Զինծառայողներին քաղաքական գործընթացների մեջ ներքաշելը դատապարտելի է․ ԳՇ
ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբը դատապարտում է զինծառայողներին քաղաքական գործընթացներում ներգրավելու փորձերը։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ԶՈւ գլխավոր շտաբի վարչակազմակերպչական վարչության տեղեկատվության բաժնի պետ, գնդապետ Սամվել Ասատրյանը՝ անդրադառնալով սոցիալական ցանցերով տարածվող այն տեսանյութին, որում N զորամասի զինծառայողները հայտարարում են, որ սատարում են «Հայաստան» դաշինքին։
«Զինվորը ցանկացած պարագայում պարտավոր է կատարել վերադասի հրամանը, և այս պարագայում, մեր կարծիքով, պարզապես կատարվել է հրաման՝ անկախ այն հանգամանքից, թե արդյոք տեսանյութում հնչած միտքը արտացոլում է նրանց ցանկությունը, թե ոչ։ Զինծառայողներին քաղաքական գործընթացների մեջ ներքաշելը դատապարտելի է, և մեղավորները կպատժվեն օրենքով սահմանված կարգով․ մանրամասները կպարզվեն ծառայողական քննության արդյունքում»,- նշեց գնդապետ Սամվել Ասատրյանը։

Вовлечение военнослужащих в политические процессы недопустимо: ГШ
Поддержи А1+!Генеральный штаб Вооруженных сил Республики Армения осуждает попытки вовлечения военнослужащих в политические процессы.
Об этом Арменпресс сообщил начальник отдела информации Административно-организационного управления Генерального штаба Вооруженных сил полковник Самвел Асатрян, касаясь распространенного в социальных сетях видеоматериала, в котором видно как военнослужащие N-й в/ч. заявляют, что поддерживают блок «Айастан».
«Солдаты обязаны выполнять приказы начальника. В данном случае, на наш взгляд, просто был выполнен приказ, вне зависимости от того, отражала ли высказанная в ролике мысль желание говорящего, или нет. Вовлечение военнослужащих в политические процессы строго осуждается. Подробности будут выяснены в результате официального расследования», - отметил полковник Асатрян.