213070310_885333368732536_2472199443885197948_n
Այսօր ադրբեջանական զինծառայողները Խնածախ գյուղում հովվի անչափահաս երեխայի մոտից գողացել են 3 եղջերավոր կենդանի, իսկ Տեղ գյուղում խոչընդտել են ցորենի հավաքը:Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
«Այսօր ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին է ներկայացվել ադրբեջանական զինծառայողների կողմից ՀՀ Սյունիքի մարզում Խնածախ և Տեղ գյուղերի բնակիչների  իրավունքների խախտման երկու ահազանգ։ Ահազանգերի հիման վրա պարզվել է՝
Խնածախ գյուղի հովիվը ՀՀ տարածքում գտնվող արոտավայրերում 2021թ. հուլիսի 6-ին, ինչպես արել է միշտ, արածեցրել է գյուղի երկու ընտանիքի պատկանող 40 խոշոր եղջերավոր կենդանի: Հովվին օգնել է նաև նրա 13-ամյա երեխան:
Առավոտյան ժամը 06:00-06:30-ի սահմաններում խոշոր եղջերավոր կենդանիներից 3-ը մոտեցել են ադրբեջանական զինված ուժերի տեղակայման վայրին:
Այդ կենդանիների մոտ է գտնվել երեխան, ով փորձել է թույլ չտալ, որպեսզի նրանք ադրբեջանական դիրքին մոտենան: Ադրբեջանական զինծառայողները, սակայն, իրենք են առաջ եկել դեպի կենդանիները և գոռգոռոցներով ցույց տալով իբր դա իրենց տարածքն է՝ գողացել են կենդանիներին և քշել իրենց կողմը՝ դեպի խորք:
Պարզված տվյալների համաձայն՝ ադրբեջանական զինծառայողների հափշտակության մասին հովիվն անմիջապես տեղեկացրել է Տեղ խոշորացված  համայնքի ղեկավարին: Ահազանգը ստանալուց հետո վերջինն անմիջապես կապ է հաստատել ՀՀ Զինված ուժերի առաջին բանակային կորպուսի և ռուս խաղաղապահների հետ, որից հետո ձեռնարկված քայլերով է միայն հնարավոր եղել խոշոր եղջերավոր կենդանիները վերադարձնել հովվին:
Մյուս միջադեպը վերաբերում է Տեղ գյուղի բնակիչների իրավունքների խախտմանը: Մասնավորապես, այսօր գյուղի բնակիչները գյուղատնտեսական տեխնիկայով գնացել են գյուղի մոտակա տարածք՝ նախորդ տարում իրենց իսկ ցանած ցորենի բերքահավաքի համար: Սակայն ադրբեջանական զինծառայողները, տվյալ տարածքը դիտարկման ներքո պահելու հետևանքով, թույլ չեն տվել ցորենի հավաքը։
Գյուղերի բնակիչների տեղեկությունները Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը ստուգել է Տեղ խոշորացված համայնքի ղեկավարի, բնակիչների հետ քննարկումներով: Առաջին միջադեպի հետ կապված՝ հրապարակումներ են եղել նաև մի շարք լրատվամիջոցներում:
Ադրբեջանական զինծառայողների այս հանցավոր արարքներն ուղղված են ՀՀ քաղաքացիական բնակիչներին կյանքի, սեփականության և այլ կենսական իրավունքներից, անասնապահությամբ զբաղվելու և ընտանիքի եկամուտը վաստակելու հնարավորությունից զրկելուն:
Այս ամենն անհրաժեշտ է դիտարկել շարունակվող դիտավորության մեջ, քանի որ ադրբեջանական զինծառայողները նույնատիպ արարքներ (կենդանիների գողություններ, խոտքաղ իրականացնելու խոչընդոտներ և այլն) պարբերաբար իրականացնում են թե՛ Գեղարքունիքի, թե՛ Սյունիքի գյուղերի բնակիչների նկատմամբ:
ՀՀ սահմանային գյուղերի բնակիչների համար անվտանգության ակնհայտ խնդիր լինելուց բացի, այս արարքները նպաստում են բնակիչների սոցիալական խնդիրների խորացմանը:
Այս միջադեպերը հերթական անգամ հաստատում են, որ ադրբեջանական զինված ուժերի հանցավոր արարքներից ՀՀ բնակչության պաշտպանության նպատակով բացարձակ հրատապությամբ անհրաժեշտ է ստեղծել անվտանգության գոտի»,-գրել է նա:

213070310_885333368732536_2472199443885197948_n
В селе Хнацах Сюникской области азербайджанские военнослужащие украли у несовершеннолетнего пастуха три головы крупного рогатого скота, а в селе Тех воспрепятствовали сбору пшеницы. С заявлением об этом выступил защитник прав человека Армении.
«Сегодня защитник прав человека Армении получил два звонка о нарушении прав жителей сел Хнацах и Тех азербайджанскими военнослужащими.
В результате было выяснено, что пастух села Хнацах на пастбищах на территории Республики Армения 6 июля 2021 года, как обычно, пас в селе 40 голов крупного рогатого скота, принадлежащих двум семьям. Пастуху помогал его 13-летний ребенок.
В районе с 06:00 до 06:30 утра 3 голов крупного рогатого скота подошли к месту дислокации вооруженных сил Азербайджана. Рядом с этими животными был ребенок, который старался не подпускать их к азербайджанской позиции. Однако азербайджанские военнослужащие сами подошли к животным, закричали, что это их территория, похитили животных и загнали на свою сторону.
Согласно полученной информации, пастух немедленно проинформировал главу укрупненной общины Тех о похищении. Получив сигнал тревоги, последний немедленно связался с служащими первого армейского корпуса ВС Армении и российскими миротворцами, после чего удалось только вернуть скот пастуху.
Другой инцидент касается нарушения прав жителей села Тех. В частности, сегодня жители села поехали с сельскохозяйственной техникой в близлежащий район села для уборки урожая пшеницы, посеянной ими в прошлом году. Однако азербайджанские военнослужащие из-за наблюдения за территорией не разрешили собирать пшеницу.
Информацию жителей села проверил офис защитника прав человека в ходе бесед с главой расширенной общины Тех и жителями. О первом инциденте также сообщили в ряде СМИ.
Эти преступные действия азербайджанских военнослужащих направлены на лишение граждан Республики Армения возможности жить, владеть имуществом, других жизненно важных прав, заниматься животноводством и получать семейный доход», - говорится в сообщении омбудсмена.
Отмечается, что эти инциденты еще раз доказывают, что для защиты населения Армении от преступных действий вооруженных сил Азербайджана необходимо в срочном порядке создать зону безопасности.