Նիկոլ Փաշինյանի խոսքը Պետական պահպանության ծառայության օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստին (տեսանյութ)
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Ազգային անվտանգության ծառայության Պետական պահպանության ծառայության կազմավորման օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստին:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Պետական պահպանության ծառայության ներկայացուցիչներին տոնական օրվա կապակցությամբ և նշել, որ ՊՊԾ-ն մեր երկրի կարևոր ինստիտուտներից մեկն է: «Հայաստանի պարագայում դա հատկապես ընդգծվում է, որովհետև ցավոք մեր երկրում տեղի են ունեցել այնպիսի իրադարձություններ, ինչպիսին 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ն է: Նաև վերջին ամիսներին Պետական պահպանության ծառայության կարևորությունը ընդգծվեց: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել այս ընթացքում և հատկապես վերջին ամիսներին Պետական պահպանության ծառայության կատարած աշխատանքի համար:
Պետության և պետական  ինստիտուտների անվտանգության ապահովումը մեր կարևորագույն խնդիրներից է, որովհետև մեր իրականությունն ու ընկալումն այնպիսինն է, որ միայն Հայաստանի Հանրապետությունը, միայն պետականությունն է, որ կարող է ապահովել հայ ժողովրդի զարգացումը, անվտանգությունը և հարատևությունը: Իհարկե, վերջին տարիներին մենք շատ լուրջ մարտահրավերների ենք առերեսվել, նաև այդ մարտահրավերները երբեմն թվացել են անհաղթահարելի, բայց ուզում եմ ընդգծել, որ մեր համատեղ աշխատանքի արդյունքում այսօր ունենք բոլորովին այլ իրադրություն: Մեր երկրի պատմության մեջ բոլորովին նոր փուլ է բացվել և աղետաբեր պատերազմից, բախումների ճգնաժամերից հետո ի վերջո կարող ենք խոսել ապագայի նկատմամբ մեր լավատեսությունը փշուր-փշուր վերականգնելու մասին: Այս իրադրության ստեղծման գործում Պետական պահպանության ծառայության դերը հնարավոր չէ գերագնահատել և դա, կարծում եմ, տեսանելի է բոլորին»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի պաշտոնակատարի խոսքով՝ այս ընթացքում տեսանք, թե ինչ խնդիրներ և բացեր կան Պետական պահպանության ծառայության աշխատանքում և որտեղ ու ինչպես պետք է լուծել այդ խնդիրները: «Մի բան ակնհայտ է, որ Պետական պահպանության ծառայության հետագա ինստիտուցիոնալ զարգացումը մեր կարևորագույն խնդիրներից մեկն է, որ մենք առաջիկա 5 տարվա ընթացքում պիտի լուծենք:
Այս պահին համոզված եմ մի բանում, որը շատ կարևոր արձանագրում է. այսօր Պետական պահպանության ծառայության և նրա ստորաբաժանումների ղեկավարությունը կոմպետենտ է, իրավասու է կատարել իր առջև դրված խնդիրները: Եվ մենք միասին պետք է մեր առաջ դրված խնդիրը լուծենք. այն է՝ ապահովենք Պետական պահպանության ծառայության ինստիտուցիոնալ զարգացումը: Այն ինչպես եղել, այնպես էլ շարունակելու է լինել մեր երկրի անվտանգության ապահովման կարևոր հենասյուներից մեկը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի պաշտոնակատարն ընդգծել է, որ իր, ԱԱԾ տնօրեն Արմեն Աբազյանի, երկրի քաղաքական ղեկավարության կողմից ՊՊԾ ծառայությունը գնահատվում է բարձր: «Ցավոք, մենք ունեցել ենք անցանկալի դրսևորումներ Պետական պահպանության ծառայության գործունեության ոլորտում: Բայց կրկին ուզում եմ ընդգծել, որ դրա առանցքային պատճառներից մեկն այն էր, որ Պետական պահպանության ծառայության անձնակազմի մեծ մասը նոյեմբերի դրությամբ գտնվում էր Հայրենիքի սահմանների պաշտպանության դիրքերում: Եվ սա շատ կարևոր առանձնահատկություն է, որովհետև սա, նաև պիտի ընդգծեմ ցույց տալու համար, որ այն դժվար օրերին, պատերազմի օրերին հանրապետության քաղաքական ղեկավարության առաջնահերթությունը ոչ այնքան սեփական կամ շենք-շինությունների անվտանգության ապահովումն էր, որքան Հայրենիքի տարածքային ամբողջականության ապահովումը: Եվ այդ մոտեցումն է եղել պատճառը, որ նոյեմբերի 9-ին ոչ միայն Պետական պահպանության ծառայության, այլև գործնականում մեր իրավապահ համակարգի մեծ մասը գտնվել է սահմանին, առաջնագծում: Բայց, միևնույն է, այնուամենյանիվ, ես շատ ուրախ եմ և հպարտ եմ արձանագրել, որ մենք իրար հետ միասին, քայլ-քայլ, հետևողական և վճռական գործողությունների շնորհիվ կարողացել ենք վերականգնել կայունությունը Հայաստանի Հանրապետությունում, ապահովել մեր երկրի ներքին անվտանգությունը և կենտրոնանալ մեր երկրի արտաքին անվտանգության ապահովման խնդիրների վրա: Եվ այս ուղղությամբ մենք, իհարկե, պետք է առավել ակտիվ և արդյունավետ դարձնենք մեր աշխատանքը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի պաշտոնակատարը շնորհակալություն է հայտնել ներկաներին ծառայության համար և մաղթել հաջողություններ:  «Մաղթում եմ, որպեսզի մեր մարտահրավերները գնալով ոչ թե ահագնանան, այլ մեղմվեն: Բայց ամեն դեպքում մենք և առաջին հերթին՝ Պետական պահպանության ծառայությունը, Ազգային անվտանգության ծառայությունը, պիտի պատրաստ լինեն կառավարել, կանխել ցանկացած մարտահրավեր, և դա առավել կարևոր ընդգծում է, քան հետագայում այդ մարտահրավերների հետևանքների դեմ պայքարելը: Շնորհավորում եմ բոլորիս և մաղթում եմ արդյունավետ, ապահով և անվտանգ ծառայություն»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Պետական պահպանության ծառայության ներկայացուցիչներին տոնական օրվա առթիվ շնորհավորել են նաև ԱԱԾ տնօրեն Արմեն Աբազյանը և Պետական պահպանության ծառայության պետ Սարգիս Հովհաննիսյանը:
Ծառայողական պարտականությունները կատարելիս ցուցաբերած նվիրումի համար ՀՀ ԱԱԾ պետական պահպանության ծառայության մի խումբ աշխատակիցներ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի կողմից պարգևատրվել են Մարտական ծառայության մեդալով, Վարչապետի հուշամեդալով և խրախուսվել Վարչապետի շնորհակալագրով:

Речь Никола Пашиняна на торжественном заседании, посвященном Дню Службы государственной охраны (видео)
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян присутствовал на торжественном заседании, посвященном Дню формирования Службы государственной охраны Службы национальной безопасности.
