«Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցությունը քարոզարշավի շրջանակներում շարունակում է հանդիպումները և այս անգամ այն երիտասարդների հետ էր։
ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը ևս մեկ անգամ շեշտեց ներքաղաքական իրավիճակի լարվածությունն ու նախընտրական քարոզարշավի ագրեսիվությունը։ Նրա խոսքով, երբ ընտրում էին «լրջանալու պահը» կարգախոսը, նկատի ունեին, որ պետք է լրջացնել անվտանգային հարցերի, բանակի հզորացման ու մնացած առաջնային հարցերի կարգավորումը, սակայն որքան խորանում է քարոզրշավը, այնքան տպավորություն է, որ լրջանալու պահը պետք է վերաբերի նաև ներքաղաքական գործընթացներին ու քարոզարշավին մասնակցողներին։
ՀԱԿ փոխնախագահ Արամ Մանուկյանը նշեց՝ այսօրվա քարոզարշավը խենթանոց է, շքերթ խոստումների, իսկ հասարակ, թևաթափ մարդիկ էլ լավ խոսքեր են ուզում լսել, հույս են ուզում. «Սա ընտրություն չէ, սիրելինե՛րս, մեր պետականության հարցն է դրված։ Աստված չանի այս ընտրությունները չավարտվեն կամ ավարտվեն բախումներով։ Մենք շանս ենք տալու հակառակորդներին՝ Հայաստանի սահմանները փոքրացնել։ Էլ չեմ ասում՝ կարող է գտնվեն մարդիկ, որ մեզ խնամակալեն, որպես երկիր, որ չի կարողանում իր հարցերը լուծել, գան տիրություն անեն։ «Լրջանալու պահը» կոչ չէ, իդեալոգիա է, գաղափարախոսություն է»։
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի՝ որդուն գերիների հետ փոխանակելու հայտարարությունը Լևոն Զուրաբյանը համարեց ներքին սպառման համար էժանագին հնարք։
«Թեև մեր գլխավոր ուղերձը վերաբերում է պատմությանը, անվտանգությանը, մեր հետագա քաղաքականությանը, բայց մենք կուզեինք, որ դուք հարցեր բարձրացնեիք այլ խնդիրների շուրջ և այս հանդիպումը լինի ավելի անկաշկանդ շրջանակում», - ասաց Լևոն Զուրաբյանը։
Լևոն Զուրաբյանն առաջարկեց ներկաների հետ հարց ու պատասխանի միջոցով բարձրաձայնել երիտասարդներին հուզող հարցերն ու տալ դրանց պատասխաններ։ Հարց հնչեց, թե ինչպես է ՀԱԿ-ը պատկերացնում դատական համակարգի բարեփոխումները։ Զուրաբյանը պատասխանեց, որ հեղափոխությունից հետո խոստացել էին նոր բացահայտումներ, մաֆիային «պառկացնեին գետնին», սակայն գործն առաջ չգնաց։
«Հանցագործությունները բացահայտելու պարզ մեխանիզմ կա, մի ձևը ծեծել այնքան, մինչև մարդը բացի բոլոր գաղտնիքները, մյուս ձևը ընդունված է դեմոկրատական հասարակություններում, երբ մեղադրյալն ընդունում է իր մեղքը սեփական կամքով, երբ իրավապահ մարմինները նրան ասում են՝ եթե դու բացես, թե ով է կանգնած հանցագործության հետևում, ով է մաֆիայի ղեկավարը, քո պատիժը կթեթևանա»։
Այսօրվա դատական համակարգը, նրա խոսքով, շատ ծանրաբեռնված վիճակում է։ Պետք են ինստիտուցիոնալ ռեֆորմներ՝ դատարանները բաժանել երկու օղակի՝ ծանր գործերի դատարաններ և ոչ ծանր գործերի դատարաններ.
