Ադրբեջանցիների ներթափանցումը մեր տարածք նվեր կլիներ Հայաստանին, եթե չլիներ այս ծախված վիճակը․ Անդրիաս Ղուկասյան (տեսանյութ)
«Հայաստանի կառուցողական կուսակցության» նախագահ, «Ազատ հայրենիք» դաշինքի նախընտրական ցուցակի 2-րդ հորիզոնականը զբաղեցնող Անդրիաս Ղուկասյանն ասում է, որ արտահերթ ընտրություններից հետո եթե իշխանության գան, հարկելու են չհիմնավորված հարստությունը։
«Մեր հասարակության մեջ կան մարդիկ, ովքեր չեն կարող հիմնավորել իրենց հարստությունը, և այդպիսի մարդիկ մի գործընթացով անցնելու անհրաժեշտություն ունեն, որպեսզի հիմնավորեն իրենց հարստության աղբյուրները։ Եվ այն հարստությունը, որը չունի ողջամիտ բացատրություն, պետք է լրացուցիչ հարկման առարկա դառնա, որովհետև նախկինում ինչ-որ խումբ մարդկանց համար ստեղծված էին հարկերը չվճարելու, պետական կանոնները չպահպանելու, մենաշնորհային կամ այլ առավելություններ ունենալու պայմաններ։ Այսօր այդ խավը պետք է ավելի մեծ պատասխանատվություն կրի, մյուս հատվածը լինի արտոնյալ վիճակում։ Բայց, իհարկե, կա բիզնեսի, սեփականության ինստիտուտի պահպանման խնդիր, և մենք գտնում ենք, որ ամենաարդյունավետ տարբերակը լրացուցիչ հարկ մտցնելն է այն հարստության համար, որի սեփականատերերը չեն կարողանա ողջամիտ բացատրություններ տալ։ Այսինքն՝ կապիտալի վեթինգ»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Անդրիաս Ղուկասյանը։
Վերջինս անդրադարձավ նաև մոտ մեկ ամիս առաջ Հայաստանի տարածք Ադրբեջանի ԶՈՒ-ի ներխուժման փաստին և նկատեց, որ դա արդյունք է հայ-ռուսական համատեղ զորախմբի մասին պայմանագիրը։ Նա նաև գտնում է, որ ՀՀ-ն՝ որպես կողմ, պետք է շահագրգռված լիներ իր սահմանը հատած ադրբեջանցի զինվորներին գերի վերցնել, հատկապես որ այս օրերին այդ երկրում դատում են մեր ռազմագերիներին։

Проникновение азербайджанцев на нашу территорию было бы подарком, если б не эта ситуация продажности: Андриас Гукасян (видео)
Председатель «Конструктивной партии Армении», занимающий 2-ю строку предвыборного списка альянса «Свободная Родина» Андриас Гукасян, говорит, что если они придут к власти после внеочередных выборов, будут облагать налогом необоснованное богатство.
«В нашем обществе есть люди, которые не могут обосновать своё богатство, и такие люди должны пройти через определённый процесс, чтобы обосновать источники своего богатства. И то богатство, которое не имеет разумного объяснения, должно стать предметом дополнительного налогообложения, потому что раньше для какой-то группы людей были созданы условия неуплаты налогов,  несоблюдения государственных правил, обладания монопольными или иными льготами. Сегодня эта прослойка должна нести большую ответственность, другая часть – быть в льготном положении. Но, конечно, есть задача сохранения бизнеса, института собственности, и мы считаем, что самый эффективный вариант – это введение дополнительного налога на то богатство, владелец которого не может дать разумное объяснение. То есть веттинг капитала», - сказал в беседе с «А1+» Андриас Гукасян.
Последний также обратился к факту вторжения на территорию Армении Азербайджанских ВС примерно месяц назад и отметил, что это – результат договора о совместном армяно-российском воинском объединении. Он также считает, что РА, как сторона, должна была быть заинтересована в том, чтобы захватить в плен азербайджанских солдат, пересекших её границу, тем более, что в эти дни в этой стране судят наших военнопленных.
«Если б не было продажной ситуации, проникновение азербайджанцев на нашу территорию было бы подарком», - добавляет он.