Ընտրական օրացույց. 4 օր առաջ. քաղաքական ուժերն անցել էին համերգների կազմակերպմանը (տեսանյութ)
1995-ին, ընտրություններից 4 օր առաջ Կենտրոնական Ընտրական Հանձնաժողովը մերժում է գրանցել իրավաբան Վլադիմիր Նազարյանի թեկնածությունը: Պատճառն այն էր, որ Նազարյանն իր անձնական թերթիկում գրել էր, թե ոչ մի տեղ չի աշխատում: ԿԸՀ-ն նրան հուշել էր, թե գուցե ինքը թերթիկում գրի, որ գլխավորում է «Օրենսդրության զարգացմանն աջակցող իրավաբանական կենտրոնը»: Նազարյանը հրաժարվում է գրել այն հիմքով, որ տվյալ հիմնարկը չի գործել և շահույթ չի ունեցել: Հայաստանցի ռամկավարներն առիթ ունեն խոսելու տնտեսական ներդրումներից 1999-ի քարոզարշավի ընթացքում: Ռամկավար Վարդան Ուզունյանի գլխավորած բրիտանական «Բուլվինոս Քեմիկըլ» ընկերությունը Հայաստանում բացում է լվացքի հեղուկների եւ շամպույնի արտադրամաս, որին մասնակցում է նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը:
Ազատության հրապարակում 4 ժամանոց համերգով երեւանյան իր քարոզարշավն է ավարտում Հայ հեղափոխական դաշնակցությունը: Երգողների մեջ լինելու է նաեւ Ձախ Հարութը: Համերգի ընթացքում բեմ բարձրացած միակ քաղաքական գործիչը Գերագույն մարմնի անդամ Վահան Հովհաննիսյանն էր։ Աջափնյակի դատարանը քննում է համայնքում պատգամավորության թեկնածու Ավետիք Իշխանյանի հայցն ընդդեմ Աջափնյակի թաղապետարանի: Ըստ Իշխանյանի, համայնքի տարածքում զորամասեր չկան, բայց այստեղ թաղապետարանի որոշմամբ քվեարկելու է երկու զորամաս: Թաղապետարանի աշխատակիցն իր հիմնարկի որոշումը բացատրում է նրանով, որ համայնքում ընտրողները շատ չեն: Դատարանի որոշմամբ երկու զորամասերից միայն մեկը կքվեարկի համայնքի  ընտրատեղամասերում: Կոմունիստ Սերգեյ Բադալյանին Շիրակի մարզում ընդունում են բուռն ոգեւորությամբ: Ինքն անձամբ մարդկանց մեջ է մտնում խորհրդային արտադրության ավտոմեքենայով եւ թիկնազորով: Գյումրիում նա հայտարարում է՝ մեր եւ ժողովրդի միջեւ այլեւս ոչ ոք կանգնած չէ։
ԿԸՀ արտահերթ նիստի թեմաներից մեկը նվիրված էր արդեն տպագրված քվեաթերթիկներում Հայ Հեղափոխական Դաշնակցության անվանման հարցն էր՝ ո՞րն է ճիշտ՝ Հեղափոխական, թե Յեղափոխական: Ի վերջո ԿԸՀ-ն որոշում է, որ Հայաստանում արեւմտահայերենը պաշտոնական լեզու չէ եւ ճիշտը քվեաթերթիկներում արդեն տպագրված ձեւն է՝ Հեղափոխական:
1999-ի ընտրություններից 4 օր առաջ Ռոբերտ Քոչարյանը հանդիպում է Կենտրոնական եւ մարզային ընտրական հանձնաժողովների ղեկավարների հետ: Քոչարյանն ասում է, որ նրանց վրա պետք է բացառվի որեւէ ճնշումը: Հանձնաժողովների նախագահները հակադարձում են՝ իրենց ոչ մեկն էլ չի ճնշում:
2003-ի այս օրը նույնպես Ռոբերտ Քոչարյանն անդրադառնում է նախընտրական քարոզարշավին եւ այն գնահատում նորմալ: Կառավարության նոր մասնաշենքի բացման ժամանակ նա լրագրողների հետ զրույցում հույս է հայտնում, որ հետընտրական սրացումներ չեն լինի, իսկ ձեւավորվելիք խորհրդարանը կհամագործակցի իր հետ: Նախագահը կտրականապես հերքում է ընդդիմադիր մամուլի հրապարակումները, թե մի քանի օր առաջ Անվտանգության խորհրդի նիստում քննարկվել ու որոշվել է, թե ինքը քաղաքական որ ուժին որքան տոկոս է տալու:
