Ավստրալիայի լիբերալ երիտասարդական շարժումը ճանաչել է հայերի, հույների և ասորիների ցեղասպանությունը
Հայ դատի Ավստրալիայի հանձնախումբը հայտնում է` Ավստրալիայի մայրաքաղաքային տարածքի (ACT) լիբերալ երիտասարդական շարժումը միաձայնությամբ ճանաչել է 1915-1923թթ․ Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված հայերի, հույների եւ ասորիների ցեղասպանությունը։ Երիտասարդական շարժումը ճանաչել է նաեւ Արցախի Հանրապետության ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը՝ քննադատելով Արցախի բնիկ ժողովրդի դեմ հարձակումները` դրանք դիտարկելով որպես Հայոց ցեղասպանության շարունակականություն։
Բանաձևի ընդունումն առաջնորդել է ավստրալահայ Սոֆի Բյորկմանը, որը նույն երիտասարդական շարժման ակտիվիստներից է։ Այս առիթով Հայ դատի Ավստրալիայի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Հայկ Կայսերյանը նկատել է․ «Հիանալի է տեսնել քաղաքականապես ակտիվ երիտասարդ ավստրալացիների, այս երկրի ապագա առաջնորդների դիրքորոշումը մարդու իրավունքների այնպիսի կարևոր հարցերի վերաբերյալ, ինչպիսիք են հայերի, ասորիների և հույների ցեղասպանությունները, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետության ինքնորոշման իրավունքը։ Մենք շնորհակալ ենք տիկին Բյորկմանին և նրա գործընկերներին ճշմարտության և արդարության կողմը կանգնելու համար: Մենք շարունակում ենք պահանջել դաշնային կառավարությունից` համարձակություն ունենալ` հետևելու նման քայլերին և ճանաչելու 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը և դատապարտելու դրա շարունակությունը՝ Թուրքիայի կողմից աջակցվող ադրբեջանական բռնապետական ռեժիմի կողմից Արցախում հայերին իրենց հայրենիքից վտարելու փորձը»։

Либеральное молодежное движение Австралии признало Геноцид армян, греков и ассирийцев
Либеральное молодежное движение Австралийской столичной территории (ACT) единогласно признало Геноцид армян, греков и ассирийцев  1915-1923 гг. совершенный Османской Турцией.
Молодежное движение также признало право народа Республики Арцах на самоопределение, обвинив нападения на коренное население Арцаха, рассматривая их как продолжение Геноцида армян.
Принятие резолюции инициировала Софи Бьоркман австралийка с армянскими корнями, которая является одной из активисток того же молодежного движения.
По этому поводу исполнительный директор Армянского национального комитета Австралии Айк Кайсерян отметил:
«Приятно видеть позицию политически активных молодых австралийцев, будущих лидеров этой страны, по таким важным вопросам прав человека, как Геноцид армян, ассирийцев и греков, а также право Республики Арцах на самоопределение.
Мы благодарим госпожу Софи Бьоркман и ее коллег за то, что они отстаивают правду и справедливость. Мы продолжаем призывать федеральное правительство набраться смелости, следовать подобным образом и признать первый геноцид 20-го века. Осудить его продолжение - попытку азербайджанского диктаторского режима, поддерживаемого Турцией, - изгнать армян со своей Родины - из Арцаха».