Երևանի և Ստեփանակերտի քաղաքապետերը ստորագրել են 2021-2023թթ. համագործակցության ծրագիրը
Երևանի և Ստեփանակերտի քաղաքապետերը ստորագրել են 2021-2023թթ. համագործակցության ծրագիրը Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն ընդունել է պաշտոնական այցով մայիսի 29-ից Երևանում գտնվող Ստեփանակերտի քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանին: Այս մասին հայտնում են Երևանի քաղաքապետարանից։
Քաղաքապետ Հայկ Մարությանի ուղեկցությամբ Ստեփանակերտի պատվիրակության անդամներն այցելել են «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն, ծաղկեպսակ դրել և ծաղիկներ խոնարհել զոհված ազատամարտիկների հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրին, ինչպես նաև Հայրենիքի սահմանների պաշտպանության ժամանակ անձնվիրաբար զոհված հերոսների շիրիմներին:
Երևանի քաղաքապետարանում կայացած պաշտոնական հանդիպման ժամանակ Երևանի և Ստեփանակերտի քաղաքապետարանների միջև ստորագրվել է 2021-2023 թթ. համագործակցության ծրագիր: Փաստաթուղթը ստորագրել են հայկական երկու պետությունների մայրաքաղաքների ղեկավարները: Այն հնարավորություն կտա փոխգործակցություն ծավալել քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում: «Երևանն ու Ստեփանակերտը մշտապես համագործակցել են տարբեր բնագավառներում, և մենք ունեինք ծրագիր, որով շարժվում էինք առաջ: Ցավոք սրտի, եղավ պատերազմը և մեր ծրագրերը փոխվեցին: Հիմա շատ կարևոր է հետպատերազմյան իրավիճակում Ստեփանակերտի վերականգնումն ու մուտքը բնականոն կյանք: Երևանը մշտապես եղել է, կա և կլինի Ստեփանակերտի կողքին, մանավանդ այս դժվարին օրերին: Ստորագրված փաստաթուղթը փաստացի մեր առաջիկա տարիների համագործակցության ծրագրին է, դրանում տեղ են գտել երկու քաղաքների ավագանիների և ստորաբաժանումների ղեկավարների առաջարկները: Կսկսենք այսօր, կշարունակենք առաջիկա տարիներին և պե՛տք է վերականգնենք Ստեփանակերտը», - ընդգծել է Հայկ Մարությանը: «Պատերազմի դժվարին օրերին մենք միշտ ենք զգացել Երևանի աջակցությունը: Տեղյակ եք, որ ֆինանսական զգալի օգնություն է մեզ տրամադրվել և, օգտվելով առիթից, շնորհակալություն եմ հայտնում Երևանի քաղաքապետին ու ավագանու անդամներին՝ նման որոշման համար: Այդ միջոցները տրամադրվել են ինչպես քաղաքի բնակիչներին, այնպես էլ ուղղվել են Ստեփանակերտի վերականգնմանը: Երկու քաղաքների միջև կնքված պայմանագրի նպատակը ևս համատեղ ջանքերով հայկական երկրորդ մայրաքաղաքի վերականգնումն է»,- նշել է Դավիթ Սարգսյանը:
Որպես «Երևան-Ստեփանակերտ» թարմացված համագործակցության ծրագրերի մեկնարկ՝ մայիսի 30-ին Հանրապետության հրապարակին հարող Խաչքարերի պուրակում բացվել է «Արցախի բարիքներ» ցուցահանդես-տոնավաճառը: Արցախյան շուրջ 30 ընկերությունների արտադրանքին ու ծառայություններին ծանոթացել են նաև Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը և Ստեփանակերտի քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանը: Երկու քաղաքապետերը շրջել են տաղավարներում, զրուցել ցուցահանդեսին մասնակցող ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ: Այցելուները հնարավորություն ունեին համտեսելու, ինչպես նաև գնելու արցախյան սննդամթերք, խմիչք: Առանձին տաղավարներով ներկայացված էին նաև արցախյան հյուրանոցային ծառայությունները, գորգագործությունը, տեքստիլ արտադրությունը և ձեռագործ աշխատանքները: Արցախի տնտեսության զարգացմանը միտված նախաձեռնությունները կրելու են շարունակական բնույթ:

Мэры Еревана и Степанакерта подписали программу о сотрудничестве на 2021-2023 годы
Мэр Еревана Айк Марутян принял мэра Степанакерта Давида Саргсяна, находящегося в Ереване с 29 мая с официальным визитом. В сопровождении мэра Айка Марутяна члены делегации Степанакерта посетили военный пантеон «Ераблур», возложили венок к Мемориалу павшим воинам, а также цветы на могилы героев, погибших при защите Родины.
В ходе официальной встречи в мэрии Еревана между муниципалитетами была подписана программа сотрудничества на 2021-2023 гг. Документ подписали мэры столиц двух армянских государств. Это даст возможность сотрудничества в разных сферах городского хозяйства.
«Ереван и Степанакерт всегда сотрудничали в разных сферах. У нас был план продвижения вперед. К сожалению, была война, наши планы изменились. Сейчас очень важно восстановить Степанакерт и вернуться к нормальной жизни в послевоенной обстановке. Ереван всегда был и будет рядом со Степанакертом, особенно в эти тяжелые дни. Подписанный документ - это, по сути, наша программа сотрудничества на ближайшие годы, в него включены предложения руководителей советов и структурных подразделений двух городов. Мы ее начнем сегодня, продолжим в ближайшие годы, мы должны восстановить Степанакерт», - подчеркнул Айк Марутян.
“В тяжелые дни войны мы всегда чувствовали поддержку Еревана. Нам была оказана и значительная финансовая помощь. Пользуясь случаем, я хочу поблагодарить мэра Еревана и членов Совета старейшин за это. Эти средства были предоставлены как жителям города, так и на реконструкцию Степанакерта. Цель подписанного между двумя городами соглашения - совместными усилиями восстановление второй армянской столицы», - сказал Давид Саркисян.
В Парке хачкаров у Площади Республики 30 мая, в качестве старта обновленной программы сотрудничества Ереван-Степанакерт открылась выставка-продажа «Дары Арцаха». Представлены продукты и услуги около 30 арцахских компаний. Айка Марутян и мэр Степанакерта Давид Саркисян обошли павильоны, общались с представителями компаний-участниц выставки. Посетители имели возможность продегустировать, а также и купить арцахскую еду и напитки. В отдельных павильонах были представлены гостиничные услуги Арцаха, ковроткачество, текстильное производство и ремесла. Инициативы, направленные на развитие экономики Арцаха, будут продолжаться.