2003-ին Հանրապետականի համամասնական ցուցակի երկրորդ տեղը զբաղեցնող պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը կուսակցության տարածքային շտաբների ղեկավարների հետ հանդիպմանը կոչ է անում «չամաչել» Հանրապետականի կատարած աշխատանքը ներկայացնելուց եւ քարոզարշավի եզրափակիչ փուլում լինել ավելի «հարձակողական»: Նա սակայն ընդունում է, որ երկրում կան միլիոնավոր խնդիրներ եւ սոված մարդիկ: 2007-ի օրը Վարդենիս մեկնած Բարգավաճ Հայաստանի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը տեղի հիվանդանոցին նվիրում է Շտապ օգնության մեկ ավտոմեքենա: «Դա ընտրակաշառք չէ,-ասում է Ծառուկյանը եւ շարունակում,-ես սա նվիրում եմ ամբողջ Վարդենիսի ժողովրդին «Գագիկ Ծառուկյան» հիմնադրամի կողմից»:
2012-ի ընտրություններից 4 օր առաջ Հայ ազգային կոնգրեսի մարզային վերջին կանգառը Գյումրին է: Նիկոլ Փաշինյանն ասում է, որ ՀԱԿ-ի նվազագույն խնդիրը Տիգրան Սարգսյանին վարչապետությունից հեռացնելն է, իսկ առավելագույնը՝ ամբողջ իշխանության փոփոխությունը: Նախկին վարչապետ Արամ Սարգսյանին զվարճացնում է Գյումրիի պատերին իշխանության թեկնածուների լուսանկարների ծավալները։ Սերժ Սարգսյանի «Տարոն ջան, սիրուն չի» արտահայտությունից հետո ապամոնտաժվում են Մաշտոցի պուրակի կրպակները: Երեք ամիս քաղաքապետարանը դիմադրում էր բնապահպանների բողոքին եւ միայն Սերժ Սարգսյանի նկատողությունից հետո ապամոնտաժելը խնդիր չէ։ Հանրապետականը պատրաստ չէր 2012-ի խորհրդարանի ընտրություններից հետո դառնալ ընդդիմություն: «Քաղաքական պայմաններ չկան»,-ասում է կուսակցության փոխնախագահ Գալուստ Սահակյանը։ Ամփոփիչ հանրահավաք է անցկացնում նաեւ «Ժառանգությունը»: Այս հանրահավաքը նույնպես ավարտվելու է համերգով եւ երգողների մեջ դարձյալ լինելու է Ամերիկայից Հայաստան ժամանած Ձախ Հարութը: Նա սակայն չի քարոզելու «Ժառանգության» օգտին։ Քարոզարշավի ամենաչերեւացող մասնակիցներից է «Միավորված հայեր» կուսակցությունը: Շտաբի պետի 70-ամյա տեղակալն ասում է՝ նոր մարդիկ ենք, պաշտպանում ենք ազգի շահերը: Նրա տարիքի նարդի խաղացող մի քանի մարդ փորձում է նույն տաշտի մեջ դնել ազգի շահն ու իր թոշակը։ Սերժ Սարգսյանը Կոտայքի մարզում է: Այստեղ նա տեղեկացնում է, որ վաղվա քաղաքացին ավելի ապահով է լինելու: Նա ասում է՝ եթե աջակցեք Հանրապետականին, ձեր կյանքը փոխվելու է։

Календарь выборов. За 4 дня: политические силы приступили к организации концертов (видео)
В 1995 году, за 4 дня до выборов, Центральная избирательная комиссия отклонила кандидатуру юриста Владимира Назаряна. Причина была в том, что Назарян написал на своем личном листке, что нигде не работает. ЦИК ему подсказала, что может быть ему написать на листке, что он возглавляет «Юридический центр содействия развитию законодательства». Назарян отказывается писать на том основании, что данное учреждение не действовало и не имело дохода. У рамкаваров Армении есть повод поговорить об экономических инвестициях в процесс агитационной кампании 1999 года. Британская компания «Булвинос Кемикл», возглавляемая рамкаваром Варданом Узуняном открывает в Армении цех по производству жидкостей для стирки и шампуня, в котором участвует Роберт Кочарян.
