Իրանում նոր նախագահի ընտրությամբ արցախյան հարցի շուրջ վերաբերմունքը չի փոխվի. իրանագետ (տեսանյութ)
Իրանում նախագահական ընտրություններն ու նոր նախագահ ունենալու փաստը չեն կարող փոխել նրանց վերաբերմունքը արցախյան հարցի շուրջ։ Այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց իրանագետ Գարիկ Միսակյանը։ Նա նշեց, որ Իրանի արտաքին քաղաքականության սկզբունքները հիմնականում մշակվում են ոչ նախագահի կողմից և նախագահը հիմնականում իրականացնող մարմիններից մեկն է․ «Չեմ կարծում՝ որևէ փոփոխություն լինի, քանի որ Հայաստանի կողմից նույնպես արցախյան հիմնախնդրի խոշոր շոշափումներ չկան։ Կարծում եմ՝ իրանական կողմը հավատարիմ է մնալու իր հայտարարություններին՝ տարածքային ամբողջականության պահպանում, խաղաղության կոչեր»։
Ռուսական խաղաղապահների առկայությանն Արցախում, իրանագետի խոսքով, Իրանը դրական է վերաբերում․ և՛ իր դաշնակից պետություն է համարում Ռուսաստանին, և՛ Արցախի պատերազմական գործողությունների դադարեցմանը դրական է վերաբերվել։
«ԱՄՆ-Իրան հարաբերություններում էլ, եթե պատժամիջոցները հանվեն, իսկ դրանք կարծես թե հանվելու են, կարող է օգնել իրանական տնտեսական ներկայությանը Հայաստանում՝ հեշտացնելով բանկային ու ֆինանսական գործողություններն Իրանի հետ», - ասաց Գարիկ Միսակյանը։
Հայաստանում և Իրանում ընտրություններ էին և փոխադարձ շնորհավորանքներ հնչեցին նորընտիր ղեկավարներին, ասաց Միսակյանը։ Սակայն մինչ այդ էլ Իրանի կողմից Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացման հստակ ազդակներ են եղել․ «Երկու կողմերից էլ կան ազդակներ, նաև հիշենք, որ Իրանում արցախյան պատերազմից հետո զգացել են, որ իրենք դիրքերի որոշակի թուլացում ունեն ու բավականին շատ խոսվում է Սյունիքի մարզում հյուսիս-հարավ ավտոճանապարհի կարևորության մասին։ Պետք է սպասել, որ այդ հարաբերությունները զարգանալու են և պետք է հայկական կողմից ավելի հստակ օրակարգ պահանջել»։

С выборами нового президента в Иране отношение к арцахскому вопросу не изменится: ирановед (видео)
Президентские выборы в Иране и тот факт, что там будет новый президент, не могут изменить их отношение к арцахскому вопросу. Об этом в беседе с «А1+» сказал ирановед Гарик Мисакян. Он отметил, что принципы внешней политики Ирана в основном разрабатываются не президентом, и президент в основном является одним из реализующих органов: «Не думаю, что будет какое-либо изменение. Думаю, что иранская сторона останется верна своим заявлениям: сохранение территориальной целостности, призывы к миру».
К присутствию российских миротворцев в Арцахе, по словам ирановеда, Иран относится положительно: и считает своим союзным государством Россию, и положительно отнёсся к прекращению военных действий в Арцахе.
«И в отношениях США – Иран, если будут сняты санкции, а они, похоже, будут сняты, может помочь  иранское экономическое присутствие в Армении, облегчая банковские и финансовые операции с Ираном», - сказал Гарик Мисакян.
В Армении и Иране были выборы, и прозвучали взаимные поздравления новоизбранным руководителям, сказал Мисакян. Однако и до этого со стороны Ирана были чёткие сигналы развития отношений  с Арменией: «С обеих сторон есть сигналы, также вспомним, что в Иране после арцахской войны ощутили, что у них есть определённое ослабление позиций и довольно много говорится о важности автомобильной дороги север-юг в Сюникской области. Нужно ожидать, что эти отношения будут развиваться, и нужно потребовать от армянской стороны более чёткую повестку».