Ընտրական օրացույց. 10 օր անց. Դատարկ դահլիճին հաջողություններ է մաղթում փոխնախագահ Յուրի Բախշյանը (տեսանյութ)
1999-ի Ազգային Ժողովի ընտրություններից 10 օր հետո նախորդ գումարման խորհրդարանը հրավիրում է իր վերջին նիստը: Ներկա է մի քանի պատգամավոր: Լրագրողներն ավելի շատ են: Դատարկ դահլիճին քաղաքականության մեջ նոր հաջողություններ է մաղթում խորհրդարանի փոխնախագահ Յուրի Բախշյանը: Նա եւ հեռացող պատգամավորները հիացած չեն այս վիճակով. «Ես այնքան էլ բավարարված չեմ այսպիսի բաժանումով: Մի մասին պետք չի բացարձակ, թքած ունենան խորհրդարանի էլ, եռօրյայի էլ, վերջին նիստի վրա էլ, իր սեփական հարցերը լուծել են մարդիկ, ավարտել են, էդ մի տեսակը, մյուս տեսակը խռոված է, որ ընտրություններում պարտություն է կրել»:
Ռոբերտ Քոչարյանին առընթեր մարդու իրավունքների հանձնաժողովը կիսում է ԵԱՀԿ դիտորդների գնահատականները 1999-ի խորհրդարանի ընտրությունների մասին, ըստ որի ընտրությունները լուրջ քայլ էին դեպի եվրոպական չափանիշների ընդունում: Հանձնաժողովի մի քանի անդամ մի քիչ այլ կարծիքի էր: Երեւանցիները 1999-ի ընտրությունների արդյունքում ձեւավորված նոր խորհրդարանի գործունեության հանդեպ թերահավատ են: Լավատեսներ նույնպես կան, նրանց մեջ՝ մի մուրացկան տատիկ:
1999-ի Ազգային Ժողովի ընտրություններից 10 օր հետո նորընտիր պատգամավորները ԿԸՀ-ում ստանում են իրենց մանդատները, հաջորդ օրը նոր խորհրդարանի առաջին նիստն է: Սպասումները հակասական են:
2003-ի ընտրություններից 10 օր հետո «Արդարություն» դաշինքը որոշում է չբոյկոտել խորհրդարանի նիստերը եւ մասնակցել դրանց: Դաշինքը չի ընդունում նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները եւ շարունակելու է պայքարը թե խորհրդարանում, թե խորհրդարանից դուրս: 2003-ի ընտրություններից հետո ԱԺՄ վարչության անդամ Արշակ Սադոյանը ԿԸՀ-ին մեղադրում է պետության պառլամենտը օլիգարխներին վաճառելու մեջ:
Իբրեւ առաջին գնորդ, նա մատնանշում է Գուրգեն Արսենյանի ՄԱԿ-ին: Երկրորդ գնորդն, ըստ նրա, Օրինաց երկիրն է. «5-6 ավտոբուսներով Հայաստանի տարբեր մարզերից 300-400 երեխա են բերում Էջմիածին կնքելու, ոսկե խաչերով ոսկե շղթաներ են նվիրում: Էլ չեմ ասում էն 20 հազար մայկաների մասին, ավտոբուսներով մարդկանց բերում էին ստադիոն համերգ նայելու»,-ասում է պարոն Սադոյանը:
2007-ին Սամվել Բաբայանի գլխավորած «Դաշինք» կուսակցությունը խորհրդարանի ընտրություններն ազատ եւ արդար չի համարում: Այդ իմաստով «Դաշինքը» չի ընդունում ԵԱՀԿ եւ ԱՊՀ դիտորդների գնահատականներն ընտրությունների մասին: «Դիտորդական առաքելությունների ներկայացուցիչները, ըստ էության, ոչ միայն չէին տիրապետում ընտրություններին նախորդած ժամանակահատվածում տեղի ունեցող իրավախախտումներին, այլեւ ինչ-ինչ պատճառներով սկսեցին աչք փակել բուն ընտրության ընթացքում կատարվող բազմաթիվ իրավախախտումների վրա», - հայտարարում է «Դաշինք»-ը:
Սոցիալ-դեմոկրատ հնչակյան կուսակցության «Սարգիս Տխրունի» երիտասարդական կառույցի ղեկավար Նարեկ Գալստյանը ԿԸՀ նախագահ Գարեգին Ազարյանին եւ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին 2007-ի ընտրությունները կեղծելու համար շնորհում է պատվոգիր հետեւյալ բովանդակությամբ՝ ցանկանում ենք շնորհավորել ու պարգեւատրել Գարեգին Ազարյանին, որովհետեւ նա իսկապես աշխատել եւ ցանկացել է լավագույնս հաճոյանալ Ռոբերտ Քոչարյանին եւ Սերժ Սարգսյանին:
2012-ի ընտրություններից հետո «Նոր ժամանակներ» կուսակցության առաջնորդ Արամ Կարապետյանը հեղափոխության հույս ունի, սակայն դա պետք է անեն մարդիկ, որոնք ընտրություններին չմասնակցեցին եւ կապեր չունեն քաղաքական դաշտի հիմնական դերակատարների հետ:
2012-ի ընտրություններից 10 օր հետո ԱԻՄ առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանը հայտարարում է, որ մասնակցելու է նախագահի հաջորդ տարվա ընտրություններին, մարդիկ ոչ միայն Հայրիկյանին խնդրում են առաջադրվել, այլեւ ասում են՝ դու իրավունք չունես չառաջադրվել, պետությունը դու ես ստեղծել: Իր միակ մրցակիցը լինելու է Սերժ Սարգսյանը:

Календарь выборов. 10 дней спустя: Пустому залу новых успехов в политике желает вице-председатель парламента Юрий Бахшян (видео)
Через 10 дней после выборов в Национальное Собрание 1999 года парламент предыдущего созыва созывает свое последнее заседание. Присутствуют несколько депутатов. Журналистов больше. Пустому залу новых успехов в политике желает вице-председатель парламента Юрий Бахшян. Он и уходящие депутаты не в восторге от этой ситуации: «Я не очень удовлетворен таким разделением. Одной части абсолютно не нужно, плевали они и на парламент, и на трехдневку, и на последнее заседание, свои собственные вопросы решили люди, закончили, это один вид, другой вид – обиженный, что потерпели поражение в выборах».
Комиссия по правам человека при Роберте Кочаряне разделяет оценки наблюдателей ОБСЕ о парламентских выборах 1999 года, согласно которым выборы – это серьезный шаг к принятию европейских критериев. Несколько членов комиссии были несколько иного мнения. Ереванцы с недоверием относятся к деятельности нового парламента, сформированного в результате выборов 1999 года. Есть и оптимисты, среди них – бабушка-попрошайка.
Через 10 дней после выборов в Национальное собрание 1999 года, новоизбранные депутаты в ЦИК получают свои мандаты, на следующий день – первое заседание нового парламента. Ожидания противоречивы.
Через 10 дней после выборов 2003 года альянс «Справедливость» принимает решение не бойкотировать заседания парламента и участвовать в них. Альянс не принимает результатов президентских и парламентских выборов и продолжит борьбу и в парламенте, и за пределами парламента. После выборов 2003 года член правления НДС Аршак Садоян обвиняет ЦИК в продаже парламента государства олигархам.
В качестве первого покупателя указывает ОПТ Гургена Арсеняна. Второй покупатель, по его мнению, Оринац еркир: «5-6 автобусами из различных областей Армении привозят 300-400 детей в Эчмиадзин, чтобы крестить, дарят золотые цепи с золотыми крестами. Не говорю и о 20 тысячах майках, людей автобусами привозят на стадион смотреть концерт», - говорит Садоян.
В 2007 году партия «Альянс», во главе которой находится Самвел Бабаян, не считает парламентские выборы свободными и справедливыми. В этом смысле «Альянс» не принимает оценки наблюдателей ОБСЕ и СНГ о выборах. «Представители наблюдательных миссий, по сути, не только не владеют правонарушениями, происходящими в период, предшествующий выборам, но и по некоторым причинам начали закрывать глаза на многочисленные правонарушения, совершаемые в процессе самих выборов», – заявляет «Альянс».
Глава молодежной структуры «Саркис Тхруни» Социал-демократической партии Гнчакян Нарек Галстян за фальсификацию выборов 2007 года вручает председателю ЦИК Нареку Галстяну и президенту Роберту Кочаряну грамоту со следующим содержанием: хотим поздравить и наградить Гарегина Азаряна, поскольку он действительно работал и хотел максимально понравиться Роберту Кочаряну и Сержу Саркисяну.
После выборов 2012 года лидер партии «Новые времена» Арам Карапетян надеется на революцию, однако ее должны сделать люди, которые не приняли участия в выборах и не имеют отношения к основным игрокам политической арены.
Через 10 дней после выборов 2012 года лидер ОНС Паруйр Айрикян заявляет, что примет участие в президентских выборах в следующем году, люди не только просят Айрикяна выдвинуться, но и говорят: ты не имеешь права не выдвигаться, государство создал ты. И единственным конкурентом будет Серж Саркисян.