Никол Пашинян поздравил представителей Службы государственной охраны с профессиональным праздником, отметив, что эта служба является одним из важнейших институтов нашей страны. “В случае с Арменией это особенно подчеркивается, потому что, к сожалению, в нашей стране произошли такие события, как 27 октября 1999 года. Также в последние месяцы была подчеркнута важность Службы государственной охраны. Хочу поблагодарить вас за работу, проделанную за этот период, особенно в последние месяцы.
Обеспечение безопасности государства и государственных институтов является одной из наших важнейших задач, потому что наша реальность и восприятие таковы, что только Республика Армения, только государственность может обеспечить развитие, безопасность и вечность армянского народа. Конечно, в последние годы мы столкнулись с очень серьезными вызовами, которые иногда казались непреодолимыми, но хочу подчеркнуть, что в результате нашей совместной работы сегодня у нас совершенно иная ситуация.
В истории нашей страны открылся совершенно новый этап, и после страшной войны, после кризиса столкновений мы наконец можем говорить о восстановлении оптимизма на будущее. Роль Службы государственной охраны в создании этой ситуации трудно переоценить, и я думаю, что это видно всем”, - сказал Никол Пашинян.
По словам исполняющего обязанности премьер-министра, за это время мы увидели, какие проблемы и пробелы существуют в работе службы, где и как эти проблемы решать. “Очевидно одно: дальнейшее институциональное развитие Службы государственной охраны - одна из наших ключевых задач, которую мы должны решить в ближайшие пять лет.
На данный момент я убежден в следующем: сегодня руководство Службы государственной охраны и ее подразделений компетентно, наделено полномочиями выполнять возложенные на него задачи. И вместе мы должны решить поставленную перед нами задачу: обеспечить институциональное развитие Службы государственной охраны. Это как было, так и остается одной из важных опор безопасности нашей страны”, - сказал Никол Пашинян.
Исполняющий обязанности премьер-министра подчеркнул, что он, директор Службы национальной безопасности Армен Абазян, политическое руководство страны высоко оценивает деятельность Службы государственной охраны. “К сожалению, у нас были нежелательные проявления в сфере деятельности Службы государственной охраны. Но хочу еще раз подчеркнуть, что одной из основных причин этого было то, что по состоянию на ноябрь прошлого года большая часть сотрудников службы находилось на позиции защиты Родины.
И это очень важная особенность, потому что, я должен подчеркнуть это, чтобы показать, что в те тяжелые дни, во время войны, приоритетом политического руководства республики было не столько обеспечение своей безопасности или безопасности зданий, сколько обеспечение территориальной целостности Родины. И именно этот подход стал причиной того, что 9 ноября не только Служба государственной охраны, но и практически вся наша правоохранительная система находилась на границе, на передовой.
Тем не менее, я очень рад и с гордостью констатирую, что вместе шаг за шагом, последовательными и решительными действиями мы смогли восстановить стабильность в Республике Армения, обеспечить внутреннюю безопасность нашей страны, сосредоточиться на вопросах обеспечения внешней безопасности нашей страны. И в этом направлении, конечно, мы должны сделать нашу работу более активной и эффективной”, - сказал Никол Пашинян.
Исполняющий обязанности премьер-министра поблагодарил присутствующих за службу и пожелал им успехов. “Я желаю, чтобы наши вызовы не увеличивались, а смягчались. Но в любом случае мы, прежде всего Служба государственной охраны, Служба национальной безопасности, должны быть готовы предотвратить любые вызовы, и это намного важнее, чем борьба с последствиями этих вызовов в будущем. Поздравляю всех нас и желаю эффективной, безопасной и хорошей службы”, - сказал Никол Пашинян.
Директор Службы национальной безопасности Армен Абазян и руководитель Службы государственной охраны Саркис Оганесян также поздравили представителей Службы государственной охраны с праздником.
За самоотверженное выполнение служебных обязанностей группа сотрудников Службы государственной охраны СНБ Армении была награждена медалями “За боевые заслуги”, памятными медалями и благодарственными грамотами премьер-министра.