«Դա շատ մեծ բեռ կթոթափի դատավորների ուսերից։ Ծանր գործեր քննող դատարանները չեն մտնի մանր-մունր գործերի մեջ, իսկ ոչ ծանր գործերի դատարանները թույլ կտան անփորձ դատավորներին այդտեղ կայանալ ու անցում կատարել դեպի մյուս օղակ։ Սա նույնպես մեր առաջարկված կարևոր ռեֆորմներից է»։
Հարց հնչեց նաև երեխաների և կանանց հանդեպ բռնությունը դատապարտող «Ստամբուլյան կոնվենցիայի» ընդունման մասին, որը խոստանում էին իրականացնել այս իշխանությունները, սակայն այդպես էլ մնաց օդում կախված, քանի որ հասարակությունը վերջնականապես տեղյակ չէր դրանից ու դեմ էր, Նիկոլ Փաշինյանն էլ չցանկացավ դեմ գնալ հասարակական կարծիքին։
Զուրաբյանը պատասխանեց, որ պոպուլիզմին դեմ գնացող առաջին քաղաքական ուժն իրենք են ու ունեցել են այդպիսի փորձ, երբ ասել են մարդկանց ոչ այն, ինչ նրանք ցանկացել են լսել, ասել են ճշմարտությունն ու տուժել են դրանից։ Բայց նրանք շարունակելու են նման ռեֆորմները։
Կրթության ոլորտի զարգացման վերաբերյալ հարցին Արամ Մանուկյանը պատասխանեց, որ կրթության ոլորտում այժմ կոլապսային վիճակ է։ Այսօրվա բուհերում մրցակցություն չկա, ով դպրոցը 3-ով ավարտում է, գնում է բուհ, դառնում իրավաբան, բժիշկ և այլն։
«Մեր գիտնականների թիվը 4 անգամ պակաս է մեր նման երկրների գիտնականների թվից։ Մեր գիտնականների միջին տարիքը 65 է։ Ծերացող, ծերացած գիտություն։ Բայց այնպես չէ, որ անելիք ու լուծում չկա», - ասաց Արամ Մանուկյանը։

«”Пора стать серьёзнее” – это не призыв, это – идеология»: Арам Манукян (видео)
Партия «Армянский Национальный Конгресс» продолжает встречи в рамках предвыборной кампании, и на этот раз состоялась встреча с молодёжью.
Вице-председатель АНК Левон Зурабян в очередной раз подчеркнул напряжённость внутриполитической обстановки и агрессивность предвыборной кампании. По его словам, когда они выбирали лозунг «пора стать серьёзнее», они имели в виду, нужно отнестись серьёзнее к регулированию вопросов безопасности, усиления армии и других первоочередных вопросов, однако в процессе предвыборной кампании складывается впечатление, что пора стать серьёзнее должно относиться и к внутриполитическим процессам и участникам агитационной кампании.
Вице-председатель АНК Арам Манукян отметил: сегодняшняя предвыборная кампания – это сумасшедший дом, парад обещаний, а простые, опустившие руки люди хотят слышать хорошие речи, хотят надежды: «Это – не выборы, дорогие, стоит вопрос нашей государственности. Не дай Бог, чтобы эти выборы не завершились или завершились столкновениями. Мы дадим шанс противникам уменьшить границы  Армении. Не говоря уже о том, что могут найтись такие люди, которые будут опекать нас как страну, которая не может решать свои вопросы, придут и будут хозяйничать. “Пора стать серьёзнее” - это не призыв, это – идеология».
Заявление исполняющего обязанности премьер-министра Никола Пашиняна об обмене сына на пленных Левон Зурабян счёл дешёвым приёмом внутреннего потребления.
«Несмотря на то, что наш главный призыв относится к истории, безопасности, нашей дальнейшей политике, но мы хотели бы, чтобы вы поднимали вопросы по другим проблемам и эта встреча была бы в более непринуждённых рамках», - сказал Левон Зурабян.
Левон Зурабян предложил посредством вопросов и ответов с присутствующими поднять интересующие молодёжь вопросы  и дать ответы на них. Прозвучал вопрос, как АНК представляет реформы судебной системы. Зурабян ответил, что после революции пообещали новые разоблачения, «уложить на землю» мафию, но дело не продвинулось.
«Есть простой механизм раскрытия преступлений, один способ, избивать так долго, пока человек раскроет все тайны, другой способ принят в демократических обществах, когда обвиняемый признаёт вину  по своей воле, когда правоохранительные органы говорят ему: если  ты раскроешь, кто стоит за преступлением, кто главарь мафии, твоё наказание облегчится».
Сегодняшняя судебная система, по его словам, находится в очень загруженном состоянии. Нужны институциональные реформы: разделить суды на два звена: суды тяжких преступлений и суды нетяжких преступлений:
«Это снимет очень большой груз с плеч судей. Суды, расследующие тяжёлые дела, не будут вдаваться в мелкие дела, а суды нетяжких преступлений позволят состояться там неопытным судьям и перейти в другое звено. Это также одна из важных предложенных нами реформ».
Прозвучал также вопрос о принятии «Стамбульской конвенции», осуждающей насилие над детьми и женщинами, что обещали осуществить эти власти, однако так и осталось повисшим в воздухе, так как общество в конечном итоге не было в курсе и выступило против, а Никол Пашинян не захотел идти наперекор общественному мнению.
Зурабян ответил, что они – первая политическая сила, идущая против популизма, и у них есть такой опыт, когда они говорили людям не то, что они хотели слышать, говорили правду и страдали от этого. Но они продолжат подобные реформы.
На вопрос о развитии сферы образования Арам Манукян ответил, что в сфере образование в настоящее время коллапс. В сегодняшних вузах нет конкуренции, кто оканчивает школу на 3 идёт в вуз, становится юристом, врачом и т.п.
«Число наших учёных в 4 раза меньше числа учёных стран, подобных нашей. Средний возраст наших учёных – 65 лет. Стареющая, постаревшая наука. Но нельзя сказать, что нечего делать и нет решения», - сказал Арам Манукян.