Կարևոր է պահպանել մեր ծեսերը, դիցաբանությունը, լեգենդներն ու երգերը. Նունե Սարգսյանը հանդիպել է երաժշտագետ Հասմիկ Բաղրամյանի հետ
Հանրապետության նախագահի տիկինը՝ Նունե Սարգսյանը «Երևան, իմ սեր» հիմնադրամում հյուրընկալել է «Ավանդական տոների վերածնունդ» կրթամշակութային հասարակական կազմակերպության նախագահ, «Տոնացույց» ժողովրդական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար, երաժշտագետ Հասմիկ Բաղրամյանին:
Հասմիկ Բաղրամյանն ավելի քան 20 տարի զբաղվում է հայկական ժողովրդական տոների, երգերի ու ծեսերի վերականգման աշխատանքներով, ինչպես նաև փորձում է աշխարհին ներկայացնել հայկական մշակույթն ու սովորույթները:
Նա տիկին Նունե Սարգսյանին պատմել է իր գործունեության մասին՝ նշելով, որ իր առաքելությունն է համարում վերագտնել այն ավանդույթները և ծեսերը, որոնք մոռացված են, և դրանք փոխանցել կրտսեր սերնդին: «Հայկական երգերի, պարերի, հեքիաթների, խաղերի միջոցով 3-14 տարեկան երեխաների մեջ սերմանում ենք սերը հայրենիքի, մեր ավանդույթների նկատմամբ, և այսօր նրանք ուր էլ գնան, ինչով էլ զբաղվեն, իրենց մեջ միշտ կունենան հայկականը, բարին և լուսավորը»,-ասել է Հասմիկ Բաղրամյանը:
Տիկին Նունե Սարգսյանը կարևորելով հայկական ավանդույթների պահպանումը և այն հաջորդ սերունդներին փոխանցելը, ողջունել է Հասմիկ Բաղրամյանի գործունեությունը:
«Կարևոր է, որ մեր ժողովրդի ավանդույթները, սովորույթներն ու ծեսերը մոռացության չմատնվեն ու փոխանցվեն կրտսեր սերնդին։ Իմանալով մեր ավանդույթները, դիցաբանությունը, հայ ժողովրդի պատմությունը, մենք պահպանում ենք մեր ինքնությունն ու յուրահատկությունը: Անցյալի մեր հարուստ ժառանգությունը կարևոր հիմք կլինի մեր փոքրիկների համար՝ կառուցելու իրենց լուսավոր ապագան»,-ասել է Նունե Սարգսյանը:
Նա ավելացրել է, որ «Երևան, իմ սեր» հիմնադրամի կարգախոսը՝ «Վերականգնելով անցյալը՝ կառուցենք ապագան», նույնպես այս ուղերձն է կրում:
Նունե Սարգսյանը և Հասմիկ Բաղրամյանը շրջել են «Երևան, իմ սեր» հիմնադրամի տարածքում, քննարկել ազգային ժառանգության պահպանմանն ու դրանք կրտսեր սերնդին փոխանցելու նպատակին ուղղված նոր ծրագրերի իրականացումը։

Важно сохранить наши обряды, мифологию, легенды и песни: Нуне Саркисян встретилась с музыковедом Асмик Баграмян
Супруга президента Республики Армения Нуне Саркисян в Фонде “Ереван, любовь моя” приняла председателя культурно-образовательной общественной организации “Возрождение традиционных праздников”, художественного руководителя народного театра “Тонацуйц”, музыковеда Асмик Баграмян.
Асмик Баграмян более 20 лет занимается восстановлением армянских народных праздников, песен и обрядов, пытается представить миру армянскую культуру и обычаи.
Она рассказала г-же Нуне Саркисян о своей деятельности, отметив, что считает своей миссией возвратить забытые традиции и обряды, и передать их младшему поколению. “Посредством армянских песен, танцев, сказок, игр среди детей в возрасте от 3 до 14 лет мы сеем любовь к Родине, к нашим традициям. И куда бы они ни попали, чем бы ни занимались, в них всегда будет армянское, доброе и светлое”, - сказала Асмик Баграмян.
Госпожа Нуне Саркисян, отметив важность сохранения армянских традиций и передачи их последующим поколениям, приветствовала деятельность Асмик Баграмян.
“Важно, чтобы традиции, обычаи и обряды нашего народа не предавались забвению и передавались бы младшему поколению. Зная наши традиции, мифологию, историю армянского народа, мы сохраняем свою идентичность и уникальность. Наше богатое наследие прошлого станет важной базой для наших малышей, чтобы строить свое светлое будущее”, - сказала Нуне Саргсян.
Она добавила, что лозунг Фонда “Ереван, любовь моя” - “Восстановив прошлое, построим будущее” также содержит в себе это послание.
Нуне Саркисян и Асмик Баграмян обошли территорию Фонда “Ереван, любовь моя”, обсудили реализацию новых программ, направленных на сохранение национального наследия и их передачи последующим поколениям.