194787725_4446620462015970_682456796037832741_n
Արդարադատության նախարարության Վարչության պետ-մամուլի քարտուղար Լուսաինե Մարտիրոսյանն իր ֆեյսբուքյան գրառմամաբ տեղեկացնում է, որ այսուհետ ամուսնության պետական գրանցման համարպետական տուրք չի գանձվի։
«Նախկինում, եթե զույգը ցանկանում էր ամուսնություն գրանցել, պետք է նախապես՝ տասն օր առաջ, մոտենար ՔԿԱԳ տարածքային մարմին, դիմում գրեր, վճարեր 1000 դրամ պետտուրք, ու առնվազն տասն օրից նոր հնարավոր կլիներ գրանցել ամուսնությունը։
Օտարերկրյա քաղաքացու մասնակցությամբ ամուսնություն գրանցելու դեպքում պետությունը տասն օրից շուտ ժամկետում գրանցումը կատարելու համար սահմանել էր արտաբյուջետային վճար, օրինակ՝ մեկից երկու աշխատանքային օրվա ընթացքում՝ 150.000 ՀՀ դրամ։
Արդարադատության նախարարությունը բարեփոխումների արդյունքում այս ժամկետները կրճատել է, իսկ պետտուրքն ընդհանրապես հանել»,-գրել է Մարտիրոսյանը։

Хорошие новости для тех, кто собирается зарегистрировать брак
Поддержи А1+!Отменена государственная пошлина на государственную регистрацию брака. Об этом на своей странице в Facebook написала начальник Управления информации и общественных связей Министерства юстиции Республики Армения Лусине Мартиросян.
«В прошлом, когда пара хотела зарегистрировать брак, им нужно было за десять дней обратиться в территориальный орган ЗАГСа, написать заявление, оплатить госпошлину в размере 1 000 драмов, и зарегистрировать брак в течении десяти дней.
В случае регистрации брака с гражданином другого государства была установлена внебюджетная плата за регистрацию в короткий срок, например, в течение одного, двух рабочих дней. Пошлина была в размере 150 000 драмов.
В результате реформ Министерство юстиции сократило эти сроки и полностью сняло госпошлину», - написала Мартиросян.