Արցախի քննչական կոմիտե
ՀՀ Քննչական կոմիտեն հաղորդագրություն է տարածել՝ արձագանքելով ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գրասենյակի տարածած փաստաթղթին։ Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել էինք, Սարգսյանը հայտարարել էր, թե վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը ճշգրիտ չի ներկայացնում  44-օրյա պատերազմի հետևանքով անհետ կորածների մասին տվյալները՝ 1064-ի փոխարեն նշելով 321 թիվը։
ՀՀ Քննչական կոմիտեի հաղորդագրությունը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ․
Ռազմական գործողությունների հետևանքով գտնվելու վայրն անհայտ զինծառայողների թվաքանակի վերաբերյալ
Հաշվի առնելով 2021թ. հունիսի 16-ին համացանցում ռազմական գործողությունների հետևանքով գտնվելու վայրն անհայտ զինծառայողների թվաքանակի վերաբերյալ շրջանառվող տեղեկությունները՝ ՀՀ քննչական կոմիտեն ներկայացնում է հետևյալ պարզաբանումը.
ՀՀ քննչական կոմիտեի քրեագիտական վարչությունում շարունակվում է Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից Արցախի Հանրապետության դեմ ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու և վարելու, ռազմական գործողությունների ընթացքում նախապես հավաքագրված վարձկաններ օգտագործելու, պատերազմ վարելու արգելված մեթոդներ և միջոցներ կիրառելու, քաղաքացիական բնակիչներին զինծառայողներից չտարբերակելու և Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչությանը համակարգված, կանխամտածված և նպատակաուղղված գրոհների թիրախ դարձնելումասնավորապես՝ խորը թիկունքում գտնվող քաղաքացիական բնակչությանը և քաղաքացիական օբյեկտները ոչ ընտրովի հարձակման օբյեկտներ դարձնելու և հրետակոծելու, միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներ համարվող արարքներ կատարելու, պետի օրինական և սահմանված կարգով տրված հրամանը չկատարելու, ծառայության նկատմամբ պետի կամ պաշտոնատար անձի անփույթ վերաբերմունք դրսևորելու, մարտադաշտն ինքնակամ լքելու կամ զենքով գործելուց հրաժարվելու, զորամասը կամ ծառայության վայրն ինքնակամ թողնելու փաստերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից քննություն է իրականացվում ագրեսիայի ակտի հետևանքով գտնվելու վայրն անհայտ զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց հայտնաբերման ուղղությամբ։
2021 թվականի հունիսի 16-ի դրությամբ գտնվելու վայրն անհայտ զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց թվաքանակը կազմում է 275 անձ։
Քրեական վարույթի շրջանակներում անձը դադարում է համարվել գտնվելու վայրն անհայտ, երբ իրականացված քննչական և այլ դատավարական գործողությունների կատարման արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվում վերջինիս զոհվելու վերաբերյալ կամ հայտնի է դառնում անձի գտնվելու վայրը։
2021 թվականի հունիսի 16-ին մամուլում գտնվելու վայրն անհայտ զինծառայողների թվաքանակի վերաբերյալ շրջանառվող տեղեկությունները վերաբերում են ռազմական գործողությունների հետևանքով գտնվելու վայրն անհայտ զինծառայողների ընտանիքներին տրված դրամական հատուցումների ֆինանսական հաշվետվություններին, ինչը չի արտացոլում այդ օրվա դրությամբ քրեական վարույթի շրջանակներում գտնվելու վայրն անհայտ անձանց թվաքանակը։
Մասնավորապես, հարկ է նշել, որ ռազմական գործողությունների հետևանքով զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասի հատուցման հետ կապված հարաբերությունները, հատուցման հիմնադրամի ստեղծման և գործունեության կարգն ու պայմանները, ռազմական գործողությունների հետևանքով անհայտ կորած զինծառայողների ընտանիքների աջակցության միջոցառումը և ամենամսյա դրամական վճար տրամադրելու կարգը սահմանված է «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» ՀՀ օրենքով, «Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հետևանքով անհայտ կորած զինծառայողների ընտանիքների աջակցության միջոցառումը հաստատելու մասին» ՀՀ կառավարության 2020 թվականի դեկտեմբերի 10-ի թիվ 2001-Լ և «Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հետևանքով անհայտ կորած զինծառայողների ընտանիքներին ամենամսյա դրամական վճար տրամադրելու կարգը հաստատելու մասին» ՀՀ կառավարության 2020 թվականի դեկտեմբերի 24-ի թիվ 2180-Լ որոշումներով, որոնց համաձայն գտնվելու վայրն անհայտ զինծառայողը ձեռք է բերում հիմնադրամի շահառուի կարգավիճակ համապատասխան տվյալների ստուգման արդյունքում, որոնք ամփոփվում են ՀՀ պաշտպանության նախարարության զինծառայողների առողջապահական և սոցիալական պաշտպանության և վետերանների հարցերով գլխավոր վարչության ծառայողների կողմից և ուղարկվում զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամ։ Նշված միջոցառումների արդյունքում նոր անձը դադարում է համարվել գտնվելու վայրն անհայտ և ձեռք է բերում հիմնադրամի շահառուի կարգավիճակ։

