700x467-regeri-chapgymri147
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի միջոցով իրականացվող` «Տեղական տնտեսության եւ ենթակառուցվածքների զարգացման» ծրագրի շրջանակում, ՀՀ կառավարության և Համաշխարհային բանկի ֆինանսավորմամբ` Գյումրիում սպասվում են նոր խոշոր ներդրումներ։
Գյումրին բարեկարգելուն և մշակութային մայրաքաղաքի զբոսաշրջային ներուժը հզորացնելուն միտված աշխատանքները շարունակական բնույթ են կրում։ Նախատեսվում են այնպիսի աշխատանքներ, որոնք իրենց ծավալով աննախադեպ են։
Մասնավորապես` կիրականացվեն Խանջյան, Չայկովսկու, Աճեմյան, Հանեսօղլան, Ջիվանի, Տերյան և Նալբանդյան փողոցների, ինչպես նաև Հաղթանակի պողոտայի վերականգնում, Գյումրու քաղաքային Բարեկամություն զբոսայգու վերակառուցման նախապատրաստման աշխատանքներ, Սբ․ Ամենափրկիչ եկեղեցու հարակից այգու և հարող Աբովյան փողոցի` աջ և ձախ հատվածների վերականգնում։
Այս բոլոր աշխատանքների արժեքը միասին՝ նախնական գնահատմամբ կկազմի շուրջ 4 միլիարդ 300 միլիոն դրամ։ Ծրագիրը իրականացվում է ՀՏԶՀ-ի միջոցով, համակարգվում է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների ու Էկոնոմիկայի նախարարությունների կողմից։
Գյումրիում «Տեղական տնտեսության եւ ենթակառուցվածքների զարգացման» ծրագրի շրջանակում արդեն իրականացվել են Շիրազի, Վարպետաց, Ջիվանու, Ղորղանյան և Աբովյան փողոցների վերանորոգման աշխատանքները։
Կից լուսանկարում կարմիրով նշված են այն ճանապարհները, որոնք կնորոգվեն, կապույտով՝ արդեն նորոգվածները։

700x467-regeri-chapgymri147
В Гюмри в рамках программы «Развитие местной экономики и инфраструктур», осуществляемой Министерством территориального управления и инфраструктур при финансировании правительства Республики Армения и Всемирного банка ожидаются новые крупные инвестиции. Об этом заявил и. о. министра территориального управления и инфраструктур Сурен Папикян.
Работы, направленные на благоустройство Гюмри и усиление туристического потенциала культурной столицы, носят непрерывный характер. Планируются беспрецедентные по своему объему работы.
В частности, будут ремонтированы улицы Ханджяна, Чайковского, Ачемяна, Ханесоглу, Дживана, Терьяна, Налбандяна, а также проспект Победы. Идет подготовка реконструкции Парка дружбы города Гюмри, правой и левой сторон улицы Абовяна, прилегающей к парку у церкви Аменапркич.
Стоимость всех этих работ вместе, по предварительным оценкам, составит около 4 миллиардов 300 миллионов драмов.
«В Гюмри в рамках программы «Развитие местной экономики и инфраструктур» уже проведены ремонтные работы улиц Шираза, Варпетац, Дживани, Геворганяна и Абовяна», - сообщил Папикян.