Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Կազանի Իննոպոլիս նորարարական քաղաք
Վարչապետի պաշտոնակատար  Նիկոլ Փաշինյանը, Ռուսաստան աշխատանքային այցի շրջանակում, այսօր այցելել է Կազանի Իննոպոլիս նորարարական քաղաք: Այն ռուսաստանյան առաջին քաղաքն է՝ նախատեսված ՏՏ բնագավառի մասնագետների համար։
Նիկոլ Փաշինյանը շրջայց է կատարել նորարարական քաղաքում, ծանոթացել տեխնոպարկի գործունեությանն ու տեխնոլոգիական միջավայրին։ Քաղաքապետ Ռուսլան Շիգալեևը և տեխնոպարկի գլխավոր տնօրեն Ռենատ Խալիմովը ներկայացրել են Իննոպոլիսի նպատակներն ու խնդիրները, ընթացիկ ու զարգացման ծրագրերը, պետություն-մասնավոր համագործակցությամբ քաղաքի զարգացման մոդելը։ 2015 թվականին բացված քաղաքն զբաղեցնում է 1200 հա մակերեսով տարածք, ներկայում ունի 3800 բնակիչ։ Այստեղ գործող ենթակառուցվածքների, տնտեսության, կրթության և ծառայությունների հիմքում տեղեկատվական տեխնոլոգիաներն են և ռոբոտաշինությունը։ Գործում է Հատուկ տնտեսական գոտի՝ հարկային արտոնություններով, որը և քաղաքը գրավիչ է դարձնում ՏՏ ընկերությունների, ստարտափերի համար։ Ներկայում գրանցված է 360-ից ավելի ընկերություն։ Ստեղծվել են ծառայությունների ապահովման համալիր ենթակառուցվածքներ՝ բնակելի համալիրներ, մանկապարտեզներ, դպրոց, բժշկական ու սպորտային կենտրոններ, փոստային ու բանկային բաժանմունքներ և այլն։ Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է քաղաքում գործող ՏՏ մի շարք ընկերությունների ծրագրերին և գործունեության պայմաններին, որոշ տեխնոլոգիական ձեռնարկությունների կողմից վարչապետի պաշտոնակատարին են փոխանցվել Հայաստանի հետ փոխգործակցության զարգացման առաջարկներ։
Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է նաև Իննոպոլիսի համալսարան, ծանոթացել, տեխնոլոգիական ոլորտի համար մասնագետների պատրաստման կրթական և հետազոտական ծրագրերին, որոնք ամբողջությամբ ֆինանսավորվում են պետության կողմից։
Վարչապետի պաշտոնակատարը հետաքրքրական է համարել Իննոպոլիսում ստեղծված տեխնոլոգիական միջավայրը՝ նշելով, որ Հայաստանում ՏՏ ոլորրտը դինամիկ զարգանում է, և կառավարությունը շահագրգռված է ոլորտի ընկերությունների գործունեության պայմանների շարունակական բարելավմամբ։  Այս համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Իննոպոլիսի հետ փորձի փոխանակումը՝ որպես նորարարական տեխնոլոգիաների կիրառման հաջող օրինակ։
Նախքան Իննոպոլիս այցը, ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը, ՌԴ կառավարության նախագահ Միխայիլ Միշուստինի և ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստի մասնակից մյուս կառավարությունների ղեկավարների հետ այցելել է «Կազան Էքսպո» միջազգային ցուցահանդեսային կենտրոն, ծանոթացել դրա գործունեությանը, գործող ցուցահանդեսներին և միջոցառումներին։

Никол Пашинян посетил в Казани инновационный город Иннополис
В рамках рабочего визита в Россию исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян посетил сегодня в Казани инновационный город Иннополис. Это первый российский город для ИТ-специалистов.
Никол Пашинян прошелся по инновационному городу, ознакомился с деятельностью технопарка и технологической средой. Мэр Руслан Шагалеев и генеральный директор технопарка Ренат Халимов представили цели и задачи Иннополиса, текущие проекты и программы развития, модель развития города в рамках партнерства между государством и частным сектором.
Открытый в 2015 году, город занимает площадь 1200 га, в настоящее время насчитывает 3800 жителей. Действующая здесь инфраструктура, экономика, образование, услуги основаны на информационных технологиях и робототехнике. Здесь действует Особая экономическая зона с налоговыми льготами, что делает город привлекательным для IT-компаний и стартапов. В настоящее время здесь зарегистрировано более 360 компаний. Создана комплексная инфраструктура для оказания услуг: жилые комплексы, детские сады, школа, медицинский и спортивный центры, почтовое и банковское отделения и др.
Никол Пашинян ознакомился с программами и условиями работы ряда действующих в городе ИТ-компаний, а некоторые технологические предприятия передали и.о. премьер-министра предложения о развитии сотрудничества с Арменией.
Никол Пашинян также посетил Университет Иннополис, ознакомился с учебно-исследовательскими программами по подготовке специалистов в области технологий, которые полностью финансируются государством.
Исполняющий обязанности премьер-министра посчитал интересным созданную в Иннополисе технологическую среду, отметив, что IT-сфера в Армении динамично развивается и правительство заинтересовано в постоянном улучшении условий деятельности компаний сферы. В этом контексте Никол Пашинян подчеркнул важность обмена опытом с Иннополисом как успешным примером применения инновационных технологий.
До визита в Иннополис, и.о. премьер-министра Республики Армения вместе с председателем правительства Российской Федерации и главами участвующих в заседании Евразийского межправительственного совета делегаций посетил международный выставочный центр “Казань Экспо”, ознакомился с его деятельностью, действующими экспозициями и мероприятиями.