Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄայիսի 10-ին ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց ունեցավ ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ:
Զրուցակիցները բարձր գնահատեցին ՄԱԿ-ի տարբեր մասնագիտացված կառույցների և Հայաստանի միջև հաստատված արդյունավետ փոխգործակցությունը:
Զրույցի առանցքային թեմաներից էր ԼՂ հակամարտության գոտում վերջին զարգացումների հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար և սոցիալ-տնտեսական իրադրությունը մեղմելու ուղղությամբ քայլերի ձեռնարկումը: Ներկայացնելով Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի ընթացքում և դրան հաջորդած շրջանում ՄԱԿ համապատասխան մասնագիտացված կառույցների հետ Հայաստանի իրականացրած աշխատանքները՝ անխափան հումանիտար մուտքն Արցախ ապահովելու ուղղությամբ, նախարարի պաշտոնակատարն ընդգծեց, որ Ադրբեջանը շարունակում է հումանիտար աջակցության հասանելիության հարցը քաղաքականացնելու և միջազգային հանրության ջանքերը խաթարելու իր գործելաոճը:
Անհապաղ լուծում պահանջող հումանիտար հարցերի համատեքստում ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Այվազյանն ընդգծեց Ադրբեջանի պատանդառության ներքո գտնվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման հրատապությունը:
Նախարարի պաշտոնակատար Այվազյանը և ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղար Գուտերեշն անդրադարձան նաև ԼՂ համակարտության գոտում պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության պաշտպանության ու պահպանության և այդ ուղղությամբ միջազգային գործուն մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտությանը: ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարն անընդունելի համարեց վտանգված մշակութային վայրեր միջազգային փորձագիտական առաքելության իրականացումն արգելափակելու ադրբեջանական կողմի վարքագիծը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում նախարարի պաշտոնակատար Այվազյանը կարևորեց ԼՂ խաղաղ գործընթացի վերականգնումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում: Այս համատեքստում Արա Այվազյանն ընդգծեց նաև համանախագահության դերը պատերազմի հետևանքների հասցեագրման գործում:

Ара Айвазян провёл телефонный разговор с Генеральным секретарём ООН Антониу Гутерришем
Поддержи А1+!Состоялся телефонный разговор исполняющий обязанности министра иностранных дел Республики Армения Ара Айвазяна с генеральным секретарем Организации Объединенных Наций Антониу Гутерришем.
Собеседники высоко оценили эффективное сотрудничество, налаженное между Арменией и различными специализированными агентствами ООН.
Одной из ключевых тем разговора стали шаги, предпринятые для облегчения гуманитарной, социально-экономической ситуации, сложившейся в Арцахе в связи с недавними событиями в зоне нагорно-карабахского конфликта. Представив проделанную Арменией с соответствующими агентствами ООН во время и после азербайджанской агрессии против Арцаха работу по обеспечению бесперебойного гуманитарного доступа в Арцах, и.о. министра подчеркнул, что Азербайджан продолжает политику политизации доступа к гуманитарной помощи и подрыва усилий международного сообщества.
В контексте требующих неотложного решения гуманитарных вопросов и.о. министра иностранных дел Айвазян подчеркнул актуальность репатриации армянских военнопленных и мирных жителей, находящихся в заложниках у Азербайджана.
И.о. министра Айвазян и генсек ООН Гутерриш также коснулись необходимости внедрения эффективных международных механизмов в направлении защиты и сохранения историко-культурного и религиозного наследия в зоне нагорно-карабахского конфликта.
Исполняющий обязанности министра иностранных дел счел неприемлемым поведение азербайджанской стороны по блокированию осуществления международной экспертной миссии на культурных объектах, находящихся под угрозой.
В ходе телефонного разговора и.о. министра Айвазян подчеркнул важность возобновления нагорно-карабахского мирного процесса в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ. В этом контексте Ара Айвазян также подчеркнул роль сопредседательства в преодолении последствий войны.