Արարատ Միրզոյանը և Քերոլայն Քոքսը քննարկել են ցեղասպանության ճանաչման, գերիների վերադարձի հարցերը
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն ապրիլի 27-ին ընդունեց Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորություն խորհրդարանի Լորդերի պալատի անդամ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսին, որը Հայաստանում էր գտնվում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի արարողություններին մասնակցելու համար:
Այս մասին տեղեկացնում է ԱԺ պաշտոնական կայքը:
Ողջունելով հյուրին՝ Արարատ Միրզոյանը նշեց, որ իր համար անձնապես մեծ պատիվ է հյուրընկալել հայ ժողովրդի լավագույն բարեկամներից մեկին Ազգային ժողովում:
ԱԺ նախագահը եւ բարոնուհի Քոքսը քննարկեցին Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը, Արցախում հումանիտար իրավիճակի բարելավմանը, Ադրբեջանի կողմից ապօրինաբար պահվող ռազմագերիների եւ այլ անձանց հայրենիք վերադարձին վերաբերող հարցեր: Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց համատեղելու ջանքերը միջազգային գործընկերների հետ աշխատանքներում:
Հանդիպման ավարտին Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն հայտնեց Քերոլայն Քոքսին` շուրջ 30 տարի հայերի կողքին լինելու եւ այս տարիների ընթացքում անշահախնդրորեն արդարացի պայքար մղելու համար:

Арарат Мирзоян и Кэролайн Кокс обсудили вопросы признания Геноцида армян и возвращения пленных
27 апреля председатель Национального собрания А. Мирзоян принял члена Палаты лордов Парламента Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии баронессу Кэролайн Кокс, которая находилась в Армении для участия в церемониях памяти жертв Геноцида армян.
Арарат Мирзоян отметил, что для него большая честь принимать в Национальном собрании одного из лучших друзей армянского народа.
Председатель НС и баронесса Кокс обсудили вопросы международного признания Геноцида армян, улучшения гуманитарной ситуации в Арцахе, возвращения на родину военнопленных и других лиц, незаконно удерживаемых Азербайджаном. Была достигнута договоренность объединить усилия с международными партнерами.
В конце встречи Арарат Мирзоян поблагодарил Кэролайн Кокс за то, что она около 30 лет рядом с армянами и за ее бескорыстную справедливую борьбу.
Геноцид, осуществленный Османской империи в 1915 г. в отношении армян, был величайшим преступлением начала XX века. Армяне всего мира 24 апреля отметили 106-ю годовщину Геноцида армян.