На Площади свободы 4-часовым концертом завершает свою ереванскую агитационную кампанию Армянская революционная партия Дашнакцутюн. Среди поющих был и Дзах Арут. Единственным политическим деятелем, поднявшимся на сцену во время концерта, был член Верховного совета Ваан Ованнисян. Суд Ачапняка рассматривает иск кандидата в депутаты в общине Аветика Ишханяна против районной администрации Ачапняка. Согласно Ишханяну, на территории общины нет воинских частей, однако здесь решением районной администрации будут голосовать две воинские части. Сотрудник районной администрации объясняет решение своего учреждения тем, что в общине мало избирателей. Решением суда только одна из двух воинских частей будет голосовать в избирательных участках общины. Коммуниста Сергея Бадаляна в Ширакской области принимают с бурным воодушевлением. Он лично въезжает в толпу людей на автомобиле советского производство и с охраной. В Гюмри он заявляет: между нами и нашим народом больше никто не стоит.
Одна из тем внеочередного заседания ЦИК была посвящена вопросу наименования Армянской революционной партии Дашнакцутюн в уже напечатанных бюллетенях: как правильно Հեղափոխական или Յեղափոխական? В конечном итоге ЦИК решает, что в Армении западно-армянский язык не является официальным языком, и правильной является форма, уже напечатанная на бюллетене – Հեղափոխական.
За 4 дня до выборов 1999 года Роберт Кочарян встречается с руководителями Центральной и областных избирательных комиссий. Кочарян говорит, что должно быть исключено какое-либо влияние на них. Председатели комиссий отвечают: на них никто давления не оказывает.
В этот день 2003 года Роберт Кочарян также затрагивает предвыборную агитацию и оценивает ее как нормальную. Во время открытия нового здания Правительства, он в беседе с журналистами выражает надежду, что обострений после выборов не будет, а формируемый парламент будет с ним сотрудничать. Президент решительно опровергает публикации оппозиционной прессы о том, что несколько дней назад на заседании Совета безопасности обсуждалось и было решено, сколько процентов он даст каждой из политических сил.
В 2003 году министр обороны Серж Саркисян, занимающий второе место пропорционального списка Республиканской, на встрече с руководителями территориальных штабов партии призывает «не стесняться» представлять проделанную Республиканской партией работу и быть более «атакующими» на заключительном этапе агитационной кампании. Он, однако, признает, что в стране есть миллионы проблем и голодные люди. В 2007 году отправившийся в Варденис председатель Процветающей Армении Гагик Царукян дарит местной больнице один автомобиль Скорой помощи. «Это – не предвыборная взятка, - говорит Царукян и продолжает, - я дарю это всему народу Вардениса от фонда «Гагик Царукян».
За 4 дня до выборов 2012 года последняя областная остановка Армянского национального конгресса – Гюмри. Никол Пашинян говорит, что минимальная задача АНК - убрать с поста премьера Тиграна Саркисяна, а максимальная – смена всей власти. Бывшего премьер-министра Арама Саркисяна забавляют объемы фотографий кандидатов от власти на стенах Гюмри. После выражения Сержа Саркисяна «Тарон, дорогой, не красиво» демонтируются ларьки в парке Маштоца. Три месяца мэрия сопротивлялась протесту экологов и только после замечания Сержа Саркисяна демонтаж – не проблема. Республиканская партия не была готова стать оппозиционной после парламентских выборов 2012 года. «Нет политических условий», - говорит вице-председатель партии Галуст Саакян. Заключительный митинг проводит и «Наследие». Этот митинг также завершается концертом и среди поющих вновь будет прибывший в Армению из Америки Дзах Арут. Однако он не будет агитировать в пользу «Наследия». Самой незаметной частичкой агитационной кампании является партия «Объединенные армяне». 70-летний заместитель начальника штаба говорит: мы новые люди, защищаем интересы народа. Несколько людей его возраста, играющие в нарды, также пытаются положить в одно корыто национальный интерес и свою пенсию. Серж Саркисян в Котайской области. Здесь он сообщат, что завтрашний гражданин будет более обеспеченным. Он говорит, если поддержите Республиканскую, ваша жизнь изменится.