после этого проекта, наряду с процессами цветения, ситуация станет экстремальной.