Следственный комитет Армении назвал официальное число без вести пропавших лиц
По состоянию на 16 июня 2021 года количество без вести пропавших военнослужащих и гражданских лиц составляет 275 человек. Об этом сообщает Следственный комитет Республики Армения. В сообщении, распространенном Следственным комитетом говорится: «Управление уголовного розыска Следственного комитета Республики Армения с 27 сентября 2020 года ведет предварительное расследование уголовного дела возбужденного по фактам, проявленным во время агрессивной войны, развязанной против Республики Арцах военно-политическим руководством Азербайджанской Республики с использованием наемников, завербованных для боевых действий, с применением запрещенных методов ведения войны, без различения мирных жителей от военнослужащих. Во время военных действий систематически осуществлялись преднамеренные нарушения международного гуманитарного права, преднамеренные, целенаправленные нападения на гражданское население мирных населенных пунктов Республики Арцах, в частности, наносились удары по гражданскому населению и по гражданским инфраструктурам. Уголовное дело возбуждено по фактам: невыполнения законного приказа командира, полученного в установленном порядке, проявления халатности со стороны командира или должностного лица при исполнении воинской службы, добровольного ухода с поле боя или из воинской части с места прохождения службы, или отказа от использования оружия.
Орган, ведущий производство, проводит расследование с целью установления местонахождения без вести пропавших военнослужащих и гражданских лиц вследствие акта агрессии.
По состоянию на 16 июня 2021 года количество без вести пропавших военнослужащих и гражданских лиц составляет 275 человек».
Комитет сообщает, что в рамках уголовного производства лицо перестает считаться неизвестным, если в результате других следственных действий будет получена фактическая информация о его смерти или станет известно местонахождение лица.
Согласно сведению на сайте комитета от 16 июня 2021 года, циркулирующая в прессе информация о количестве без вести пропавших военнослужащих и гражданских лиц относится к финансовой отчетности о денежных компенсациях, выплаченных семьям без вести пропавших военнослужащих, что не отражает количество без вести пропавших военнослужащих и других лиц.
«В частности, следует отметить, что отношения, связанные с возмещением вреда, причиненного жизни или здоровью военнослужащих вследствие военных действий, порядок и условия создания и деятельности Фонда страхования военнослужащих, мероприятия по содействию семьям военнослужащих, пропавших без вести вследствие военных действий, и порядок предоставления ежемесячной денежной выплаты, установлены Законом Республики Армения  «О возмещении вреда, причиненного жизни или здоровью военнослужащих при защите Республики Армения» в утвержденном порядке предоставления ежемесячной денежной выплаты семьям военнослужащих, пропавших без вести в результате военных действий, развязанных Азербайджаном 27 сентября 2020 года, постановлениями правительства Республики Армения от 10 декабря 2020 года N180-Л  «Об утверждении порядка предоставления ежемесячной денежной выплаты семьям военнослужащих, пропавших без вести в результате военных действий, развязанных Азербайджаном 27 сентября 2020 года», согласно которым без вести пропавшие военнослужащие приобретают статус бенефициара фонда в результате проверки соответствующих данных, которые обобщаются служащими Главного управления по здравоохранению и социальной защите военнослужащих Министерства обороны Республики Армения и направляются в Фонд страхования военнослужащих. В результате указанных мероприятий лицо перестает считаться без вести пропавшим и приобретает статус бенефициара фонда», - говорится в заявлении комитета.